Nasıl Girişken Olunur?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Nasıl Girişken Olunur?

Girişkenlik fikirlerini açık açık söyeleyerken aynı zamanda karşındaki kişinin hakkına sayı göstermektir. Toplumda ki bir çok kişi kendince sebeplerinden dolayi girişken olmaktan kaçınırlar. Üzülür, ayıp olur, kırılır gibi düşüncesi ile kendini firenleyen bir çok insan vardır. Böyle yaparak asosyal, karamsar bir insan profiline bürünmektedir.

Girişken olabilmek için şunlar yapılmalıdır;

Öncelikle kendinize inanmalısınız. Kimsenin sizi sevmiyeceğini, söylediklerinizin kimse tarafından dikkate alınmayacağı gibi düşüncelere kapılıp kenara çekilmemelisiniz. Bakış açınızı ve taleplerinizi açık bir şekilde dile getirmelisiniz. Bu gibi düşüncelere kapılmayıp kendiniz gibi davranırsanız girişken bir kimliğe sahip olursunuz.

Başkalarına karşı ilgi gösterin. Arkadaşınız olarak gördüğünüz insalarla yardım edin. Böylelikle mesafeleri kaldırmış olursunuz. Bu ilginiz karşısında onlarda sana ilgi gösterecektir. Başkalarına karşı ilgi gösterirken şu adımları izlemelisiniz;

1- Küçük adımlarla başla. Girişkenlik, dikkatleri üzerine çekecek kadar sürekli olarak kalabalık ortamlarda bulunmak değildir. Farklı kişilerle konuşmaya çalışmalısın.

2- İyi bir dinleyici ol. Karşındakinin anlattıklarına ilgi duyduğunu hisettir.

3- Diğerlerine katıl. Bire bir sohbetlerde uzmanlaşınca toplu sohbetlere katıl.

4- Kendinden mükemmellik bekleme. Konuşurken yanlış cümleler kurmaktan korkma.

5- Espri yeteneğini geliştir. Komik olmak bulunduğun ortamda kabullenilmende büyük rol oynar.

6- Sabırlı ol. Konuşurken ortamdaki sessizlikten çekinme. Karşındaki insan da girişken olmayabilir.

7- Büyüklerle konuşmaya çalış. Büyüklerlen konuş bu sana özgüven kazandırır.

Hislerinizi karşınızdaki kişiye aktarırken sıkça “ben” dilini kullanmalisiniz. Örneğin, ev arkadaşınızdan etrafı düzenli tutmak için yardım istediğinizde, “Çok dağınıksın, düşüncesizsin!” gibi suçlayıcı cümleler kurmak yerine, “Etrafı dağınık bırakman, bu konuda hiçbir şey yapmaman beni çok yoruyor, sürekli her yeri ben toplamak istemiyorum” gibi kurulacak cümleler ile kendi hislerinizi karşınızdaki kişiye aktarmalısınız.

Konuştuğunuz kişilere açık sözlü olmalısınız. Aynı şekilde karşınızdakini de dinlemelisiniz.< >şurken göz kontağı kurmaktan kaçınmamalısınız. Bu samimiyetinizi gösterir.

Sesinizin tonuna ve yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Girişkenlikte, ne söylediğiniz kadar, nasıl söylediğiniz önem arz etmektedir.

Vücud dilinizin söylediklerinizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 
Top