• Yazarlık... E-COZUM.NET
  Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Muz kabuğu nerelerde kullanılabilir?

OkYaNuS

Moderator
Site Yetkilisi
Moderatör
Çöpe atmadan önce bir kez daha düşünün! Muz kabuğunun faydaları

Muzun seveni de yiyeni de çoktur günümüzde ancak muz tüketirken bilinmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. O da muzun kabuğudur. Muzun kabuğu, muzun kendisi kadar faydalı ve vitaminlidir. Muz kabuğunun faydaları nelerdir? Muz kabuğu nasıl tüketilir?
Büyük bir lezzetle ve afiyetle yediğimiz muzun kabukları için pek hoş görülü değiliz. Genellikle yediğimiz muzun kabuğunu çöpe atarız ama muzun kabuğu vitamin deposudur. Bizlere sağladığı faydalar oldukça fazladır. Muzun kabuğu da içi kadar besleyicidir. Muz kabuğunun içerisinde fazla miktarda demir, potasyum, B vitaminleri, C ve K vitaminleri içerir. Ayrıca muz kabukları, antioksidan, antifungal, antibakteriyel ve enzimatik özelliklerle doludur. Tropikal bir meyve olan muzun anavatanı, Çin, Hindistan ve Avustralya’dır. Muz kabukları, Hindistan gibi bazı ülkelerdeki insanların yıllarca bir çok hastalığa çare olarak kullandıkları meyvedir.

Muz Kabuğunun Faydaları nelerdir?
muz kabuğu ile diş beyazlatma

 • Dişleri beyazlatır;
Muz kabuğu, içerisinde bulunan sitrik asit sayesinde sarı lekeleri azaltarak dişlerinizi beyazlatır ve inci gibi görünmesini sağlar. Muz, bir çok vitamin ve minerali içeriğinde barındırdığı gibi aynı zamanda da içerisinde kimyasal madde barındırmadığı için dişleriniz beyazlarken güçlendiğini de göreceksiniz.

Kullanımı;
Muzu soyup, bir parça kopararak 3 dakika dişlerinizi fırçalar gibi sürtün. Bu şekilde muzun içerisinde bulunan vitaminler dişlerinizin zaman geçtikçe beyazlamasını sağlayacaktır.

Muz ile diş beyazlatma işlemini günde bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Günde iki defa uygulamak istediğiniz sonucu hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Dişlerinizin üzerindeki lekeler kaybolana kadar devam etmelisiniz ve zamanla lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Bir süre sonra sağlıklı beyaz gülüşlere kavuşacaksınız.

muz kabuğu siğil tedavisi

 • Siğilleri eritir;
Muz kabuklarında güçlü antioksidanların yanı sıra siğillerin güvenli bir şekilde yok edilmesine yardımcı olabilecek çeşitli enzimler bulunur. Siğilin neden olduğu virüsle mücadelede etkin bir rolü vardır. Muz kabuğunun faydaları arasında belki de en ilginç olanı siğilleri eritiyor olmasıdır.

Kullanımı;
Siğilinizin boyutundan biraz daha büyük bir muz kabuğunu kesin. Kabuğun iç kısmını siğilin üzerine yerleştirin. Bir bandajla sabitleyin ve bir gece bekletin. Ertesi sabah kabuğu kaldırın. Birkaç hafta boyunca veya siğilden kurtulana kadar her gün tekrarlayın.

Aynı zamanda nasırlardan kurtulmak için de muz kabuklarını kullanabilirsiniz.
sivilceye muz kabuğu

 • Akne ve sivilce oluşumunu engeller var olan sivilceleri giderir;
Muz kabukları sivilce ve akne tedavisinde mükemmeldir. Muz kabuğu, cilt gözeneklerinden toksinleri uzaklaştırmak için doğal bir sökücü madde olarak çalışır ve bu da akneleri tedavi eder ve azaltır. Antioksidan gücü aynı zamanda akneye neden olan mikroplarla savaşmaya da yardımcı olur. Ayrıca, kabuğundaki anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özellik, ciltteki iltihaplardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kullanımı;
Cildinizi soğuk su ile yıkayın, sonra temiz bir havlu ile kurutun. Akne ve sivilceli bölgelere 5 dakika boyunca bir muz kabuğunun iç tarafı ile masaj yapın. Cildin kabuktaki besin maddelerini emmesi için 20 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, muz kabuğunun içine biraz zerdeçal tozu yedirin. Akne ve sivilceli bölgelere muz kabuğunun iç kısmını 5 dakika boyunca hafifçe ovarak sürün, 15 dakika boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın. Her gün iki kez tekrarlayın.
cilt lekelerine muz kabuğu

 • Cilt lekelerini azaltır;
Muz kabukları, cilt lekelerinin tedavisinde de işe yaramaktadır. A, B, C ve E vitaminleri cildiniz için faydalıdır ve lekeleri tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği sayesinde, siyah noktaları azaltmaya yardımcı olur.

