Neden Ruh Eşimi Bulamıyorum Diyenler! Formülle Hesaplandı; Doğru İnsanı Bulma Olasılığınız %0.00035

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Warwick Üniversitesi'nde matematik öğretmenliği yapan Peter Backus insanların neden yalnız kaldığını bilim ışığında bulmaya çalıştı. Üç yıllık yalnızlığı sonrasında "Neden Bir Kız Arkadaşım Yok" adlı tezi yazan Backus'a göre doğru insanı bulma şansınız 285 binde 1'e denk geliyor.​


Backus bu tezinde dünya dışı yaşam arayışında kullanılan Drake Denklemi'nden yararlanmış. 30 yaşındaki Backus, İngiltere'de yaşayan 30 milyon kadından sadece 26 tanesinin kendisine uygun olduğu sonucuna varmış. Denklem yaşları 24 ila 34 arasında olan, Londra'da yaşayan, bekar kadınları baz almış. Durum böyle olunca da Backus'un şansı oldukça düşmüş.

Ekonomi uzmanı Backus, "İyi bir ilişki yaşama olasılığım olan sadece 26 kadın var. Onlardan biriyle tanışma şansım yüzde 0.00035. Bu da 285 binde 1'e denk geliyor" dedi.
images

Drake'nin kullandığı denklem ise "N = R* x Fp x Fl x Ne x Fi x Fc x L". N iletişim kurmayı umabileceğimiz uygarlıkların sayısı, R* Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldız oluşma sıklığı, Fp bu yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu, Ne bu gezegenlerden kaç tanesinin yaşama elverişli olduğu, Fl yaşama elverişli gezegenlerin kaçında yaşamın oluştuğu, Fi bu gezegenlerin kaçında akıllı yaşamın oluştuğu, Fc bu gezegenlerin kaçında iletişim kurma yetisine yahut isteğine sahip ırkların varlığı L bu tür bir uygarlığın umulan yaşam süresidir.

Profesör Frank Drake, galakside 10 bin yaşam formu olabileceğini tahmin etmişti. Backus ise orijinal denklemi hayalindeki randevu kriterleriyle değiştirdi; kadınların onu çekici bulma olasılığı ve yaşları 24 ila 34 arasında değişen Londralı kızlar gibi kriterleri kullandı. Backus, "Sonuçlar aşk arayan insanlar için iç karartıcı gözükebilir ama bekarlar iyi yönünden bakmalı; bu sizin suçunuz değil" dedi.

Alıntı
 
Top