• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Noel’de hediyeleri kim getirir? Noel’de kim ne yer?

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
9S7xAVe.jpg

İngiltere : Father Christmas – Noel Baba Fransa : Noel Baba veya Aziz Nikolas (Kuzey bölgelerinde) Almanya : Baby Jesus – İsa Bebek Yunanistan : 1 Ocak’ta Aghios Vassilis Macaristan : İsa Bebek Italya : Babbo Natale 25 Aralık’ta, Befana ise 6 Ocak’ta Polonya: Aziz Nikolas Portekiz : Noel Baba veya İsa Bebek Rusya : Ded Moroz, Buz Dede İspanya : Müneccimler, soylu hacılar Ukrayna : Aziz Nikolas, Buz Dede

Noel’de kim ne yer?​

İngiltere : Fırın’da hindi, patates ve Brüksel lahanası
Fransa : Kaz ciğeri veya istiridye, hindi ve Noel pastası
Almanya : Salam ve Patates salatası veya ördek
Yunanistan : Kızartılmış domuz, ballı tatlı

Macaristan : Balık çorbası ve tavuk. Yumurta likörü tatlı yerine yenir.

İtalya : Ahtapot salatası, spagetti ve istiridye.


Polonya : sazan, lahana dolması, makarna ve mantar

Portekiz : sebze, kuzu kızartma veya hindi
Rusya : Pancar salatası ve havyar
İspanya : Galette des Rois ve 6 Ocak menüsü için koz helvası

Ukrayna : Havarilere hürmeten 12 yemekten oluşan devasa bir menü

En korkutucu Noel Bayramı Avusturya’da​

En korkutucu Noel geleneği Avusturya’da yaşanıyor… Hayır, hayır Cadılar Bayramı’ndan değil… Aziz Nikolas’ın (Noel Baba) kötü yardımcılarından biri olan Krampus’tan bahsediyoruz. Sokakları dolaşarak uslu çocukları ödüllerin ve yaramazları cezalandıran bir yaratık Noel Bayramı’nda Gulyabani görünümüyle etrafa korku saçıyor…

Filipinler’de Noel​

“Filipinler’in Noel Başkenti” San Fernando’dur… Bu kentte her yıl dünyanın her yerinden ziyaretçilerin katıldığı Dev Fener Festivali’nde (Ligligan Parul Sampernandu) 11 farklı bölgeden gelen halk en görkemli feneri yapmak için kıran kırana rekabete girer.

İsveç’te Gävle Keçisi​

Gävle’nin Kale Meydanı’nda 1966’dan beri Noel için 13 metrelik bir Noel renklerine bürünmüş bir keçi inşa edilir ve keçi kısa sürede ateşe verilir. Bu keçi sadece 26 defa başarıyla yakılabildi, 2013’te de bu gelenek durduruldu.

En haylaz Noel Bayramı İzlanda’dan​

İzlanda’da 13 şakacı troll Noel Bayramı’na 13 gün kala ülkedeki çocukları ziyarete koyulur. Çocuklar Noel gecesinde ayakkabılarını pencereye bırakır ve haylaz trollerden gelecek hediyeleri bekler. Troller uslu çocuklara çeşitli hediyeler bırakırken, yaramaz çocukların ayakkabılarınaysa çürümüş patates bırakır.

Peki ya Almanya’da​

Üç arkadaş…. Aziz Nikolas, Çiftçi Rupert ve … bir eşek.
Nikolas 6 Aralık’ta bir eşekle seyahat ederek Almanya’daki uslu çocukların ayakkabılarına bozuk para, portakal ve oyuncak gibi hediyeler bırakır…. Ama bunu karşılıksız yapmaz.
Para mı ister ? Hayır… Nikolas her çocuktan verdiği hediye karşılığında bir şiir okumasını veya şarkı söylemesini ister.
Nikolas bazen de Çiftçi Rupert ile seyahat eder. İşte o zaman kötü adam kılığına bürünür ve elindeki bir değnekle yaramaz çocukları cezalandırmaya koyulur.

Norveç: Süpürgelere dikkat!​

Norveç‘te mi yaşıyorsunuz? Noel’de kesinlikle süpürgelerinizi evinin en ulaşılmaz yerine saklamalısınız.
Neden mi?
Çünkü o gece cadılar ve kötü ruhlar üzerine binecekleri süpürge ararlar ve sizinkini çalma ihtimalleri çok yüksek.

Noel’de paten keyfi… Venezuela’dayız…​

Venezuelalılar Noel Bayramı’nda kilise gider. Evet ama nasıl ? Zira Noel gününde Venezuela’da yollar araç trafiğine kapalı olur.
Kendilerinin bile bilmediği bir nedenden dolayı burada insanlar Noel Bayramı’nda kiliseye patenle gider. Herkes güvenli bir şekilde patenle istediği yere ulaşabilsin diye yollar trafiğe kapanır. Ve akşam tüm aile bir araya toplandığında buharda pişirilmiş etli mısır unundan yapılmış Tamale isimli bir Meksika yemeği yenir….

Neden mi?
Kendileri de bilmiyor…
 
Top