O BİR SANATÇI MI, HAİN Mİ?

M

misafir

Ziyaretçi
Onlarca kaset bastı biz milyonlarcasını aldık. Onun hakkında BÖLÜCÜDÜR söylemlerine'bizi sanatı ilgilendirir!' dedik. Çünkü bu kadarını tahmin edememiştik!


O onlarca kaset bastı biz milyonlarcasını aldık. Onun hakkında söylenenlere çoğumuz 'bizi sanatı ilgilendirir!' dedik.Ahmet Kaya Öldü ölmedi diye tartışıla dursun haberkenti.com haber portalı Kaya hakkında şok bir video yu gündeme getiriyor.O BİR SANATÇI MI HAİN Mİ?Yıl 1999. Almanya'nın Münih Kenti'nde 'Barış, Demokrasi ve Özgürlük Festivali' İsimli etkinlikte Abdullah Öcalan posterinin altında on binlerce pkk yanlısına-ki (elde taşınan pankart ve bayraklar onu gösteriyor) konser veren bugün için öldüğü iddia edilen Ahmet Kaya’nın şok görüntüleri Türkiyede ilk kez www.haberkenti.com’ da yayınlanıyor.“DOST APO’YU ÖZLEDİK!”Kaya kendisini izlemeye gelen kalabalığa “Kürdüz Biz” isimli şarkısını seslendirirken “barışı özledik” sözlerini değiştirerek “o dostu özledik” ve tekrarında ise “Apo’yu özledik!” diyor.

Şarkının sözlerini “Apo’yu özledik” şeklinde değiştirdikten sonra dinleyicilerinden zafer işaretleri ve “biji serok apo” sloganları atarak alkış alması onun 3 defa daha aynı sözlerle aynı şarkıyı tekrarlamasını sağlıyor.


SANATI BİZİ İLGİLENDİRİR DİYENLERİN BU GÖRÜNTÜLERDEN VE BU ŞARKISINDAN HABERİ YOK!

Iste o konser deki şarkı kayiti:

Ahmet Kaya-Almanya Konseri

Kürdüz ölene kadar

Vallahi biz dostu özledik

Kürdüz ölene kadar

Vallahi barisi özledik

Kürdüz sonuna kadar

Vallahi APO ’yu (Terörist başı Abdullah Öcalan) özledik

Kürdüz sonuna kadar

Vallahi biz dostu özledik

ŞARKI ARASINDA KIŞKIRTAN KONUŞMASI

“Yasamak,tek basina birsey degil.Yasamak,kari koca olarak yasamak birsey degil.Yasamak,iki kisiyle yasamak da birsey degil.Yasamak,onurunla,namusunla,ulusal kimliginle,halkinla yasamaktir.Onurlu yasamaktir,serefli yasamaktir.

Biz bedeli ne olursa olsun yasamimizin hiçbir zerresinde ne Türkiye ne de Türk düsmanligi yaptik.Ama biz hayatimizin basladigi noktadan bu güne kadar geçen süre içerisinde bagimsiz,demokratik bir ülkenin dürüst Kürtleri olarak yasamak istedik.

Artik savas naralarinin yerine baris naralarinin alanlari doldurdugu bu zamanda,çok dogru seyler yapmaya yüz tutmus su anlarimizda sakin olaki akliniza söyle birsey gelmesin. Acaba buralardan uzaklara mi gidiyor? Yok öyle birsey…

Baris ve baris yanlisi insanlar onurun ve namusun dimdik silahidir.O yüzden biz askla,sevdayla,kavgayla büyüdük.Bu yüzden sakin ola ki barisi teslimiyet gibi düsünenler böyle bir gaflete düsmesinler.Biz sevdayi da biliriz,kavgayi da biliriz.”

AHMET KAYA NASIL BİTTİ!

· Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği’nin (MGD) ödül töreninde “Artık Kürtçe okuyacağım. Kürtçe klip çekeceğim. Bu klibi yayınlmayanlar Kürt halkına hesap vermek zorunda kalacak' şeklindeki sözleri nedeniyle “Halkı din, dil, ırk ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği' iddiasıyla bir günlüğüne cezaevine giren Ahmet Kaya, yurtdışına çıktı ve bir daha geri dönmedi. Birçok davadan yargılanan ve mahkumiyeti bulunan Kaya’nın seyir defterinden bazı notlar şöyle:


· MGD’de yaptığı konuşma nedeniyle 6.5 yıldan 13.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıp beraat etti.

