• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...

Okullarda aptal sanılan bu çocukların hepsi dahi çıktı

OBir

Özel Üye
Özel üye
Çocuğunuzun okul başarısı düşükse hele de öğretmenleri “Bundan adam olmaz” diyorsa sakın kulak asmayın. Çünkü icatlarıyla geleceğe yön veren Albert Einsntein’a aklının yavaş çalıştığı, Thomas Edison’a da beyinsiz olduğu söylenmiş. İşte öğretmenleri tarafından yeteneksiz ya da aptal damgası yemiş dâhiler…

DÜNYANIN EN İYİSİ SEÇİLDİ


Okulda öğretmen ve arkadaşlarının büyük ağzından dolayı “Torba ağız” diye lakap takılan Louis Armstrong uzaya ilk ayak basan isim oldu, boyunun kısalığı nedeniyle hocası tarafından takıma alınmayan Michael Jordan dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcuları arasına girdi. Başarısız olduğu için annesi tarafından kolejden alınan Arthur Wellesley, İngiliz kumandanı sıfatıyla Waterloo Savaşı’nda Napoléon Bonaparte’ı yendi.

MÜZİSYEN OLAMAZ!

Beethoven, ailesi tarafından keman çalması için müzik eğitimine yazdırıldığında onunla birkaç ders geçiren hocası, keman tutuşunu beğenmeyip “Müzisyen olmak için hiçbir umut vaat etmiyor” demişti. O ise pes etmedi ve 9 senfoni, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 16 yaylı dörtlüsü ve Fidelio operasıyla dünyanın en değerli sanat adamlarından biri oldu.

ÖĞRENME ZORLUĞU VARDI AMA…

Dünyanın en iyi sanatçıları arasında gösterilen Pablo Picasso 11 yaşına kadar okuma yazma öğrenemedi. Zorunlu öğrenimini gördüğü okuldan diploma alabilmek için öğretmenlerinden destek almak zorunda kaldı. Öğrenme bozukluğu teşhisi konulan Picasso resim hayatına başladıktan sonra ise insanlığa 20 binin üzerinde eserini miras bırakacak kadar üretken oldu.

GENETİK BİLİMİ KURDU

Gençliğinde okumak istediği üniversitelere kabul edilmeyen genetik biliminin kurucusu Gregor Mendel hakkında üniversitenin profesörlerinden biri dosyasına şu notu yazmıştı: “Mendel’de, bir bilim adamı için gerekli olan berrak düşünebilme yeteneği yok.”

GİT KAMYON ŞOFÖRÜ OL

Tüm dünyada bugün bile milyonlarca hayranı bulunan Elvis Presley, ilk albümü için gittiği müzik şirketinden kovulmuştu. Presley’i dinleyen müzik şirketinin patronu onu beğenmemiş ve “Müzik senin neyine git kamyon şoförlüğüne devam et” demişti.

BU KİTABI KİMSE OKUMAZ

Yazdığı "Martı" adlı kitabı 18 yayınevi tarafından “bunu kimse okumaz” diye basımı reddedilen Richard Bach da değeri sonradan anlaşılanlardan. 19 yayınevi kitabı bastı ve Bach’ın Martı adlı kitabı aradan geçen 50 yıla yakın zamandır hâlâ günümüz okurları tarafından büyük bir beğeniyle okunuyor.

SADECE İKİ YIL OKUDU

Politikacı, yazar, diplomat, bilim adamı, kaşif, felsefe düşünürü… Amerika Bağımsızlık Bildirgesi’nin düzenleyicisi ve Amerika’nın kurucularından olan Benjamin Franklin’in bugün 100 dolarlık banknotların üzerindeki fotoğraftan tanıyoruz belki birçoğumuz. O da öğretmeninin yanlış teşhisi sonucu sadece iki yıl okudu ve 10 yaşında okulu bıraktıktan sonra 12 yaşında ağabeyinin matbaasında çırak olarak hayata atıldı. Her alandaki çalışmalarıyla tanındı daha sonra elektriğin negatif ve pozitiften oluştuğunu keşfetti ve ardından yıldırımsavarı buldu.

YETENEKSİZ APTAL

“Yeteneksiz, çalışmayı sevmeyen ve aptal” yazıyordu onun da kolejden uzaklaştırma gerekçesi olarak dosyasında. Kolejden uzaklaştırıldı ancak George Westinghouse, hocalarına inat çalışmaya devam etti. Yirmi yaşını doldurmadan buharlı motor çarkının patentini alarak büyük bir başarıya imza attı ve 400’den fazla icatla benzeri az bulunan bir sanayi imparatorluğu kurdu.

ÖĞRENME İSTEĞİ YOK

"Savaş ve Barış" adlı romanıyla tüm dünyada klasikler arasına girmeyi başaran Tolstoy’un akıbeti de diğerlerinden farklı değil. Okuldan öğretmenlerinin ortak kararıyla “Öğrenme isteği yok” diye atıldı. Ancak o edebiyata kazandırdığı eserleriyle sadece ülkesinde değil tüm dünyada ölümsüz edebiyatçılar arasındaki yerini aldı.

BAŞARILI OLAMAZ

Biz onu elektrik lambasını bulan kişi olarak tanısak da aslında Thomas Edison, gramofon ve sinema kamerasının da aralarında bulunduğu binden fazla patentin sahibi olan bir bilim adamı. Okul yıllarında ise başarısız bir çocuk olarak öğretmenleri tarafından hep dışlanmış. Öyle ki Michigan Port Huran İlkokulu öğrencisiyken öğretmeni ailesine, “O beyinsiz bir çocuk ve hiçbir işte başarılı olamaz” diye mektup bile yazmış.

AKLI YAVAŞ ÇALIŞIYOR

Albert Einstein da öğretmenleri tarafından “Gerizekalı” damgası vurulan bir başka mağdur aslında. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelendirilen Einstein öğretmenlerinin kendisi için söylediklerini şöyle özetlemişti: “Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı.” O öğretmenleri “Aptalca hayal” olarak nitelendirse de o hayallerinin peşinden gitti ve fizikte geliştirdiği kuramsal teorilerle dünyanın geleceğine yön verdi.
 
Top