• Merhaba Ziyaretçi.
  "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

OneDrive'ı kapatma veya kaldırma

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Not: Buradaki aşamaları kullanarak;
 • Windows 10
 • Windows 8.1
 • Windows 7
 • Vista
işletim sistemlerinde OneDrive'ı kapatabilirsiniz.

OneDrive uygulamasını kullanmak istemiyorsanız bilgisayarınızda devre dışı bırakabilir, gizleyebilir veya bazı Windows sürümlerinde uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

NOT: OneDrive içerisinde herhangi bir dosyanız veya veriniz varsa OneDrive bilgisayarınızda devre dışı bırakıldığında veya bilgisayarınızdan kaldırıldığında, söz konusu dosya veya verileri kaybetmezsiniz. OneDrive.com'da oturum açarak dosyalarınıza dilediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Windows 8.1'de ve Windows 10'da OneDrive'ı devre dışı bırakma

Windows 8.1'de ve Windows 10'da OneDrive, bilgisayarınızın Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi üzerinden devre dışı bırakılır. Bu işlem, OneDrive'ı bilgisayarınızdan kaldırmaz ancak bulut ile eşitlenmesini veya diğer uygulamalara bağlanmasını durdurur ve Dosya Gezgini'nin gezinti bölmesinden kaldırır.

İPUCU : OneDrive'ı devre dışı bırakmak bilgisayarınızda bir Grup İlkesi ayar değişikliği içerdiğinden, uygulama, bu bilgisayarı kullanan herkes için devre dışı bırakılır. Bilgisayarı kullanan başka kişiler varsa onların da OneDrive'ı devre dışı bırakmak istediğinden emin olun.
 1. (Windows tuşu) + R tuş bileşimine basarak Çalıştır penceresini açın.

 2. Gpedit.msc yazın ve Tamam'a tıklayın.

 3. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nde, Yerel Bilgisayar İlkesi altında bulunan klasör listesinden Yerel Bilgisayar İlkesi > Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > OneDrive klasörüne gidin.
  72793
 4. OneDrive ekranında, Ayar bölümü altında, Dosya depolaması için OneDrive'ın kullanımını engelle'ye tıklayın.
 5. Dosya depolaması için OneDrive'ın kullanımını engelle kutusunda Etkin'i seçin ve ardından Tamam'a tıklayın.
  72794
Windows 10'da OneDrive'ı Gizleme

OneDrive, Windows 10'da yerleşik olarak bulunduğundan kaldırılamaz. Ancak OneDrive'ı gizleyip eşitleme işlemini durdurarak gizli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için tüm OneDrive ayarlarını kapatın ve OneDrive klasörünü Dosya Gezgini'nden kaldırın.
 1. Windows ekranının alt kısmındaki Bildirimler alanında OneDrive simgesine sağ tıklayın. OneDrive'ı bulmak için Gizli Simgeleri Göster okuna tıklamanız gerekebilir.
  72795
 2. Ayarlar'a tıklayın ve Ayarlar sekmesinde, Genel bölümündeki tüm kutuların işaretini kaldırın.

 3. Otomatik kaydet sekmesinde, Belgeler ve Resimler listelerini Yalnızca bu bilgisayar olarak ayarlayın ve diğer kutuların işaretini kaldırın.

 4. Hesap sekmesinde Klasör seç'e tıklayın.

 5. OneDrive dosyalarınızı bu bilgisayarla eşitleyin kutusunda, OneDrive'ımdaki tüm dosya ve klasörleri eşitle kutusunu işaretleyin ve ardından işaretini kaldırın. (İlk işaretlemede tüm kutular seçilir, işaret kaldırıldığında ise tüm kutuların işareti kaldırılır.) İletişim kutusunu kapatmak ve ayarlara dönmek için Tamam'a tıklayın.

  Bu adım tüm OneDrive dosyalarını bilgisayarınızdan kaldırır, ancak dosyalar OneDrive.com üzerinde kalır.

 6. Ayarlar iletişim kutusunda değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'a tıklayın.

 7. Ayarlar iletişim kutusunu yeniden açın: Bildirimler alanında OneDrive simgesine sağ tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın. Hesap sekmesinde OneDrive bağlantısını kaldır seçeneğine tıklayın. Görüntülenen OneDrive'a Hoş Geldiniz iletişim kutusunu kapatın.

 8. Dosya Gezgini'nde OneDrive'a sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.

  Öznitelikler'
  in yanındaki Genel sekmesinde Gizli kutusunu işaretleyin. Bu işlem, Dosya Gezgini'nde OneDrive'ı gizler.

