Okan Bayülgen ' Röportaj / Akşam

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
zagi.jpg

'Okan Bayülgen' dedi Yusuf İzel... 'Röportaj için iyi isim.' Yanımdaki arkadaş 'Hadi lan' diye tepki gösterdi. 'Abuk abuk konuşur. Şirinlik yaptım sanır.'

'Acaba mı?' demişim.

Tokalaşırken Okan'ı süzdüm.Boyunu, posunu... Onun suçu muydu?.. Mankenlerin uzun oluşu. Bi'de demezler mi? 'Büyük adamlar kısa olur' diye. Ne diyecekti Okan Bayülgen?

Ben sorarken soruyu, o cevapladı bile. Zeka küpü bir adam izlenimi bıraktı bende. Politikalarını iyi belirlemişti...

Küçük Adam...

Gözlerini dikerek konuştukça güven veriyordu. Unutulmamalı, O bir tiyatrocu. Hayalinde yatan sinema gibi gözükse de. Tiyatro tiryakisi olduğu kesindi.

Bir biranın soğuk yudumları... Bizim Pınar'ın uzattığı. Light sigaranın dumanları altında doğruları anlattı. Bir konuşmasına takıldım, İstanbul'un yedi göbek gerisine gidip, sevdim bu çocuğu... Delikanlının benzetmesini yapıyordu. Mahallenin namusunu çiziyordu.

Belki sizin de kafanıza takılacak... Deniz Akkaya mevzu ama, 'Asla' diyordu. Mahallenin namusuna getiriyordu sözü...

Her şeyi anlattı.

Yusuf İzel'i azarlayan arkadaş geldi aklıma... 'Hadi lan' dedim ben bu kez. Yalan mı Okan'ın söyledikleri? Demet Şener'in memesinin ucunu gösterip promosyona katkıda bulunması yalan mı? M. Ali ile Okan ne göstereceklerdi Hele M. Ali'nin göstereceği neyi var?

Bir cümleyle; görmeyen kalmadı.

Okan anlattıkça anlattı. Ben sıkılmadım.

Siz de keyif alarak okuyacaksınız.

Hastalıklı, asosyal bir adamım!

Aptal fobilerim oluşmaya başladı. Ben giderek hastalıklı bir adam halini alıyorum galiba. Toplu yerlerde çiş yapamayan ve yükseklik korkusu yaşayabilen bir insanım. Rahat bir insan değilim yani... Biraz da asosyalliğim var...
Kendi kendimi anlatmam zor ama eğer isterseniz psikiyatristimin ağzından anlatayım Okan Bayülgen'i. Zayıfladıkça agrafobi var. İkitelli civarına gittiğim zaman arabadan kendimi attığım oluyor. Bu metabolizmayla ilgili bir şey. Filmler için çok kilo alıp verdiğim için çıktı bu durum. Aptal fobilerim oluşmaya başladı. Ben hastalıklı adam halini alıyorum galiba. Toplu yerlerde çiş yapamayan ve yükseklik korkusunu yaşayabilen bir insanım. Rahat bir insan değilim. Programda rahatım, profesyonelikle ilgili olarak, ama onun dışında kesinlikle rahatsızım. Çok dikkatli olup yaşamaya çalışıyorum. Biraz da asosyalliğim var. Bir yazı okudum geçen gün, 'Okan da iyi kalpliymiş' diye. Ben zaten iyi kalpliyim. Televizyondaki o huysuz karakter insanların kafalarında yer edinmiş. Bu iyi bir şey diye düşünüyorum. Hani şirinlik muskası olup da sevilen bir maymun olmaktansa başta biraz huysuz görünüp sonradan 'Meğerse ne kadar iyi bir adammış' denmesi bence daha iyi. Diğer yanda homoseksüel değilim. Deneyemeyecek kadar mide bulandırıcı geliyor bu bana. Fakat homoseksüelleri severim, bir problemim olmadı bugüne kadar.

Al Pacino'dan 8, Tom Cruise'dan 5 cm uzunum

Kısa boylu biri olduğumu biliyorum. Bu konuda herhangi bir problemim yok. Medyanın boy kompleksi olduğuna inanıyorum. Bir adam bir filmin galasına gidiyor ve deniyor ki, 'Okan Bayülgen sevgilisinden 15 cm kısa geldi.' Ertesi sene tekrar bir galaya gidiyorum yine 15 cm kısa geldiğim söyleniyor. Al Pacino'nun boyunun benden 7-8 cm kısa olduğunu, Paul Newman'nın 5 cm, Tom Cruise'un 4,5 cm kısa, Mel Gibson'un benden sadece 2 cm uzun ve yine Kurt Russel'ın benden kısa olduğu ve Robert De Niro ile aynı boyda olduğumuzu söylemek isterim. Onlar da uzun boylu mankenlerle çıkıyorlar. David Bowie, Iman gibi dünyanın en uzun boylu kadınıyla evli. De Niro'nun hep kendinden uzun zenci sevgilileri vardır. Al Pacino'nun beyaz ama uzun boylu sevgilileri vardır.

