• Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz" konulu yarışma başlatıyoruz. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

NASA Hubble nedir? Uzay teleskobu Hubble ile doğum günü fotoğrafı nasıl çekilir?

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Uzay fotoğraflarını artık internet kullanıcıları da görebilecek. NASA'nın Hubble isimli uzay teleskobunun çektiği uzay fotoğrafları kullanıcıların erişimine sunuldu. Hubble Uzay Teleskobu (HUT) ismini Amerikalı bir astronomdan alıyor. İnternet kullanıcıları NASA'nın sunduğu bu erişim hakkını doğum günlerine denk gelen uzay görüntülerini görmek için kullanıyorlar.


NASA yeni bir hizmeti internet kullanıcılarına sundu. NASA'nın 90'lı yıllardan beri kullandığı uzay teleskobu olan Hubble'ın çektiği fotoğraflar isteyen herkes tarafından görülebilecek. İstediğin tarihi girerek o anda uzaydaki hareketliliğini takip edebileceksin.

ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurumu NASA'nın aktif olarak kullandığı Hubble uzay teleskobu interaktif kullanım için internet kullanıcılarının hizmetine açıldı. Doğum tarihi bilgilerini sisteme giren internet kullanıcıları girilen tarihteki uzay fotoğrafını elde ederek, paylaşabiliyorlar.

HUBBLE TELESKOPU NEDİR?

Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş; Nisan 1990’da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına rağmen, HUT en büyüklerindendir ve birçok üstün özelliğe sahiptir. HUT, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında ortak bir çalışmadır ve Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA’nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

DOĞUM GÜNÜNÜZDEN UZAY FOTOĞRAFLARI NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

<<NASA HUBBLE>> sayfasına giriyoruz.
Ardından karşınıza çıkacak olan sayfadan "Select Month" alanına doğduğunuz ayı, "Select Date" alanına ise doğduğunuz günü yazınız.
İstenilen bilgileri girdikten sonra "submit" tuşuna basınız.
Karşınıza çıkan arka plan görüntüsü, sizin doğum gününüzde Hubble teleskobunun çektiği görüntüyü oluşturmaktadır.
Görüntüyü indirmek için bilgi ekranının üzerindeki "See Full İmage" tuşuna basınız.
Artık büyük ekran olarak açılan görüntüyü cihazınıza kaydedebilirsiniz.

NASA HUBBLE TELESKOPU SİTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN
 
Top