 9. Bir kez daha Bildirimler alanında OneDrive simgesine sağ tıklayın ve Çıkış'a tıklayın. Bu işlem, Bildirimler alanından OneDrive simgesini kaldırır.
Windows 8.1'de OneDrive'ı Gizleme

OneDrive uygulaması Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 ile birlikte sunulur ve kaldırılamaz. Ancak uygulamayı Başlangıç ekranından kaldırabilir ve uygulamanın eşitlenmesini durdurmak için bilgisayar ayarlarınızı kullanabilirsiniz.
 1. Bilgisayarınızın Başlangıç menüsünde, OneDrive kutucuğuna basılı tutun veya sağ tıklayın, ardından Başlangıç'tan kaldır seçeneğine dokunun veya tıklayın.

 2. Bilgisayar Ayarları bölümüne gidin ve Başlangıç menüsündeki Bilgisayar Ayarları kutucuğunu kullanarak veya ekranın sağ üst köşesinden içeri doğru çekerek Ayarlar'a ve ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir seçeneğine dokunun.

 3. Bilgisayar ayarları bölümünde OneDrive'a dokunun veya tıklayın.

 4. Dosya Depolama sekmesinde, Dosyaları varsayılan olarak OneDrive'a kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

 5. Film rulosu sekmesinde, Fotoğrafları karşıya yükleme seçeneğini belirleyin ve Videoları otomatik olarak OneDrive'a yükle seçeneğini devre dışı bırakın.

 6. Eşitleme ayarları sekmesindeki Ayarları OneDrive ile eşitle bölümünde bulunan Bu bilgisayardaki ayarlarınızı eşitleyin seçeneğini devre dışı bırakın.

 7. Tarifeli bağlantılar sekmesinde tüm seçenekleri devre dışı bırakın.

 8. Dosya Gezgini'nde OneDrive'ı gizlemek için Dosya Gezgini'ni açın ve sol taraftaki klasör listesinde OneDrive'a sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.

  Öznitelikler bölümündeki Genel sekmesinde Gizli kutusunu işaretleyin.
Bilgisayarınız Windows 7 veya Windows Vista kullanıyorsa

OneDrive, Windows 7 veya Windows Vista bilgisayarlardan kaldırılamaz. Kaldırılırsa OneDrive klasörünün eşitlemesi durdurulur, ancak OneDrive'da sahip olduğunuz tüm dosyalar ve veriler OneDrive.com'da oturum açtığınızda kullanılabilir olmaya devam eder.
 1. Başlat düğmesine tıklayın, arama kutusuna Programlar yazın ve sonuçlar listesinde Programlar ve Özellikler'e tıklayın.

 2. MicrosoftOneDrive'a ve sonra Kaldır'a tıklayın. Yönetici parolası veya onaylamanız istenirse parolayı yazın veya onay verin.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...

Windows 10 OneDrive'ı kaldırma - Alternatif​

Windows 10’da OneDrive’ı kaldırmak için kullanıcı arayüzünde seçenek yoktur . Komut İstemi’ni kullanarak yapmanız gerekir . Ancak OneDrive’ı kaldırmadan önce işlemi durdurmanız gerekir. Görev Yöneticisine girin ve OneDrive Süreci’ne sağ tıklayıp “Görevi Sonlandır” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

 • Çalıştır açmak için Win+R basın ve Çalıştır açın.
 • cmd yazıp enter yapın, komut penceresini açın.
 • OneDrive devre dışı bırakmak için bu komutu çalıştırın: TASKKILL /f /im OneDrive.exe
 • OneDrive’ı Windows 10’dan kaldırmak için aşağıdaki komutları çalıştırın

  32-bit sistem için: %systemroot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall

  64-bit sistem için: %systemroot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall
Yukarıdaki komut OneDrive’ı bilgisayarınızdan kaldıracak. Yine de size herhangi bir onay vermeyecektir. OneDrive.exe işlemiyle ilgili bazı klasör ve dosyaların kaldırıldıktan sonra geride kalacağını unutmayın. OneDrive klasörünüzde bulunan dosya ve klasörlerde hiçbir değişiklik olmaz.

Ancak kalan klasörleri de kaldırmak isterseniz , "%KullanıcıProfili%, "%LocalAppData% sonra“%ProgramData% klasörlerinde OneDrive’ı arayın ve silin.

Artık OneDrive kayıt defteri anahtarlarını kaldırmak için Regedit’i çalıştırın (Win+R tuşu çalıştır açın Regedit yazıp enter yapın) ve Explorer entegrasyonunu kaldırmak için bu iki anahtarı silin:

HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}​
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}​

Herhangi bir zamanda , OneDrive’ı kurmak istiyorsanız, yukarıdaki adım 1 ila 2’de açıklanan komut istemi penceresini açmanız yeterlidir . Daha sonra, sizinki 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğuna göre, aşağıdaki komutu yazın:

32-bit sistem: %systemroot%\System32\OneDriveSetup.exe
64-bit sistem: %systemroot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe

Yüklemeyi tamamladıktan sonra, OneDrive yapılandırma ekranı görünecek şekilde bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.
 
Top