Olumlu düşünmek için ne yapmalı?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Olumlu düşünmek istiyor ancak başaramıyor musunuz? Dr. Sinan Akkurt olumlu düşünmeye dair bilmediklerimizi anlattı.

“Olumlu düşünme” sonradan kazanılabilen bir yetenek midir?
Olumlu düşünme doğuştan gelen bir yetenek değildir. Çalışarak sonradan da kazanılabilinir. Burada bir tablonun tamamını görebilmektir aslında olumlu düşünmek. Hep aynı noktadan bakmak yerine bir adım geriye çekilerek tablonun tamamını görebilmektir. Bu kazanımı quantumla ilgilenmeye başladıktan sonra elde ettim.

“Olumlu düşünme”yi nasıl başaracağız? Bunun bir tekniği var mı?
Şöyle baktığımızda quantum, atomu inceliyor. Atomun etrafında dolaşan elektronlar var. Bunların hareketleri o atomun bir titreşimi ve titreşim frekansı olmasına sebep oluyor. Quantum kanununa göre bu titreşim her farklı maddenin atomunda farklıdır. Sadece aynı maddelerde aynıdır. Yine quantum kanununa göre bu atomlara baktığınızda aynı frekansa sahip atomlar birbirini çekerler. Dolayısıyla hayatımızdaki her şeyin de bir frekans olduğunu düşünürsek; atom gibi ağzımızdan çıkan sözcüklerin, düşüncelerimizin, hayallerimizin hepsinin bir frekansı olduğunu düşünürsek; aynı frekans aynı frekans tarafından çekilir. Quantum kanunu budur. Yani biz iyi bir şey düşünmeye başlarsak o iyi olmasını istediğimiz düşünceyi çekeriz. Bu fizik kanunudur.

Örneğin aklımızdan geçirdiğimiz bir arkadaşımızın saniyeler sonrası telefon açması tesadüf değildir. Şüphesiz bir şekilde canı gönülden olmasını istediğimiz bir şeyin, “Gerçekten çok istiyordum ben bunun olmasını” dediğimiz şeylerin olması da bir tesadüf değildir. Bunların hepsinin temelinde bir quantum fiziği kanunu vardır. Dolayısıyla biz ne zaman bir konuyla ilgili olumlu düşünürsek, o olumlu konuyu kendimize çekeriz. Bu da fizik kanunudur. Bu yüzden olumlu düşünmek öğrenilebilinen bir davranış şeklidir.
1034122_620x360.jpg

Beynin olumlu düşünmesini sağlayan doğru nefes teknikleri, pratik egzersizler ve doğal kürler neler?
Eğer “Ben ne zaman olumlu düşünmeye çalışsam bir şey oluyor ve beni engelliyor” diyorsanız; işte onun o engelleyen nedeni ortadan kaldırmanız için biraz pratik yapmanız gerekiyor. Bu pratikler meditasyon olabilir. Meditasyon demek zihni dinlendirmek demektir. Zihni susturmanın yöntemlerinden biri de meditasyon esnasında nefesimizi sayarak gözlerimizi kapatarak ya da bir nesneye odaklanarak nefesimizi sayarak zihnimizi dinlendirmektir ve bir şey düşünmemeye çalışmaktır. Bu bir yol meditasyon için. Bunun yanında zikir, müzik dinletisi gibi eylemler sizi yine rahatlatabilir. Yine olumlu düşünmeyi sağlayabilecek tekniklerden biri de doğru nefes teknikleridir. Özellikle 6-3 - 6-3 nefes tekniği zihni boşaltarak sizi rahatlatır. 6-3 nefes tekniği şöyle uygulanır: 6’ya kadar sayarak nefes alınır, 3’e kadar sayarak beklenir (nefes tutulur), 6’ya kadar sayarak nefes sayarak nefes verilir, 3’e kadar sayarak durulur ve yeniden başa dönülür. Bunu bir burun deliğini kapatarak yaparsak bir adım ileri gideriz. Çünkü vücudumuz her iki burun deliğinden eşit miktarda hava almaz. Burun deliklerinin sağ ve sol beyinle bağlantısı vardır. Beynimizin işlevlerini düzgün kullanabilmemiz, ciğerlerimizi tam kapasite kullanabilmemiz yoluyla gelişir. Sol delikten aldığınız nefes sağ beyni aktive eder. İkisini de çalıştırmak için bir tekrarda sağ, bir tekrarda sol burun deliğimizi tıkayarak yapabiliriz. Günde 3-4 defa 5’er dakika yapılması faydalı olur.

Bunun haricinde yorucu olmayan bir spor yaparken vücudumuz detoks yapar, zararlı toksinler dışarıya atılır. Aynı zamanda spor yaparken endorfin hormonu denilen mutluluk hormonu da yükselir. Bu da yine bizi rahatlatacak ve olumlu düşünmemizi destekleyecek bir metottur.

