nokia morph ) (cepte yer yoksa bilezik yapın :)

Nokia Araştırma Merkezi (NRC) ve Cambridge Üniversitesi'nin katkılarıyla yapılan "Morph" isimli konsept çalışması New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nde (MoMA) teknoloji meraklılarının huzuruna sunuldu.
03_Morph_Phone_Mode_lowres.jpg

Bu konsept tamamen nanoteknolojinin nimetlerinden faydalanıp geleceğin teknolojisini sunmayı hedeflemiş gözüküyor. Nokia MORPH telefonun hangi forma gireceğini tamamen kullanıcının insiyatifine bırakmış. Esneyebilen yapısıyla cihazı bilezik gibi kolunuza takabilirsiniz, cihazı dümdüz hale getirip özel QWERTY klavyesiyle mesajlaşabilirsiniz ya da monoblok formunda telefon fonksiyonlarından faydalanabilirsiniz.
01_Morph_Open_Mode_lowres.jpg

Geleceğin telefonunda bulunan teknolojiler gerçekten heyecan verici.

İşte bu teknolojiler:

1- Cep telefonlarının en büyük sorunlardan biri çabuk kirlenmeleridir. Nanoteknoloji aracılığıyla bu problemin de ortadan kalkacağı belirtildi. Zira telefon kendi kendisini temizleyebiliyor. Parmak izi, toz gibi problemler artık karşımıza çıkmayacak.
2- Morph konseptinde kullanılan nanograss teknolojisi sayesinde cep telefonu güneş enerjisinden faydalanabiliyor.
3- Entegre edilmiş sensörler bize çevremiz hakkında bilgi verebiliyor ve daha iyi seçimler yapmamıza yardımcı oluyor.

Büyüleyici ve cezbedici bir teknoloji. Bunları görebilmek ve kullanmak için biraz daha zaman var. Yaklaşık 7-8 yıl içinde bu teknolojinin üst segment modellerde kullanılacağı öngörülüyor.
04_Morph_Wrist_Mode_lowres.jpg


şahsi düşüncem çinliler bununda bir çakmasını yaparlar nokiadan önce çin malları piyasaya dökülğrse hiç şaşırmayın aynı dokunmatik ekranlarda olduğu gibi :)

02_Morph_Open_Operating_lowres.jpg
 
Top