• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nelson Mandela kimdir?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Doğum tarihi: 18 Temmuz 1918, Mvezo, Güney Afrika
Ölüm tarihi ve yeri: 5 Aralık 2013, Houghton Estate, Johannesburg, Güney Afrika
Etkilendiği kişi: Mahatma Gandi, Walter Sisulu, Albert Lutuli
Eş: Graça Machel (e. 1998–2013), Winnie Mandela (e. 1958–1996), Evelyn Mase (e. 1944–1958)

Güney Afrika'nın ilk siyahi cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela, tüm dünyada ırkçılıkla ettiği mücadeleyle tanınıyor. Bir kabilede dünyaya gelmiş olması, onun hayata farklı bir bakış açısı kazanmasını sağladı ve bilgeliğinin temellerini oluşturdu.

Peki Nelson Mandela kimdir?


Nelson Mandela
18 Temmuz 1918 yılında Güney Afrika'nın Doğu Kap şehrine bağlı Mvezo köyünde doğdu Thembu kabilesinin şefi Gadla Henri Mandela'nın oğlu olarak dünyaya gelen Nelson Mandela, Fort Hare Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi'nde hukuk okudu. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi devlet başkanı olan Mandela, 1994-1999 yılları arasında görev yaptı. 5 Aralık 2013 tarihinde 95 yaşındayken hayatını kaybetti. Kabilesinde Madiba adıyla bilinirdi.


Nelson Mandela hayatı

Kabile şefinin oğlu olan Mandela, üniversitede hukuk eğitimi aldıktan sonra Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Johannesburg'ta sömürgeciliğe karşı olan ANC (Afrika Ulusal Kongresi) partisine katıldı ve gençlik kollarının kurucu üyesi oldu. Kışkırtıcı aktivitelerde bulunduğu öne sürülerek 1962 yılında tutuklandı ve 1964'te ömür boyu hapis cezası aldı. 1990 yılına kadar hapiste kalan Mandela, onun için başlatılan uluslararası kampanya sayesinde 72 yaşında tekrar özgürlüğüne kavuştu.

27 yılı aşkın hapis hayatından sonra ANC partisinin başına geçen Mandela, otobiyografisini yazdı. 1994 yılında dönemin başkanı Frederik Willem de Klerk ile girdiği seçim mücadelesini açık ara kazandı. Devlet başkanı olduktan sonra Güney Afrika'daki Apartheid denen ve yasalarla desteklenen ırk ayrımı kavramını ortadan kaldırdı. Yeni bir anayasa, toprak reformu, yoksullukla mücadele planı, sağlık düzenlemeleri ve eğitim yenilikleri gibi politikalarla ülkesini kalkındırdı.

Uluslararası barışta da önemli roller oynayan Mandela, Libya ve Birleşik Krallık arasında Lockerbie Faciası'na ilişkin müzakerelerde arabulucu rolünü üstlendi.

Ülkesinde ikinci bir seçime girmeyi reddeden ve gerekli kalkınmayı sağladıktan sonra yeni bir seçime giden Mandela, yerini yardımcısı Thabo Mvuyelma Mbeki'ye bırakmış oldu. Siyasetten sonra ulusal lider kabul edildi ve kendisini hayır işlerine, yoksulluk ve AIDS ile mücadeleye adadı.

1992 yılında aldığı Atatürk Uluslarası Barış Ödülü, 1993 yılında aldığı Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı sahibi olması onun uluslarası kabul gören bir barış elçisi olmasını sağladı. 250'den fazla ödülü olan Mandela, Güney Afrika'da Ulusun Babası olarak bilinir.


Nelson Mandela ölümü

Nelson Mandela 5 Aralık 2013 tarihinde solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle 95 yaşında hayatını kaybetti. Ülkesinin başkenti Johannesburg'ta ölen Mandela, 100. doğum gününde de hatırlanmaya ve araştırılmaya devam ediyor.
 
Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, Güney Afrikalı Anti Apartheid aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî devlet başkanı.
 
Top