Yazı: Dr. Sinan Akkurt

En iyimser bireylerin dahi olumsuz duygulara kapıldığı zaman ve durumlar doğal olarak vardır. Endişe, üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duygular normal hayatın birer parçalarıdır. Ancak kronik olarak bardağın boş tarafını görmek hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zararlıdır ve hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında bireyin kendini toparlamasına engel olur.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak konuya ilişkin “Bunun yerine birey, pozitifliği artıran bazı becerileri uygulayarak daha olumlu olmayı öğrenebilir” diyor ve ekliyor “Pozitif duyguları teşvik eden becerileri öğrenmek ve düzenli olarak uygulamak, mutlu ve sağlıklı bir birey olmamızı sağlar.”

Psikolog Başkak, olumlu duyguları beslemek için aşağıdaki yöntemleri öneriyor:

Olumsuz duygu ve düşünceleri tespit edin

Bir klinik psikolog ve hipnoz uzmanı olarak, olumsuz, engel düşünceler yaşayan insanların içlerinde hissettikleri bu sıkıntıları muğlak, belli belirsiz, soyutmuş gibi algıladıklarını gözlemledim. Öncelikle yapılması gereken kafamızın içinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştırmak. Bunları bir kağıda yazın...

İlham gelmesini beklemeyin
Bazıları, içten bir enerjinin gelmesini bekler, bu oldukça teslimiyetçi, miskin bir kabulleniş durumudur. Şair değilseniz oturup ilham gelmesini beklemeyin. Küçük hedefler için adım atmaya başlayın. Adım attıkça, yaptıkça enerjisi gelecektir.

İyilik yapmanın gücünü ıskalamayın
Başkalarına yardım etmek kendine yardım etmektir aynı zamanda. Özellikle size benzer sorunlar, olumsuzluklar yaşayan insanlara herhangi bir şekilde destek olmaya gayret edin. Elinizden ne geliyorsa onu yapmak yeterli. İyilik yapmak ruhu besler. Bu, birinin ağır paketleri taşımasına yardım etmek veya yabancı birine yol tarif etmek kadar basit bir şey de olabilir.

Çevrenizdeki dünyadan zevk alın
Zaten yeterince sorun yaşıyorsanız, yapacağınız şey çevrende sizi iyi hissettiren şeylere odaklanmaktır. Keyif alacağınız her şeye dikkat edin, bir hobi, bir etkinlik, iyi bir kahvenin verdiği keyif... Bu bir kuş, bir ağaç, güzel bir gündoğumu veya gün batımı, hatta birisinin giydiği bir elbiseyi güzel bulmak bile olabilir. Keyif aldığınız, zevk aldığınız şeylere odaklanın, deneyimleyin.

İlişkilerinizi geliştirin ve güçlendirin
Ailemiz, dostlarımız, sohbetinden hoşlandığımız insanlarla bağlantıları güçlendirmek çok önemli... Size iyi hissettiren insanlarla bağlarınızı sürdürün ve güçlendirin. Arkadaşlar veya aile üyeleri ile güçlü sosyal bağlantılar kurmak, kendinize olan inancınızı artırır. Bu konuda yapılan uzun vadeli çalışmalar, iyi ilişkilerin daha iyi sağlık ve daha uzun bir yaşam ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Yeni bir şey öğrenin; yeni bir etkinlik bulun
Yeni ortamlar, hobiler, etkinlikler, kurslar... Kendi dünyanızdan çıkın ve zihninizi yeni alanlara açın. Satranç öğrenmek, bir folklor grubuna katılmak, resim kursuna gitmek, bir koronun parçası olmak... Sosyalleşme imkanı artarken, yeni bir şey öğrenmek bilinçaltınızdaki enerjiyi uyandırıp besleyecektir.

Sorununuza karşı esnekliği artırın
Yaşanan sorunlara saplanıp kalmak, sanki ömrümüze işlemiş gibi bir tutum içerisine girmek depresyona ve umutsuzluğa sürükler. Kaybın, stresin, başarısızlığın veya travmanın sizi ezmesine izin vermek yerine bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanın. Neleri öğrenmenize yaradı, bedeli büyük olsa da neleri fark etmenizi sağladı, artık o konuda tecrübeli ya da kendinizden emin misiniz, artık neler yapabilirsiniz? Bu bakış açılarına odaklanın ve daha iyi bir geleceğe adım atın.

Otohipnozla farkındalık egzersizileri yapın
Zihninizin imkanlarını keşfedin, sahip olduğunuz en güçlü silah beyninizdir ve onu lehinize nasıl kullanabileceğinizi, insan zihninin sonsuz değişim ve dönüşüm gücünü fark etmeye zaman ayırın. Yıllardır otohipnoz ve meditasyonun insanlara sağladığı olağanüstü öz imkanları gözlemliyorum. Geçmişteki sorunlar ya da gelecekteki zorluklar üzerine düşünmek zihinsel kaynakları güçsüzleştirir ve yaşadığınız andan zevk almanızı engeller. Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakın ve şimdiye, olduğunuz ana odaklanın. Bunları kendi kendinize yapabilmeniz için otohipnoz eğitimleri, meditasyon dersleri alın.