Nerede O Eski Bayramlar

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Çocukken bayram gününü heyecanla cektiğimiz bayramlar, bayramlıklarımızla yatardık yatağa yeni ayakkabılarımızın kıyafetlerimizin girmenin heyecanı sarardı ;)
Annelerimiz günler öncesinden başlardı hazırlıklara sarmalar ,baklavalar ,börekler :)
Bayramlar özeldir ama en güzel galiba kalabalık aileler için bu bayramlar
Büyüdükçe tadı kalmadı hiç bir şeyin yıllar geçtikçe o heyecan kaplamıyor belki içimizi;)
Bir de arefe suyu geleneği varmış bazı bölgelerde bu yaşımda ilk defa duydum zemzem suyu akar derlermiş eskiler arefe günü çeşmeden
Peki sizin çocukluğumuzda bayramlar nasıl geçerdi unutamadığınız bizlerle paylaşacağınız bir anınız var mı?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Demek ki tek sıkılan ben değilmişim ben çocukken bayramlar kışa denk gelirdi sabah erkenden kalkar köye giderdik her bayram kar dolayısıyla yolda kalırdık arabayı ittirirdik gitmesi için sıra sıra dizilirdi arabalar az tehlike atlatmadık o yollarda ya şimdi sıcakta hiç keyifli geçmiyor zaten büyüdükçe anlamını yitiriyor bayramlar buralarda bayrama özel hazırlık yapan da yok hiç olmazsa bu ailede yok her sabah kalkıp mezar üstüne köye çıkarlar geri dönüp gelirsin kahvaltı hazırla kurban zamanıysa kurban kesmeye gidilir ama sıradan bir günden pek farkı yok ya bir de yaz olduğu için iş zamanına denk geliyor herkes işinde gücünde oluyor

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Şu bayram günü arefe günü çeşmeden zemzem suyu akar geleneği sizler duymuş muydunuz böyle bir şey kimse buna değinmemiş ben ilk defa duyuyorum bununla ilgili bir video izledim hoca böyle bir şeyin söz konusu bile olmadığından bahsediyordu:)

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Abimin aldığı takım elbisenin giyinme hayaliyle sabahlardım. Bayram namazını kıldıktan sonra bayram yemeği ailece yerdik. Büyüklerin eli öpülürdü paralar cukkaya inerdi bu arada🙂 şeker toplamaya hiç gitmedim. Arkadaşımla komşulara önce bayrama giderdik. Tatlımızı yer harçlığımızı alıp çıkardık🙂