Nazan Öncel Kimdir? Nazan Öncel Biyografisi

Papatya

V.I.P
V.I.P

Nazan Öncel Kimdir? Nazan Öncel Biyografisi
Nazan Öncel Hayatı ve Hakkında Bazı Bilgiler


Nazan Öncel 6 Şubat 1956; Karşıyaka, İzmir doğumludur.
Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. "Sokak Kızı" lakabıyla da anılan sanatçı, ilk kırk beşliği "Sana Kul Köle Olmuştum"'u 1978 yılında yayınlamıştır. 1981 yılında LP formatında yayınladığı ilk albümü tutmayınca müziğe ara vermiş, 10 yıl sonra, 1992'de yayınladığı Bir Hadise Var albümünün satış başarısıyla da müziğe etkin bir dönüş yapmıştır.

Nazan Öncel'in doğduğu gün anne ve babasının ikinci evlilik yıldönümüne denk gelmiştir. Karşıyaka, İzmir doğumlu olan sanatçı notayı daha altı yaşındayken annesinden öğrenmiştir. Baş rol aldığı ilk ve tek sinema filmi olan "Acı Tesadüf" 1961'de çekilmiştir.

pBOWjm.jpg


Erken yaşlarda gitar çalmayı denemiş, ve çok çabuk öğrenmiştir, daha sonra İzmir Konservatuarı'ndan mezun olmuştur.
1975'te İzmir Radyosu`nun düzenlediği yarışmada birinci olan Öncel, ilk 45'liğini 22 yaşındayken 1978'de çıkardı. "Sana kul köle olmuştum"(Söz Erdener Koyutürk, Müzik Özdener Koyutürk düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) ve "Kader bu çekeceksin"(Söz ve Müzik: Erdener Koyutürk, düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) adlı iki parçadan oluşuyordu. O sıralarda müzik dünyasında yeni bir İzmirli olarak lanse edilen genç Nazan Öncel, 1980'de Hırçın Kız ve 1981'de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15'e girme başarısını gösterdi. 1981 yılında kendi parçalarının yanında bilinen arabesk ve alaturka eserleri de yorumladığı ilk uzunçaları Yağmur Duası`nı Tempo Plak`tan yayımladı. Televizyonlarda daha sık görünmeye, İzmir ve Ege'nin pek çok şehrinde Radyo sanatçılarıyla birlikte şehir şehir, çeşitli yerlerde program yapmaya başladı. Dönemin en gözde mekanı olan İzmir Efes Oteli'nin gazinosunda uzun yıllar en büyük starların kadrosunda program yaptı. İzmir`de yaşamasından dolayı sık sık İstanbul`a seyahat ediyordu. 1983 yılında Bursa Çelik Palas'ta da yine uzun süre program yapmıştır.

1986 yılında İstanbul'a yerleşen sanatçı bir taraftan özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyor bir taraftan da bir kere daha şansımı denemeliyim diyerek beste yapıyor, bir yandan Timur Selçuk dersanesinde Gitar derslerine devam ediyordu. 1989 yılına kadar yeni bir albüm için repertuvarının tamamını kendi bestelerinden oluşan tam on şarkı yazarak o günlerde müziğe henüz yeni başlamış olan İskender Paydaş'la Melih Kibar'ın stüdyosunda iki yıl süren stüdyo çalışması yaparak 23 Aralık 1991'de Bir Hadise Var'ı çıkardı. Albümdeki tüm şarkılrın söz ve müziği Nazan Öncel tarafından bestelenmişti ve albüm bu sefer Nazan Öncel'e ilk büyük başarısını getirdi. Albümden çıkan Aynı Nakarat ve Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Nokta Nokta ve Ağla Erkeğim, Bir Hadise Var gibi parçaları çok sevilerek Nazan Öncel'e hak ettiği yere getiren eserler oldu.

Tam olarak 1994 yılında "Ben Böyle Aşk Görmedim" albümüyle büyük bir başarı yakalayan Nazan Öncel bu albümüyle, "Aşk Beklemez", "Nazınla Dünya Sazınla" ve "Geceler Kara Tren" ve Dillere Düşeceğiz gibi hitler kazandırdı. Geceler Kara Tren parçası gerek klibi gerekse şarkısıyla çok büyük ilgi gördü ve sözleri de Nazan Öncel'in söz yazarlığında bir usta olduğunu kanıtlamış oldu. Ben Böyle Aşk Görmedim albümü, önceki albüme göre daha karamsar ve daha fazla aşkla ilgili şarkılar barındıran, aynı zamanda toplumsal mesajlar veren bir albümdü. Aşk Beklemez Misafir ol gel bana, börekler açarım sana dizelerinin türkülerimiz tadında olmasından dolayı radyocular tarafından pop müziğinin anonim pop şarkısı olarak kabul edildi.

