Neden XP'de con isimli dosya oluşturamayız?

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Özel üye
KF8XBNT.jpg


Con nedir?
Windowsta hiç bir dosyanın adını con koyamıyoruz yeni (metin belgesi, exel dosyası vb..) Ayrıca Windows’ta com1 ve lpt1 isimli bir klasör de oluşturamayız. Bunun sebebi bu kelimenin bir komut olmasıdır ve bu isimde klasör veya dosya oluşturulması durumunda işletim sisteminin işleyişini aksatabileceğindendir.

Con’un açılımı console’dur ve amacı konsol (MS-DOS)’dan yazılan metinleri bir dosyaya kaydetmektir. Örnek kullanımı da aşağıdaki gibidir.:

Başlat>Çalıştır>”cmd”

Siyah ekran açıldıktan sonra o an bulunduğunuz dizinde “copy con a.txt” Enter dediğiniz zaman dosyanın içeriğini konsola yazmaya başlarsınız. Daha sonra içeriği bitirdiğinizde Ctrl+Z (^Z çıkacaktır) Enter’a bastığınızda “1 file(s) copied.” ya da “1 dosya kopyalandı.” uyarısını görürsünüz. Daha sonra o dizine baktığınızda a.txt’nin içeriğinin aynen konsolda yazdıklarınız gibi olduğunu göreceksiniz.

Tartışmalar yaratan bu komutun açıklaması bu kadar basit. Herhangi bir elementi temsil etmiyor, herhangi özel bir amacı yok. Sadece bir komut. Diğer herşey yalan.

Con klasörü yaratma:

  • Windows XP’de “mkdir c:\con” veya “md c:\con” komutları ile bu dizin oluşturulabiliyordu fakat Windows 7 ve Vista’da bu da engellenmiştir. Sadece mkdir \\.\c:\con komutu ile böyle bir klasör oluşturabilirsiniz.
  • Klavyeyi Rusça’ya çevirip “c” ondan sonra türkçeye çevirip “on” yazma taktiği geçersizdir çünkü rusçadaki c aslında c değil s harfidir.
  • Windows 98’de böyle bir dosyayı yaratmak bilgisayarın kilitlenmesine sebep olmaktaydı. Bilginize…
Con ile ilgili efsaneler/rivayetler

  1. Contorium Efsanesi
    Contorium=Con+Toryum simgesi con, atom numarası 90, kütle numarası 367,4. Bu rekor bi radyoaktivite dünyada sadece İstanbul boğazının diplerinde tespit edildi. Bu made olağan üstü enerji vermekte ve çok ucuza mal edilen bi elementtir. Türkiye aslında çok zengin ve fakir bi ülke. Niye Araplar İstanbul boğazının etrafını çeviren yalıları kapış kapış aldılar ve orya Türkler’in girmesini yasakladılar? Amerika’da buna dahil İstanbul’un her bir köşesine binalar dikyor. Contorium isimli dosyanın açılmamasının sebebi consele’un kısaltması olduğuna dair MOSSAD ve CIA güdümlü açıklamalar var. Bunu araştırmak isteyen bilim adamları susturuldu. Periyodik cetvelin kurucusu Dimitri Mendeleyev’in 90 numaralı yeri boş bırakması için Rus hükümetince baskı gördüğü fakat onun ancak günümüzde sebebi anlaşılabilen bir cinlikle oraya Toryum’u yerleştirip ileride bu elementle ilgili araştırma yapılabilmesi için geleceye ışık tutuğunu göryoruz. İşte sebep. Toryum; Atom numarası 90, atom ağırlığı yaklaşık 232 g/mol olan, 11,7 g/mL yoğunluğunda, 1700 °C de eriyen, kurşun renginde, havada bozulmaz, atom enerjisi kaynağı olarak kullanılan radyoaktif bir element. Kısaltması Th. Türkiye’de Manisa-Gördes’te çıkarılır. Şimdi Türkiye haritasını periyodik cetvel gibi düşünüp Manisa-Gördes’ten 364,7Km (Contorium kütle numarası) kuzeye gidince nereye varıyoruz cevabı belli tabiki, İstanbul boğazı. Bu açıklama savuşturulmuştur.
  2. Con con Bil Gates Efsanesi
    Microsoft’u yaratan kişi Bill Gates‘e küçüklüğünde arkadaşları hep con diye seslenirlermiş ve Bill Gates’de bu isimden nefret etmiş onun için Windosu işletim sistemini tasarlarken con isminde bi dosya açılmasını yasaklamış.
 
Top