• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Öğrenilmiş Çaresizlik

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
Süper Moderatör
Bir laboratuvarda deney yapılıyor, içinde bir büyük ve çokça küçük balığın olduğu kocaman bir akvaryum konuyor. Haliyle, büyük olan acıktıkça küçükleri yiyor... Daha sonra akvaryumun ortasına dikey bir cam yerleştiriliyor. Böylece akvaryum ikiye ayrılıyor. Buyuk balık bir tarafa küçük balıklar da diğer tarafa yerleştiriliyor. Büyük balık cam bölmeyi geçmek ve küçük balıkları yemek için defalarca deneme yapıyor. Bu durum tam 28 saat boyunca sürüyor. 28 saatin sonunda büyük balık artık diğer tarafa geçmek için mücadele etmeyi bırakıyor. Deneyin sonunda cam bölme kaldırılıyor. Çok ilginç bir şey oluyor !!!

Büyük balık küçükleri yemek için hiçbir hamle yapmıyor. Saatler geçtiği halde onları yemediği görülüyor.

Buna psikolojide "Öğrenilmiş Çaresizlik" deniyor.

İstatistiklere göre bir çocuk ergenlik yaşına
gelinceye kadar ortalama 148.000 defa anne babasının, "yapma,uğraşma
dokunma," gibi sözlerini duyuyor. Böyle olunca da çocukta
büyüyünce "yapamama", "edememe" özellikleri gelişiyor ve özgüvenini yitiriyor.​
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Evet bunun dersini aldım ben. Başka birsürü deneyi daha var. Mesela hayvanat bahçesinde filler ayaklarından zincirli olurlar ve hiçbir zaman zincir boyundan daha fazlasına gitmeye çalışmazlar. Bu da öğrenilmiş çaresizlik örneklerindendir. Daha birsürü deney var bununla ilgili ama şu an aklıma gelmiyor. İlginç bir konu gerçekten
 
Top