• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Noktalama İşaretleri ve İmla Kuralları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Noktalama İşaretleri ve İmla Kuralları
NOKTALAMA İŞARETLERİ

Yazıda okumayı ve anlamayı kolaylaştıran işaretlere Noktalama işaretleri denir

NOKTA ( . )

1. Tamamlanmış cümlenin sonuna konur. ( Yeni elbisesine çay döktü. )
2. Tarihlerin yazımında kullanılır. ( 11. 09. 2007 )
3. Sıralama yaparken sayıların sonuna konur. ( Yarışma 1. oldum )

VİRGÜL ( , )

1.Eş görevli kelimeleri birbirinden ayırmak için konulur. ( Kalemlerimi, kitaplarımı, defterlerimi, çantama koydum. )
2.İşi yapan kişiyi belirtmek için kullanılır. ( Ebrar, dayısıyla beraber sinemaya gitti. )

SORU İŞARETİ ( ? )

Soru bildiren cümlelerin ve sözlerin sonuna konur. ( Niçin burada bekliyorsun? )
( Evde annene yardım ediyor musun? Neden ağlıyorsun? )

KISA ÇİZGİ ( - )

1. Satır sonuna sığmayan kelimeleri ayırmak için kullanılır. ( Sonbahar geldi, çınar yap-
rakları sarardı )
2. Kelimeleri hecelere ayırırken kullanılır. ( te – le- viz – yon )

KESME İŞARETİ ( ‘ )

Özel adların aldığı ekleri ayırmak için kullanılır. ( Ayşe’yi gördün mü ?)
(Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’dur. )

ÜNLEM İŞARETİ ( ! )

Şaşma, korku, acıma, sevinç üzüntü, heyecan ve seslenme gibi duyguları yansıtan cümlelerin sonuna konur. ( Ey Türk gençliği! Bravo, çok güzel konuştun! )

İKİ NOKTA ( : )
Açıklama anlamı veren sözlerden sonra kullanılır. ( Cümlenin ögeleri şunlardır: yüklem, özne.

YAZIM ( İMLA ) KURALLARI

Bir dilin kelimelerini doğru olarak yazıya geçirmek ve konuda birlik sağlamak için kullanılan yazma biçimine yazım ( imla) denir.Bunun ile ilgili kurallara da yazım kuralları denir.

1.Cümlelerin ilk harfi büyük yazılır. ( Ağacın dalında kuşlar vardı. )
2. Şiirlerde dizelerin ilk kelimesi büyük harfle başlar.

Renklerin içinde en sevdiğim
Küçük kardeşimdir.
Kokuların içinde
Annem.

3. Özel adlar cümlenin neresinde olursa olsun büyük harfle başlar.
( Bugün Ayşe’nin annesi çok hasta. Babam işleri için Konya ‘ya gitti.)

4. Başlıkları yazarken her kelimenin ilk harfi büyük yazılır. Başlığın tamamı büyük harfle de yazılır. ( Periler Diyarı, Kurtuluş Savaşı )

5. Belli bir tarihi bildiren gün ve ay adları büyük harfle yazılır.
( Memurluk sınavı 20 Mayıs günü yapılacak )

Ö

ÖMER ÇELİK

Ziyaretçi
Tüm noktalama işaretlerini bilmek lazım ancak noktalama işaretleri ile ilgili kurallara bazen değişebiliyor. Bunu da takip etmek lazım. Sitenizde bu değişimleri de yayınlarsanız çok iyi olur.

Ö

ÖMER ÇELİK

Ziyaretçi
rAMg7xd.jpg

teşekkür ederim tam istediğim cevaplar bunlar :D

OBir

MEB
Özel üye
Öğretme yöntemimizde müfredat kaynaklı büyük hatalar var. Çok kolay öğrenilecek bir konu iken daha başlangıçta öğrenciyi konudan soğutan öğrenilmesi çok güç bir durum izlenimi oluşturan bir müfredat var.

Ayrıca noktalama işaretleri ile ilgili otoriteler bile anlaşamayıp farklı kaynaklarda farklı kullanımlar bizleri bile zorda bırakıyor kimi zaman.

B

ben benim

Ziyaretçi
Paylaşım için teşekkürler, noktalama işaretleri ve kuralları her zaman lazım bize.