• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Nota Okuma Nasıl Kolay Öğrenilir?

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Nota okumak, özellikle daha önce hiç müzik dersi almadıysanız, başta oldukça korkutucu gelebilir. Bunu öğrenmenin hızlı bir yolu olmasa da basit adımlarla aslında herkesin yapabileceği bir şeydir.

Bu yazıda nota okumayı öğrenmeyle ilgili yanlış bilinen birkaç efsaneyi ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz ve umuyoruz ki en azından birkaç kişiye bu işe başlaması için cesaret verebiliriz.
Notalar
genel

Baglama icin özel kisa sap

Bağlama - Kısa sap

Gitar icinse
Gitar

Piano icin
Piano

91088_nota-isaretleri-5.jpg
images
images

Nota Nasıl Okunur: Başlangıç

Müziğin teorisini genellikle bir enstrüman çalmaya başlayınca öğrenirsiniz. Bu, başlamak için en iyi yoldur, çünkü çalarken notaları okumayı da öğrenirsiniz. İlk derslerde nota seslerini ve isimlerini öğrenecek ve ardından basit tekrarlı alıştırmalar yaparak bu bilgileri pekiştireceksiniz.

Farklı bir enstrüman çalmayı öğreniyor olsanız bile, bir klavyede notaları öğrenmek için harcadığınız emek asla boşa gitmez. Çünkü klavye, teoriyi gerçek bir sese bağlamak ve çalarken notaların ses aralıklarını görmek için size harika bir görsel yol sağlar.

Bir müzik parçasının notalarını ilk kez okumaya çalıştığınızda, ona sistematik bir şekilde yaklaşmalısınız. Çalmaya başlamadan önce görsel ipuçlarına dikkat edin. Bu konuda küçük bir ipucu vermemiz gerekirse, bir dedektif olduğunuzu hayal edin ve tüm gücünüzle notaların gizemini çözmeye çalışın.

Herhangi bir beceriyi sıfırdan öğrenmekte olduğu gibi, aslında nota öğrenmede de işin sırrı sık sık alıştırma yapmaktır. Alıştırmalar her zaman sık sık ve kısa kısa yapıldığında en iyi sonucu verecektir. Nota okumayı öğrenme, kelimeleri okumayı öğrenmeyle aynı şekilde ele alınmalıdır ve açık bir stratejiyle adım adım ilerlenmelidir.

İlk Adımlar…

1. Nota aralıklarını öğrenme

Öğrencinin yaşına bağlı olarak bu ilk adım, temel müzik notalarını erişilebilir bir şekilde açıklayan ritim oyunları ile öğretilebilir. Ayrıca bu oyunlar o kadar eğlencelidir ki, çocuklar defalarca oynamaktan çok mutlu olurlar!

2. Notaların isimlerini öğrenme

Öğrencilerin notaların sırasını hatırlamasına yardımcı olmak için çeşitli temalara ait hafıza oyunları kullanılabilir. Bu yöntem, harika bir görsel araç sağladığı ve ezberlemeyi kolay kıldığı için çocukların öğrenmesi için en iyi yoldur. Üstelik yetişkin öğrenciler de bu yöntemi gerçekten yararlı buluyorlar!

3. Do - Re - Mi veya Solfej

Çok eskilere dayanan bu nota öğrenme yöntemi, uzun yıllardır kullanılmaya devam ediliyor, çünkü hâlâ en etkili yöntemlerden biri. Öğrenciyi şarkı söylemeye teşvik ederek “zihnindeki müziği duyma” yeteneğini geliştiriyor. Bu da, müzik çalmadan önce nasıl bir ses çıkacağını tahmin etmeye yardımcı olur. Solfej yöntemi, öğretim aracı olarak şarkıları ve oyunları kullanır. Bu nedenle de özellikle küçük çocukların müzik eğitimine başlamak için harika bir yoldur. Ayrıca bu yöntem, şarkı söylemeyi öğretmek, işitsel farkındalık oluşturmak ve “müzikal kulağı” güçlendirmek için notaların geleneksel isimleriyle birlikte de uygulanabilir.

4. Porte ve anahtarı anlamak

Porte ve anahtarı anlamak ilk başta biraz korkutucu görünebilir. Bu yüzden, bu terimleri görsel olarak ve mümkünse bir klavyenin başında açıklamak önemlidir. Tıpkı kelimeler gibi müzik notaları da satırlara yazılır. Sadece notalar için kelime satırlarından daha fazlasına ihtiyacınız var, çünkü notalar aşağı ve yukarıya gidebiliyor. İşte tam da bu yüzden portede beş satıra sahibiz. Nota anahtarı ise notaların yüksek (tiz) veya düşük (bas) tonda olup olmadığını ifade eder.

daha fazla bilgi eklenecek takip edin saygilar