· Temmuz 1999’da Münih’te verdiği bir konserde “Arabamı şerefsizlerin memleketinde bıraktım' dediği iddia edildi.

· Frankurt’ta PKK’yı öven konuşması nedeniyle İstanbul 3 No’lu DGM’de 10 Mart 2000’de hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

· 1993’te Almanya’da Abdullah Öcalan’ın posteri önünde konser verdiği gerekçesiyle 3 yıl 9 ay ağır hapis cezasına mahkum oldu.

· Kasım 1993’te Berlin’de verdiği konserde “Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var' dediği için yasadışı terör örgütüne yardım ve yataklık etmekten 4.5 yıl ağır hapisle cezalandırıldı.

· Nisan 1999’da, Almanya’daki konserinde, “Beni de İmralı’ya o saygı değer şahsın yanına koyun' dediği için hakkında soruşturma açıldı.

· Mart 1999’da Hollanda’nın Rotterdam kentinde verdiği konserde Öcalan’ı kastederek, “Vallah bir dostu özledik. Kürdüz ölene kadar. Barışı özledik. Vatansızlıktan üşüdük' diyen Kaya, Haziran 1999’da Hamburg’daki konserde, “Türkiye’yi çok seviyorum. Andım var Dersim Dağı’nın tepesine ev kuracağım. Bu savaşı durduracağız' diye konuşuyordu.

· Fransa’da verdiği konserde aldığı 4.5 milyar lira ile PKK krizine yol açtı. PKK’lılar ‘örgütün adını kullanıp lüks içinde yaşıyor’ diye bu kezde Kaya’ya tepki göstermişlerdi.TÜRK MEDYASINDA İLK KEZ


1999 Yılında Almanya’da düzenlenen konserin organizatörlerinden biri de olan Medya tv de gösterilen bu görüntüler zamanla hasır altı edilmişti. O dönemde Konserden haberdar olan Hürriyet ve Milliyet gazeteleri Avrupa temsilcileri haberi “ Ahmet KAYA hangi dostu özledi” şeklinde haberi vermiş ve Kaya’nın sadece “DOST” Demesini eleştirmişlerdi Açık açık “APO” kelimesinden ise bihaberdiler.Şimdi teknoloji ilerledi, aradan 7 yıl geçti Türkiye internetle tanıştı insanların haber kaynakları internete taşındı .Dolayısıyla geleneksel medya yerini net medyasına bıraktı...Bu haberde o farkın ürünü işte...
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Müziğin nasıl tartışıldığını çok iyi bilirim. Müzik siyasallaştırıldığı zaman evrensellikten çıkar.
Evrensel ; ‘’Kelime anlamı olarak bütün insanlığı ilgilendiren’’ anlamına gelmektedir. Bütün insanlığı ilgilendiren bir şey göremedim ben bu müziklerde.


A Takımı programında bu konu konuşulmuştu. Orada şu konu ile ilgili olarak, Savaş Ay dostluk kardeşlik ve bilimum nidalarla olaya çok sempatik bir şekilde yaklaşıyor ve kimin hangi şarkıyı çalması gerektiği konusunda yardım istiyordu.

Olay basit gibi görünüyordu aslında. Bir sanatçı ölmüş, ardından da onun sevilen parçalarını başka sanatçılar kendilerince yorumlayacak yeni bir albüm çıkaracaklardı.

Yalnız arka plandaki gerçeği unutmuş tamamen tozpembe gözlüklerle bakıyordu Savaş Ay.
Bu adam PKK konserinde şarkı söylemiş, onun leyhinde ve ülkemizin aleyhinde sloganlar atmış bir insandı.

Bu olaylar olmadan evvel ben de o şarkıları dinlemeyi severdim. Ahmet Kaya'nın sesinden. Ama, bunlar açığa çıktıktan sonra hem ondan hem de kendimden tiksindim biraz. Albümünü almakla hem Pkk ya hizmet etmiş oluyor, hemde şehit ve gazilerime ihanet etmiş oluyordum.

