Okullarda kayıt parası neden alınmaktadır?

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Yeni Milli Eğitim Bakanıyla birlikte “kayıt parası” konusu yine gündemdeki yerini aldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, öğrenci velilerinden kayıt parası alınmasının yasak olduğunu ve zorla kayıt parası alan okul idarecileri hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

Yeni Milli Eğitim Bakanımız bu kadarla da kalmadı ve kayıt parasıyla ilgili şikayetlerin 444 83 83 no'lu telefona bildirilebileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl kayıt parası alınmasının yasalara aykırı olduğunu ilan eder ve ağır tehditler içeren bir açıklamada bulunur.

Ancak her yıl da kayıt parası alınır.

Kayıt parası adı altında alınan bağış Türk Milli Eğitiminin bir gerçeğidir.

Bunu önlemek mümkün değildir.

Neden mi?

Nedenleri basittir aslında.

Son söyleyeceğimiz sözü en başta söylersek eğer; “Milli Eğitim Bakanlığı okullara bakmaz”

Okulların sorunu Milli Eğitim Bakanlığının umurunda bile değildir.

Sıvası, boyası dökülen okullar, kırılan camlar, patlayan ampuller Milli Eğitim Bakanlığı için bir şey ifade etmez.

Dört – beş katlı okulları 2-3 hizmetliyle temizlemenin mümkün olmadığını bilir ama temizlik sorununa çözüm üretmez.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın “kayıt parası almayın” emrini dikkate alırsanız eğer;

Sınıflara bilgisayar, projeksiyon makinesi, akıllı tahta vs. alamazsınız mesela.

Öğrencilerin –affedersiniz- eşek yüküyle kitapları çantalarında taşımasını önlemek için dolaplar yapılmasını sağlayamazsınız.

Okulları pırıl pırıl yapamazsınız. Okul çalışanlarına ve öğrencilere sağlıklı bir ortamda ders yapma imkanı veremezsiniz.

Okulu boyayamaz, tamiratını yapamaz, kırık sıraları, akan çatıyı onaramaz, kırılan camı yerine takamazsınız.

Okul bahçesini öğrencilerin maksimum düzeyde faydalanacağı şekilde düzenleyemezsiniz.

Öğrencilerinizin turnuvalara katılması için gerekli araç gereçleri alamazsınız.

Velhasıl eğitim için iyi bir ortam oluşturamazsınız.

Diğer okullarla rekabet etme şansını kaçırırsınız.

Özel okulların yanına bile yaklaşamazsınız.

Bana ne demek zorunda kalırsınız. Vurdumduymaz davranmaya mecbur olursunuz.

BAĞIŞ ALMAZSANIZ adam gibi bir eğitim ortamı oluşturamaz, adam gibi bir eğitim veremezsiniz.

Bu ülkede bağış almadan iyi bir eğitim yapan tek bir okul gösteremezsiniz.

Devlet okulları içerisinde en iyi eğitimin verildiği okullar en çok bağış alınan okullardır.

Zorla ya da gönüllü(!) fark etmez.

Hiç bağış almadan eğitim yapan devlet okulları vardır.

Fedakârca çalışan öğretmenlerimiz imkanları zorlayarak eğitim vermeye çalışırlar.

Başarılı da olurlar mutlaka.

Ama parası olan okulların daha başarılı olacağını herkes bilir.

…

Bunu herkes bilir evet.

Herkes gibi Milli Eğitim Bakanlığı da bilir.

Yine de her dönem böyle bir açıklama yaparlar nedense.

Okulların temizlik sorununu çözmezler ama kayıt parası alan okul müdürünü doğduğuna pişman ederler.

“Kayıt parası almayın” emrinin sonuna “Çünkü okullara ödenek ayrılmıştır. İhtiyaçlarını bu ödenekten karşılayacaktır” açıklaması getirmezler.

Peki kayıt parası alınmalı mıdır?

ELBETTE HAYIR!

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı okulların ihtiyaçlarını, sorunlarını görmezden geldiği müddetçe kayıt parası alınır.

Sadece kayıt parası değil, bir şekilde öğrenci velisi bağış yapmaya zorlanır.

Kayıt parası ya da başka ad altında veliyi bağış yapmaya zorlayan okul müdürüne suçüstü yapıldığında, okul müdürüne ceza vermek yerine Milli Eğitim Bakanı kendisi istifa etmelidir?

Doğrusu ve adil olanı budur.

Saygılarımla….