Mutlu uyanmanın 9 sırrı

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Mutlu uyanmanın sırları

72683


SPOR YAPIN

“Delirdiniz mi” demeyin. Önce bir dinleyin… Sabah yapacağınız spor toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlayacak. Ayrıca her sabah biraz yoga, sizi yormayacak şekilde spor yaparsanız metabolizmanızı hızlandıracak, enerji kazanacaksınız.

ALIŞKANLIK EDİNİN

Her akşam duş alın, yatağınıza uzanıp 35-40 dakika kitap okuyun ve uyuyun. Bunu her akşam tekrarlarsanız rahatlatıcı etkisini hissedeceksiniz. Hem uyku kaliteniz de aratacak uyandıktan sonraki modunuz da değişecek. Tabii, odanızın dekorasyonu da önemli. Ne kadar rahatlatıcı ise o kadar sağlıklı uyursunuz.

AYNI SAATTE UYANIN

Tıpkı yatma saati gibi, uyanmanızın da bir rutini olsun. Her sabah aynı saatte kalkın. Bir süre sonra vücudunuz alışacağı için alarm kurmaya da ihtiyaç duymayacaksınız. Zaten şimdi de alarmdan önce uyandığınız oluyordur. Biyolojik saatinizi küçümsemeyin.

YATAK ODASINA TV KOYMAYIN

Televizyonsuz bir oda dekore edin. Bilgisayarınızı, tabletinizi yatağa sokmayın. Keşke mümkün olsa da uyumaya giderken cep telefonunuzu da odanızın dışında bıraksanız. Ancak birçok kişi telefonun alarmı ile uyandığından bu pek mümkün olamıyor. Uyumadan önce son baktığınız yer, telefon ya da bilgisayar ekranı olmasın. Stresinizi atmak için dizi izlediğinize inanıyor olabilirsiniz, size bir de bunun için kitap okumanızı öneriyoruz.


GÜN IŞIĞI

Gün içinde yeteri miktarda D vitamini, yani gün ışığı aldığınızdan emin olun. Her gün en az 15 dakika kava almak için dışarı çıkın. Çıkamıyorsanız da çözüm var, camın kenarında oturun.

LİSTE YAPIN

Her zaman bir planınız olsun. Örneğin her sabah kalktığınızda evinizde mis gibi bir kahve içmek gibi… Kahvenizi içerken sahip olduklarınızı düşünün ve şükredin. Son birkaç günde başardıklarınızı, bitirdiğiniz işleri yazın bir kağıda. Kötü olanı değil, sadece iyileri getirin aklınıza.

KENDİNİZİ YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

Vücudunuz yorgunum sinyalleri veriyorsa, sinyalleri dikkate alın. Yorucu bir günün ardından koltukta elinizde kumanda uyukluyorsanız, telefonla konuşuyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Vücudunuzu dinleyin ve yatağa gidin…

DAHA ÇOK UYUYUN

Belki gece sürekli uyanan minik bir bebeğiniz var belki de horlama sesinden uyuyamadığınız bir kocanız… Evet, bebeğin uyku düzeninin oturması zaman ister ama horlayan kocaya çareyi doktorda bulabilirsiniz.

Yapmanız gereken 7-9 saat arası uyumaya çalışmak. Uykunuzu alırsanız mutlu uyanırsınız, enerjiniz artar, metabolizmanız daha hızlı çalışır, konsantrasyonunuz atar, stresiniz azalır.
 
Top