Neden Aynı Pijamayı İki Gün Üst Üste Giymemeliyiz?

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P

Yumuşacık pijamalarınızla uyumaktan keyif alıyor olabilirsiniz. Ancak bunun sağlığa zararlı olduğunu biliyor muydunuz?​Sağlık Sırları: Neden Aynı Pijamayı İki Gün Üst Üste Giymemeliyiz?


Muhtemelen birçoğumuz için günün en keyifli saatleri uyuduğumuz saatler. Araştırmalara göre ortalama insan her 13 gecede bir pijamalarını değiştiriyor. Yalnızca uyurken giydiğiniz için pijamanızı uzun süre değiştirmemek zararsız gibi görünse de aslında bu sağlığınızı tehdit ediyor. Uzmanlar bir pijamayı iki gün üst üste giymememizi öneriyor. Peki neden pijamaları iki gün üst üste giymemeliyiz?

1. Sağlıksız bir ortamda uyursunuz​

Pijamayı

Pijama, iç çamaşırı ya da sürekli giydiğiniz bir tişört. Bu tip giysileri sürekli giydiğinizde, giysilerinizde bakteri ve ölü deri hücreleri birikmeye başlayabilir. Özellikle pijamada biriken bakteriler ise yatağınıza ve diğer kumaşlara bulaşabilir. Bu da bakteriler nedeniyle enfeksiyonların gelişme riskini artırır. Yani pijamalarınızı düzenli değiştirmediğiniz takdirde sağlıksız bir ortamda uyumuş olursunuz.

2. Mikropları başka giysilere aktarabilirsiniz​

Pijamayı

Pijamalarınızı çamaşır makinesine koyduğunuzda üzerindeki bakteriler, makinenin içindeki diğer tüm kıyafetlere geçebilir. Pijamalarınızı arka arkaya 2 hafta giydiyseniz, yıkamak mikroplardan kurtulmanız için yeterli olmaz. Kumaşla temas eden diğer giysilere de aktarılır.

3. Uyku kaliteniz etkilenir​

3-28.jpg

Kaliteli bir uyku son derece önemli.Uykudan yüzde yüz verim almak için yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Tıpkı yeni temizlenmiş çarşafların size rahatlama hissi vermesi gibi, temiz gece kıyafetleri içinde uyumak da kendinizi yenilenmiş hissettirir. Rahat hissettiğinizde ise uykuya daha kolay dalar ve daha deliksiz bir uyku çekersiniz.

4. Alerjik reaksiyon geliştirebilirsiniz​

Pijamayı

Toza alerjiniz varsa ya da farklı solunum rahatsızlıklarından muzdaripseniz, eski pijamalarla uyumak bu konuda ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Toz akarları yatağınıza ve pijamalarınıza neden olarak, alerjik reaksiyonların gelişmesine ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Toza alerjiniz varsa, pijamalarınızı en azından iki günde bir değiştirmek daha iyidir.

5. Sivilce gibi cilt problemleri ortaya çıkabilir​

Pijamayı

Pijamalarınızı değiştirmediğinizde kumaşta bakteri ve ölü deri hücreleri oluşur. Kumaşa geçen bakteriler ise gözeneklerinizin tıkanmasına neden olabilir. Özellikle uykunuzda terliyorsanız, pijamalarınız teri emer ancak onlara her dokunduğunuzda bakterilerle temas etmiş olursunuz.

6. Bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir​

6-26.jpg

Geceleri aynı pijamaları giydiğinizde, bağışıklık sisteminiz sürekli olarak mikroplara, solunum komplikasyonlarına ve alerjilere karşı savaşır. Tüm bu faktörler vücudunuzun savunmasını zayıflatarak sizi virüslere karşı savunmasız bırakır.

7. Bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşur​

7-20.jpg

Pijamalar, teri emerek bakteriler için mükemmel bir mikro iklim oluşturur. Bu da terin kötü kokuya dönüşmesine sebep olur. Bu drum ise uyku kalitenizi etkiler.
 
Top