• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Öğretmenlere Oryantasyon Eğitimi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in geçen günlerde açıkladığı ‘yeni atanan öğretmenlere oryantasyon eğitimi’nin ayrıntıları netleşti. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 4 yıldır çalışmaları süren ‘yeni öğretmenlere oryantasyon eğitimi’ programı için düğmeye yeni Bakan Ömer Dinçer bastı. 6 Eylül’de pilot uygulamasına başlanacak eğitim programına, bu ay ataması yapılacak 11 bin öğretmen katılacak. Yapılacak pilot eğitim 60 saat sürecek. İki hafta boyunca devam edecek eğitimlerde uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim yöntemleri kullanılacak.
Eğitimin 30 saat sürecek ilk kısmında, Bakanlık bünyesinde Ankara’da kurulan uzaktan eğitim merkezinden 81 ile ulaşılarak eşzamanlı eğitimler yapılacak. Konuların uzmanları ve akademisyenler öğretmenlere müfredat değişiklikleri, öğretmen yeterlilikleri, performans sistemi gibi konuları tek merkezden uzaktan eğitimle anlatacak. Kurulacak uzaktan eğitim bağlantısı sayesinde öğretmenlerle uzmanlar Türkiye’nin dört bir yanından karşılıklı soru-cevap da yapabilecekler.

ÖNCE MERHABA, SONRA GÖREV
Eğitimin 30 saatlik ikinci kısmındaysa yüz yüze eğitimler yer alacak. İlk kez ataması yapılan öğretmenler bu eğitimlerde bölgenin sosyal, coğrafi, ekonomik ve kültürel şartları konusunda bilgilendirilecek. Farklı gelenek ve görenekler, kültürel değerler alanlarında yetkin kişiler tarafından anlatılacak. Bölgenin kültür dokusuyla ilgili derslere her ildeki il kültür müdürleri ya da uzmanlar girecek. Oryantasyon eğitimlerine bölgede tecrübeli okul müdürleri de destek verecek.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL GENİŞLETİLECEK
Öğretmenlere yönelik pilot oryantasyon eğitimine bu yıl 100′ü akademisyen olmak üzere 300 eğitmen katılacak. Önümüzdeki yıl ayrıca programın konu başlıklarının artırılarak süresinin 2,5 aylık bir süreye yayılması düşünülüyor.
Oryantasyon, akıllara, yeni mezun Türk öğretmenin atandığı köyde Türkçe bilmeyen Kürtçe konuşan çocuklarla geçirdiği bir yılı konu eden ‘İki dil bir bavul’ filmini getirdi.

MEÇHULE GİDİYORLARDI
MEB Öğretmen Yetiştirme Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey oryantasyon hakkında şunları söyledi: ‘Öğretmenler kuralar çekildikten sonra doğrudan atandıkları yerlere gidiyorlar. Aslında öğretmenler bir meçhule gidiyor ve alışmaları için belli bir süre gerekiyor. Bu eğitim sayesinde bu sıkıntıların çözüleceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan Bakanlığımız FATİH projesiyle teknoloji bir atılımı da sürdürüyor. Sadece yeni öğretmenlerin değil meslekte yıllarını geçirmiş diğer öğretmenlerin de yeni teknolojik atılımlara ayak uydurabilmesi gerekiyor.`