Kepçe kulaklı ama seksi

Kulaklarımın kepçe olduğunu ilk kez 'Televizyon Çocuğu' programını yaptığım gece anladım. Millet 'Kepçesin kepçesin' diyordu. Karıma dedim ki; 'Ben gerçekten kepçe miyim?' O da dedi ki, 'Bunu hepimiz biliyoruz.' O güne kadar bana kimse 'kepçesin' dememişti ki. Türkiye'nin en seksi erkeği seçilmiş biriyim ben. Bunu ben söylemedim, bu konuda basında yer almış yüzlerce kupür var. Dünyanın en seksi erkeği seçildim bir dergi tarafından. 90'lı yılların en seksi sinema oyuncusu seçildim. En seksi 100 erkek arasında hep yer alırım.

Beyin açısından dünyada hiç seksi erkek seçilmemişti şimdiye kadar ama yalnız ben beyni açısından en seksi erkek seçildim. Benimle birlikte olan kadınlar hep 'Çok seksisin' diyorlardı. Ama daha sonra bakıyorum benden sonra bir başkasıyla beraber olduklarında aynısını bu defa o erkeğe söylüyorlar. İnsanın inanası gelmiyor.

Öyle çok sevişmiyoruz!

Şimdi paparazzici arkadaşlarım kulüp kapılarında sabahın 5'ine kadar bekliyorlar. Sonra tabii ki yazacaklar resmimin altına, 'Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenen Okan sevgilisiyle birlikte bilinmeyen bir yöne doğru gitti.' Şimdi bunu okuyan şöyle bir sonuç çıkarabilir, 'Ya nasıl sevişilmiştir oradan çıktıktan sonra' diye. Ama bilmiyorlar ki ben oradan çıktıktan sonra uyudum, hem de horul horul. Yani olayların halka farklı yansıtılmasından, ağır fantezilerin kurulmasından yana değilim, değilse kimseye karşı değilim.

Mankenden oyuncu olur

Bana sık sık 'Demet'in oyunculuğu nasıl?' diye soruyorlar. 'Ben bayılıyorum' dedim hep. Neden? Çünkü dünyadaki bütün büyük oyuncalara bak biri kamyonculuktan, biri bulaşıkçılıktan gelme. Bu doğrudur. Bulaşıkçının yaptığı işi manken mi yapamayacak! Bir görgüsü var, bilgisi var. Herhangi bir meslekten gelip insan oyunculuk yapabilir. Hatta avantajlıdırlar güzellik ve zarafetlerinden dolayı...
Kız hakikaten çok uğraştı, çabaladı. Hepimizden önce sete geliyordu. Onun için ben onu savundum. Filmi izlediğimiz zaman Demet işi kıvırmış. Kıvırmakla kalmıyor filmin promosyon lokomotifliğini de yapıyor. 'Sadece memesinin ucu göründü' demek bence çok doğru değil. Hem oynadı hem de, o işi de yaptı. Bizim M. Ali ile bir şeyimizi gösterme şansımız var mı? Banyo sahnesi çekip gösterecek değiliz ya. Kız böyle bir şey yapıyor ama itiraz da etmiyor.

Komikler ciddidir

Hemşo'da Mehmet Ali rolünü iyi oynadı. Ne ben Mehmet Ali'nin rolünü oynayabilirdim ne de Mehmet Ali benim rolümü oynayabilirdi. Filmde durum şuydu, ben filmin draması olacak, zaman zaman hüzünlendirecektim. Yani dediler ki sen ciddi oynacaksın, M. Ali komik olacak. Zaten olay buydu. Ortaya çıkan iş, bizim televizyonlarda gördüğümüz sululuk değil. Dünyanın en ciddi adamları çok iyi komedyenlerdir. Onlardan daha ciddi adam yoktur. Tiyatro ve sinema tarihi dünyanın en asık suratlı, nemrut, iğrenç denebilecek kadar karakterleri olan büyük komedi oyuncularıyla doludur.

( Vehbi Dinçcan / 28 Ocak 2001 / Akşam )