Kullanımı;
5 – 10 dakika boyunca cildinize bir muz kabuğunun iç tarafını hafifçe sürün. Cildinizde kalan kabuk parçaları en az 20 dakika boyunca beklesin. Lekeler ve siyah noktalardan kurtulana kadar günde 2 veya 3 defa tekrar edin.
muz kabuğu

 • Ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır;
Muz kabukları yüzünüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları da azaltabilir. Kabuk cildi sıkılaştırır ve canlandırır. Muz kabuğu, yaşlanma belirtilerini geciktiren bir antioksidan olan lutein içerir. Ayrıca, cildinize parlaklık ve güzellik kazandırır.
Kullanımı;
Yüzünüze muz kabuğunun içini sürün ve 20-30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Et benlerini yok eder;
Muz kabuğu et benlerinin çözülmesine yardımcı enzimler taşır.

Kullanımı;
Et beninin üzerini kapatacak şekilde muz kabuğundan bir parça kesin. Kabuğun iç kısmını et beninin üzerine yerleştirin ve bir bantla sabitleyin. Bir gece bırakın. Ertesi sabah bant ve muz kabuğunu çıkarın ve cildinizi durulayın. Et benleri kaybolana kadar bunu her gün yapın.

 • Sivrisinek ve böcek ısırıklarını giderir;
Sivrisinek ve diğer böcek ısırıkları, çok fazla kaşınma ve rahatsızlığa sebep olur. Bu semptomları muz kabuğu ile tedavi edebilirsiniz. Kabuktaki polisakkaritler birkaç dakika içinde şişmeyi ve iltihaplanmayı durdurmak için deri hücrelerine nüfuz eder.

Kullanımı;
Bir muz kabuğunun içi ile ısırık bölgesine 5 dakika boyunca masaj yapın. 15 dakika bekleyin, sonra bölgeyi soğuk su ile durulayın. Gerekirse tekrarlayın.
göz altı torbalarına muz kabuğu

 • Göz altı torbalanmalarını ve şişlikleri azaltır;
Yorgun ve şişmiş gözlerinizi rahatlatmak için taze muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Muz kabuğundaki potasyum, göz altı torbalarını ve şişkinlikleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, nemlendirici özelliği göz altı morluğunun da azalmasına yardımcı olur.

Kullanımı;
Muz kabuğunun iç tarafını, kaşıkla kazıyarak ayırın. İyi bir macun oluşturmak için, kabuktan kazıdığınız iç malzemeye 1 – 2 çorba kaşığı saf aloe vera jeli karıştırın. Karışımı hafifçe gözlerin etrafına sürün. 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın.

 • Sedef hastalığını tedavi eder;
Vücuttaki farklı bölgelerde kuvvetli kaşıntı ve deride döküntüye sebep olan kronik bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı da muz kabukları ile tedavi edilebilir. Muz kabuğu, cildin güneş ışınlarının zararlarına karşı korunmasına yardımcı olabilecek lutein de dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlarla doludur. İçindeki yağ asitleri, ciltteki kuruluk ve kaşıntı gibi belirtileri azaltmak için cildin nemlendirilmesine yardımcı olur.
Kullanımı;
Etkilenen cilt bölesine bir muz kabuğunun iç kısmı ile masaj yapın. 30 dakika bekletin, daha sonra soğuk su ile durulayın. Her gün iki kez tekrarlayın.
Alternatif olarak, kabuğun içine zeytinyağı dökün ve etkilenen bölgeye bolca sürün. Olumlu sonuçlar alıncaya kadar günlük birkaç kez tekrarlayın.

 • Ayakkabılarınızı parlatır;
Muz potasyum ile doludur, ayakkabı cilaları da öyle. Potasyum deriyi besler; dolayısıyla muz ayakkabılarınız için harika bir bakım aracıdır.
Kullanımı;
Muz kabuğunun etli tarafı ile ayakkabılarınızı güzelce ovun. İnce, yapışkan bir tabaka ile kaplanan ayakkabılarınızı birkaç dakika bu şekilde bekletin. Sonrasında yumuşak bir kumaş parçası kullanarak dairesel hareketlerle ayakkabılarınızı temizleyin.
 • Muz kabuğu yemeklerde kullanıldığında Antioksidan özelliği vücudu temizler.
 • Muz kabuğu cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt edinmeniz için mutlaka muz kabuğundan faydalanmalısınız.
 • Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar 30 dakika bekletin. Muz kabuğuna doğal bitkisel yağ karıştırdığınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz...
 
Top