• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Oğlumun Öğretmenine

wien06

V.I.P
V.I.P
Öğrenmesi gerekli, biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını.
Fakat şunu da öğret ona; her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendini adamış bir lider vardır.
Her düşmana karşılık bir dost olduğunu da öğret ona.
Zaman alacak biliyorum. Fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların bulunan beşinden daha değerli olduğunu öğret.
Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.
Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu.
Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.
Bırak erken öğrensin zorbaların görünüşte galip olduklarını.
Eğer yapabilirsen, ona kitapların mucizelerini öğret.
Fakat ona sessiz zamanlar da tanı. Gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği.
Okulda hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona.
Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi.
Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı da sert olmasını öğret ona.
Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma.
Tüm insanları dinlemesini öğret ona. Fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret.
Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona.
Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret.
Herkesin sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.
Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.
Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona. Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa dimdik dikilip savaşmasını öğret.
Ona nazik davran, fakat onu kucaklama. Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır.
Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak cesur olacak kadar sabrı olsun.
Ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır.
Bu büyük bir taleptir, ne kadarını yapabilirsen bir bak bakalım.

Abraham Lincoln
(Oğlunun öğretmenine yazdığı mektup)

biz

Aktif
insan yetiştirmek kadar zor birşey yok önce adam gibi öğretmenler lazım lincoln un öğret dediklerini öğrenmiş ruhuna tatbik etmiş öğretmenlerle ancak bu öğrenciler yetiştirilir

Sevgi.2

Aktif
adam gibi öğretmenler lazım ifadesi bence biraz ağır olmuş."İşini seven" ," işinin ehli olan" gibi tabirler biraz daha amacına uygun olabilirdi.Ancak haksız da değilsiniz.Çünkü ben bir öğretmenim ve bazı meslektaşlarımdan ben de utanıyorum.Okulu bir kazanç yeri gören,öğrenciyi kendi ekonomik yada sosyal kriterlerine göre değerlendiren arkadaşlar var maalesef.
Ama olsun yine de ne şekilde olursa olsun öğretmenlik zor zanaat.Hem de en zoru.Kolay mı bir insanın yıllar sonrasını şekillendirmek.Kolay mı yapılan bir hatanın sonunda bunu bana kimse anlatmadı cümlelerini duymak.Zor,çok zor.
Ancak,ailenin,çevrenin yardımı olmadan "al öğretmen, senin işin,şekillendir,görelim" demekle olmaz.Hep birlikte.Fabrikadaki iş bölümü gibi,vardiya usulü gibi.Birbirinden devralıp,aynı yolda ilerleme olmazsa,sadece öğretmenin dürüstlüğü anlatmasıyla olmaz.Çocuk evde arsızlığı,hırsızlığı,yalanı,küfürü görüyorken,paranın prim yaptığı,devleti soyanın alkışlandığı bir toplumda yaşıyorken,vergi yüzsüzleri her kanalda,programlara arsızca konuk oluyorken öğretmenin dürüstlük anlatımları çocuğa külkedisi masalı gibi geliyor.
Haydi arkadaşlar biri,öbürü,öteki değil hepimiz görevliyiz.Ne dersiniz?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Tüm söylediklerinize harfiyyen katılıyorum öğretmenim. Fabrika benzetmenizde gerçekten hoş olmuş. Tüm olumsuz sonuçları öğretmenin kabahati olarak yorumlayan bir toplumda yaşıyoruz maalesef. Okul-Aile-Çevre üçgeninde şekillendirmek gerektiği fikrini ebeveynlere de benimsetmek gerek.

Sevgi.2

Aktif
yorumlarını çok beğendiğim Yorumsuz arkadaşım, teşekkür ediyorum ve sizin gibi düşünenlerin artmasını diliyorum.