Nefes Borusu Tıkanması (Heimlich Manevrası)

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye

Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?​

ana-gorsel-heimlick-manevrasi-listelist-600x300.jpg

Bilinen en önemli ilk yardım uygulamalarından biri olan Heimlich manevrasının amacı, nefes borusuna kaçan herhangi bir cismin karın boşluğuna baskı uygulayarak çıkarılmasıdır. Küçük çocukların, bebeklerin ya da yetişkinlerin; boğazında bir şey kalması sonucu nefes borusu tıkanabilir. Bu durumda hızlı bir şekilde Heimlich manevrasının uygulanması, hayat kurtarıcı olabilir. Gelin bu basit ama bir o kadarda önemli manevranın detaylarını birlikte öğrenelim!

Heimlich manevrası yetişkinlerde nasıl uygulanır?​

İlk olarak izlenmesi gereken yol, boğazına bir cisim takılan kişiyi öksürmeye teşvik etmektir​

man-cough-600x401.jpg

Heimlich manevrası, bebeklerde sırta vurularak yapılır fakat yetişkinlerin sırtına vurduğumuzda soluk borusunu tıkayan cisim daha da aşağı inebilir veya yerini sağlamlaştırabilir. Bu yüzden boğazına bir şey takılan birini gördüğümüzde sırtına vurmamalı ve onu öksürmeye teşvik etmelisiniz.

Peki ya kişi öksürdüğünde de soluk borusuna takılan cismi çıkartamıyorsa ne yapılmalı?​

chockingandtheheimlich-1.jpg

Eğer kişi öksürdüğünde de soluk borusundaki cismi çıkartamıyorsa bu durumda Heimlich manevrasının uygulanması gerekir. Heimlich manevrasını uygulamak için kişiye ayakta veya oturur pozisyonda arkadan sarılın. Bir elinizin başparmağını kişinin midesinin üstüne gelecek şekilde yumruk yapın ve diğer eliniz ile kavrayın. Yumruk yaptığınız eli, içe ve yukarı olacak şekilde 5-6 kez kuvvetli bir şekilde kendinize doğru çekin ve cismi soluk borusundan çıkarmaya çalışın.

Heimlich manevrası bebeklerde nasıl uygulanır?​

Küçük bir çocuğun ya da bir bebeğin nefes almakta zorlandığını veya nefes alamadığını düşünüyorsanız acilen 112’yi aramalısınız​

choking_child_heimlich_standing_EQUIP_ILL_EN.jpg

Bir bebeğin soluk borusunun tıkandığını anlamanın en kolay yöntemi, ses çıkartıp çıkartamadığını gözlemlemek olacaktır. Soluk borusu tıkanan bebekler ağlamaya çalışır fakat ses çıkartamaz çünkü tıkanan soluk borusu ses çıkarmayı önler.

Peki acil yardım gelene kadar ne yapılmalı?​

heimlich-bebek-2_766x556-600x436.jpg

Bu durumda yapılması gereken elbette Heimlich manevrasıdır. Öncelikle bebeği yüzü yere bakacak şekilde kolunuza yatırın. Bu sırada bebeği yatırdığımız kolunuzdaki elinizle bebeğin başını ve boynunu desteklemeyi unutmayın. Tüm bunları yaparken bebeğin ağzını kapatmadığınızdan ve boynunu eğmediğinizden emin olun. Bebeği doğru şekilde kolunuza yatırdıktan sonra sırt kısmında, iki omzunun tam ortasına doğru avucunuzun içi ile 5 defa aşağıdan yukarıya doğru vurun. Vurduktan sonra soluk borusunu tıkayan cismin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer cisim çıktıysa bebek ağlamaya, nefes almaya ve öksürmeye başlayacaktır.
Eğer ki bebeğin soluk borusuna kaçan cismi sırtına vurarak çıkartamıyorsanız bu durumda göğsüne vurarak çıkarmalısınız. Bu hareketi uygulamak için bebeği, yüzü yukarı bakacak şekilde dizinize yatırın. Bu pozisyonda bebeğin kafasının vücudundan biraz daha aşağıda olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğin kafasını, tıpkı sırta vurma hareketindeki gibi desteklemeniz gerektiğini de unutmayın. Pozisyonunuzu doğru bir şekilde ayarladıktan sonra iki parmağınızla bebeğin göğüs kafesinin alt orta noktasına 5 defa baskı yapın.

kaynak
Listelist.com

Düzenleyen yönetici:

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Sabah haberlerde gördüm,hatta akşamda izlemiştim restaurant sahibinin bu konu hakkında bilgili olması sayesinde bir çocuğun hayatı kurtarıldı?
Geçtiğimiz senelerde de yolda tost yerken soluk borusu tıkanan kişi derdini insanlara anlatmaya çalıştı sırtıma vurun diye işaret yaptı ve kimsenin anlamaması sonucu orada can vermişti yine haberler de izlemiştim
Bu işi yapacak insanın soğuk kanlı olması lazım ben orada tutulur kalırım
Oğlumun ağzına da yediği meyvenin çekirdiği kaçmıştı ben o an elimi sokup çıkartmıştım aynı şekil kardeşim bozuk parayı yutmuş annem de eliyle çekmişti

Artemis

Özel Üye
Özel üye
konu harika gerçekten ben ilk yardım eğitimi aldım konu da her şey açıkça söylenmiş doğru bilinen çok yanlış vardır ilk yardımda aslında zehirlenmeler de ilk yardım konusu var mı bilmiyorum ama açılsa güzel olur

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Galiba en cok benim ihtiyacim var buna :)))) cunki artik sivi birsey yada su ismeye illah lah dedim her defasinda su icrken yada sivi birsey yerken :((( ölümlerden ölüm begeniyorum