• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Öğrenci ve Öğretmenlere Özel Sosyal Medya: Beyaz Pano

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Teknolojinin en güzel yanı da eğitimi tek tık uzağımıza getirmesi. Öğrenci ve öğretmenleri buluşturan dijital sınıf, Beyaz Pano bunun başarılı bir örneği. Peki Beyaz Pano nedir, nasıl kullanılır?

Kalın ansiklopediler, kalemler, kağıtlar, defterler, kitaplar ve daha bir sürü şey gerekiyordu eğitim için. Artık bunların çoğuna neredeyse hiç ihtiyaç kalmadı. Teknoloji çağında eğitim bile dijital dünya üzerinden yapılıyor. Kitabı, defteri bırakın artık öğretmenlerin ve öğrencilerinin gerçek anlamda yanyana olmalarına bile gerek yok.

Beyaz Pano da tam olarak böyle bir sistem. Genel olarak söylemek gerekirse burası bir dijital sınıf. Beyaz Pano üzerinden öğretmenler öğrencileriyle buluşabiliyor, gerekli kaynakları paylaşabiliyor, ödev verip kontrol edebiliyor hatta Beyaz Pano üzerinden sınav yaparak, öğrencilerinin bilgisini ölçebiliyor, hem de sınavı okumakla uğraşmasına bile gerek kalmadan.

Beyaz Pano nedir, ne işe yarıyor?

Beyaz Pano eğitim üzerine tasarlanmış bir sosyal medya ve eğitim platformu olarak işliyor. Burada öğretmenler bir sınıf oluşturuyorlar. Bu sınıfta öğrencilerine dersle ilgili kaynak bilgiler sunabiliyor ve onlara konularla ilgili duyurular yapabiliyor öğretmenler. Beyaz Pano üzerinden online ödevler veriliyor ve ödeve verilen notlar ekstra bir çaba olmadan sisteme giriliyor.

Öğretmenler Beyaz Pano üzerinden sınavlar oluşturabiliyorlar. Öğrenciler bu sınavları evlerinde yada okulda öğretmen gözetiminde çözebilirler. Bu platform sayesinde öğretmenlerin sınav okuma derdi de bitiyor. Hazırladıkları sınavların sonuçlarını da sisteme girdikleri zaman, sınav kağıdı otomatik olarak okunuyor ve notlanıyor.

Gelişmiş bir takvim sistemi bulunan Beyaz Pano, öğretmenlere önemli günleri ve tarihleri hatırlatarak olası herhangi bir karışıklığın da önüne geçiyor. Bu platformun en dikkat çeken özelliklerinden biri de bulut sistemine sahip olması. Bu bulut sistemi sayesinde öğretmenler diledikleri kadar dosyayı bu sistemde saklayabiliyorlar ve diledikleri zaman, kolayca ulaşabiliyorlar.

Beyaz Pano’da gelişmiş bir not sistemi de bulunuyor. Karışık sistemlerden farklı olarak hangi öğrenciye, hangi ödevi için yada hangi sınavı için, ne not verildiği kolaylıkla görülebiliyor öğretmen tarafından. İstenirse bu not sistemi öğrenciyle de kolaylıkla paylaşılabiliyor.

Öğrenci ve öğretmen arasındaki eğitim odaklı bir sosyal medya platformu:

Öğretmenlerin, öğrencileriyle olan eğitim ilişkisini başarılı bir şekilde düzenleyen Beyaz Pano, bununla beraber bir de sosyal medya platformu olarak işliyor. Burada öğretmenler birbirleriyle iletişim kurabiliyor, ders branşlarına göre oluşturulan gruplar üzerinden dersler ve konular hakkında bilgi paylaşımları yapılabiliyor.

Her öğretmen Beyaz Pano’da kendine özel bir profil sayfası oluşturabiliyor. Bu profil üzerinden diğer öğretmenlerle iletişime geçebiliyor ve farklı gruplara katılarak burada kendi branşı yada ilgilendiği farklı konular hakkında yeni bilgiler öğrenerek, kendi bilgilerini de paylaşabiliyor.

Beyaz Pano nasıl kullanılır?

Öğretmenler aşağıdaki yolları izleyerek Beyaz Pano kullanmaya başlayabilirler. Öğrenciler ise öğretmenlerinin onlara vereceği sınıf giriş kodu sayesinde sisteme giriş yapabilirler.
  • Site üzerinden ücretsiz olarak üyelik oluşturun.
  • Profilinizdeki kişisel bilgilerinizi güncel duruma getirin.
  • Dilediğiniz ismi vererek sınıfınızı oluşturun.
  • Ön hazırlık yapabilir yada sınıfa dosyalar yükleyebilirsiniz.
  • Sınıf giriş kodunu tüm öğrencilerinize dağıtın.
  • Öğrenciler sisteme giriş yaptıktan sonra dijital sınıfınız hazır.
Dijital sınıfına artık istediğiniz gibi ders ile ilgili kaynaklar yükleyebilir, öğrencilerinize ödevler vererek bunlara platform üzerinden not verebilir ve oluşturacağınız sınavlarla öğrencilerinizin bilgilerini ölçerek, ders planınızda düzenlemeler yapabilirsiniz.

Beyaz Pano neden önemli bir adım?

Anlatılan işlemlerin çoğunu başka platformlarda da yapmanız mümkün fakat Beyaz Pano yalnızca eğitim üzerine odaklı bir platform olduğu için size diğer internet sitelerinden farklı olarak tam bir güvenlik sunuyor.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin istenmeyen durumlarla karşılaşmasının önüne geçen Beyaz Pano, dijital sınıflarında öğretmene tam bir denetim yetkisi verdiği için diğer platformlardan bu noktada ayrılıyor. Bununla beraber diğer platformlardaki gibi öğrencilerin dikkatini dağıtacak unsurlar burada bulunmuyor ve öğrenci sisteme girdiği zaman yalnızca dersine kolayca odaklanabiliyor.

Sosyal ağ olarak incelendiği zaman da, doğruluğundan emin olunmayan bilgilerden uzak, branşında uzman öğretmenlerin yaptığı paylaşımlarla kaliteli bir gelişimin önünü açıyor. Öğretmenler birbiriyle platform üzerinden iletişim kurarak yeni bilgilere ve yeni kaynaklara kolayca ulaşabiliyorlar.

Eğitim, hem öğrenciler hem de öğretmenler için oldukça zor bir süreç. Herkes mutlu öğretmenler ve başarılı öğrenciler ister. Beyaz Pano ve benzeri eğitim platformları sayesinden öğretmenler kolayca öğrencilerine ulaşabiliyor, öğrenciler de kolayca öğretmenlerinin onlara verdiği ödev ve ders kaynaklarına ulaşarak, gelişim süreçlerini hızlandırıyorlar.

Alıntı