1995 Temmuz ayında çıkardığı Göç bir gitar albümü olmakla beraber romantik şarkıları yine gönüllerde taht kurdu. Gidelim Buralardan gibi çok önemli bir hit çıkarmış ve müzik eleştirmenleri tarafından son elli yılın en iyi albümü olarak kabul edilmiştir. Aynı şekilde bu itibarı müzik sevenler de desteklemişlerdir. Çek Cumhuriyeti radyolarında haftalarca çalmıştır. O artık Türkiye'nin sanatçısıdır ve popüler müziğin gerçek bir şarkı yazarı daha olmuştur. 2005'te çok dikkat çeken parçalardan biri olan söz ve bestesi kendisine ait olan Benim İçin Ne Yapardın? şarkısını Gökhan Özen'e vermiştir.

20 Haziran 1996'da çıkardığı Sokak Kızı albümüyle tarzını sertleştirdi ve bu albümden çıkan Sokak Kızı, Erkekler de Yanar, A Bu Hayat ve Bırak Seveyim Rahat Edeyim gibi parçalar onu zirveye taşıdı. 18 Mart 1998'de babasını kaybetmiştir.

Bu tarzını 10 Mart 1999'da yayınlanan Demir Leblebi albümünde sürdürdü. Türkiye'ye eşik atlatan ve sosyal sorumluluklara işaret eden bu albüm, Nazan Öncel'in en kişisel albümüydü ve yıllar sonra "Göç" ve "Sokak Kızı" albümleri gibi kült olma mertebesine erişti. "Aşıklar Parkı" ve "Bu Havada Gidilmez" isimli şarkıları albümün en sevilenleriydi. 24 Eylül 2003 tarihinde "Yan Yana Fotoğraf Çektirelim" albümünü çıkardı. Bu albüm sanatçının en çok satan albümlerinden biri oldu. "Hay Hay", "Nereye Böyle?", "Ukala Dümbeleği", "Hokka", "Gül Pansiyon" ve "Otomobil" gibi şarkılarıyla sevenlerinin kalbini bir kere daha kazandı.

Öncel, 30 Haziran 2006'da "7'n Bitirdin"i yayınlamış, Aşkım Baksana Bana ile dijital ortamda en çok satılan ilk şarkı olmayı başardı ve listelere bir numaradan girerek tam üç ay liste başı oldu. Son olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı müzisyen Hamit Ündaş'ın Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlendi ve şarkılarını kaleme alarak iki şarkıda Janti'ye düet yaparak destek oldu. Pek çok ödül sahibi olan sanatçı, eserleriyle Tarkan, İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Gülşen, Gökhan Özen, Alişan başta olmak üzere nicelerini zirveye taşımıştır.
Nazan Öncel aranjör olarak İskender Paydaş, Alper Erinç, Serkan Çağrı, Ahmet Koç gibi müzisyenleri keşfetmesi, destek olması ve birçok sanatçıya eserlerini okutarak o insanların tanınmasıyla da bilinir. 2011 yılında Ajda Pekkan ve Sezen Aksu da eserlerini seslendiren sanatçılar arasındadır.

2011'de Nazan Öncel on şarkıdan oluşan Hayvan isimli albümünü çıkarmıştı.
Çıkış şarkısı olan Normal isimli şarkısına klip çekti. Ekim ay'ında annesini kaybeden sanatçı onun anısına annesinin ve kardeşlerinin ve oğlunun ilk kez yer aldığı görüntüleri 2012'nin ilk aylarında belgesel tadında Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma şarkısına çekilir. Klip yayına başlar başlanmaz şarkı çok sevilir. Sevenleri Nazan Öncel hayatımın şarkısını yazdı diyerek kendisine teşekkür ederler. Aynı sene Ajda Pekkan ve Sezen Aksu birer eserini seslendirerek, son albümlerinde Nazan Öncel şarkılarına yer vermişlerdir. 2012'nin yaz aylarında 15 parçadan oluşan Hayvan'a Remix ismini taşıyan remiks albümü yayınladı. Ardından Hayvan albümün üçüncü klibi Böyle Konuşma'ya klip çekilip yayınlandı.

2014 Nisan'ında Tarkan'la düet yaptığı on sıfır şarkının yer aldığı Bazı Şeyler albümünü çıkartmıştır. Bu albümde 2008'de hayatını kaybeden Ceylan'a ve bütün kardeşlerimize ithaf ettiği Ceylan şarkısında Erkan Oğur yüz yirmi yıllık Kopuzuyla sanatçıya eşlik etmiştir. (Vikipedi.)


 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hem yaşam stilini hem de şarkılarını çok beğendiğim bir sanatçıdır Nazan Öncel. Çok sevdiğim birkaç sanatçıdan biri.
 
Top