Şimdi benim destek vermemi bırakın, çoğumuzun severek ve isteyerek dinlediğimiz adamlar bu şahıs anısına albüm yapıyor. "Adam ölmüş ve olay kapanmıştır." demek bence çok kolay ama, bu kadar basite indirgenmemesi gerektiği inancındayım. Bir insanın vatan haini olduğunu bile bile, onu anan ve bir vatan hainini yaşatmayı amaçlayan bu insanların [Sezen Aksu, Nükhet Duru, Yılmaz Erdoğan, Zerrin Özer, Yavuz Bingöl, Haluk Levent, Moğollar, Feridun Düzağaç, Suavi , Selda, Deniz Erdoğan, Melike Demirağ, Sümer Ezgü, Banu ve Onur Akın.] gözümüzdeki değeri eskisi gibi mi kalacak bundan sonra?

Programda hoşgörü timsali bir meleği andıran Savaş Ay'ın, "Aşık Mahsuni ve Ahmet Kaya atışması"nı izlerken ağlayacak gibi olup olaya demogoji katması içler acısı... (Ülkücü) Ozan Arif'le tlf bağlantısında Ozan Arif'in telefonu kapatmadan evvel Savaş Ay'ın suratına tokat atar gibi söylediği son sözler ve Savaş Ay'ın içindeki o meleğin yok oluşu da bir hayli komik gibiydi..

Şimdi sizin savunduğunuz Ahmet Kaya kimmiş söyle bir bakalım mı.?
Kim bu Ahmet Kaya ; Yıllarca milletimizin sırtından geçinen, milletimizin saf duygularını istismar eden, ömrünü bölücülükle geçiren ve nerede ise ömrünün son yıllarını bir kaçak olarak arandığı için yurt dışına kaçarak geberen biri. Herif Öcalan misali Kürd'üm deyip Kürd'ü sokan bir yılan, Türk’lüğe kini ve garezi olan , ama kıçındaki dona kadar Türk halkına borçlu yüzsüz terbiyesizin biri. Adam yıllarca bize hakaret etti , "Şerefsizlerin ülkesinde arabam kaldı " ,yurt dışı konserlerinde elini zafer işareti yaparak ‘biji apo’ dedi.

Bu konuyu daha evel ben defalarca arkadaşlarımla da tartıştım, hepsinin bahnesi de şu; "Ya biz Ahmet Kaya'yı sevmiyoruz tamam hain ve teröristtir" fakat biz adamın müziğini ve müziğin sözlerini seviyoruz. Bu sözleri söyleyen sizler gibi milletini bayrağını ve vatanını seven kardeşlerimdir. Ama bu bir gaflettir ve bunun farkında değillerdir. Bilmelisiniz ki eğri ağaçın gölgesi düz olmaz.
Ahmet Kaya denen herif yıllarca kürdü bize bizide kürd kardeşlerimize düşman etmek için uğraştı. Ama bu nefreti ve düşmanlığın ülkeyi kardeş kavgasına götürmesini gerçekleştiremedi. Çünkü biz kürdleri kendimizden, onlarda bizleri kendilerinden ayrı görmüyorlar.
Ahmet Kaya'ya olan düşüncelerimizi en çok bu ülke ve bayrak uğruna şehadet şerbetini içen ve bu uğurda gazi olanlarla, vatansever insanlarımız en çok anlarlar
Ben bu adamın müziklerinin milletimizce dinlenmesini hele hele ki bu adamın ne mal olduğunu herkesçe malum iken ağıtlar yakılırcasına onun savunulmasına dayanamıyorum.
Netice de tekrar söylüyorum arkadaşlar bizler müziğin evrenselliğini değil bir teröristin bizim forum da müziklerinin çalınıp çalınmayacağını tartışıyoruz.
Eğer şimdi Ahmet Kaya denen rezilin müziklerine müsade edecek olursak yarında burası siyasi bir tartışma ortamına girer, bebek katili Abdullah Öcalan'a ve Pkk ya yapılan methiyeleri görürüz.

Doğru kimseye zarar veremez ama bu hain efsaneleştiriliyor. Bu durumda bu adam ölmüş sayılmaz.
‘’ARKADAŞ DİNLEDİĞİN ŞARKILARA DİKKAT ET ! BU ADAM SENİN MİLLİ DEĞERLERİNE SÖVÜYOR’’ilgimi ceken bir yazi

Alinti


bazi sanatcilar hakinda seyleri biliyorumda yurt disinda konser verdikleri icin yasananlari
 
Top