Mutlu olmak zor değil!

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Kişisel gelişim kitapları raflarına göz gezdirdiğinizde, daha mutlu olabilmeniz için binlerce öneri bulursunuz. Oysa lafı o kadar dolandırmaya gerek yok, mutlu olmak zannettiğimiz kadar zor olmamalı. Sadece günlük stresten bizi uzaklaştıracak küçük değişiklikler bile büyük fark yaratacaktır.

İşte hayatınızı doya doya yaşamanızı sağlayacak 9 altın öneri:

Kendinizi olduğunuz gibi kabul edip, değerli olduğunuza inanın
Kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz mutlu ve başarılı olma şansınız artar. Sadece kendiniz olduğunuz için güzel şeyleri hak ettiğinize inanın. Ve gücün her daim sizde olduğunu unutmayın.

Sevdiklerinizle aranızdaki bağı güçlendirip, yalnız olmadığınızın farkına varın
Hayatınız boyunca kendinizi zengin hissetmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken sevdiklerinizle aranızdaki engelleri ortadan kaldırmak ve her durumda yalnız olmadığınızı hissetmek. Hayattaki en büyük en zenginlik biriktirdiğiniz anılar ve dostluklardır.

Hayattan ne istediğinizden emin olun
Neye değer verdiğinizden ve hedeflerinizin neler olduğundan emin olun. Eğer yaşamdan ne beklediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst ve açık olursanız, istediklerinize ulaşmanız kolaylaşır. Ünlü yazar Steve Chandler'a göre; "İnsanların çoğu, yaşamdan beklediklerinin pek azını elde etmelerinin, yalnızca temel hedeflerinin çok küçük ve çok belirsiz olmasından kaynaklandığını öğrendiklerinde çok şaşırırlar. Çok küçük ve çok belirsiz hedeflerin, hiçbir gücü yoktur. Eğer sizin düş gücünüzü kışkırtmıyor, harekete geçirmiyorsa, temel hedefinize ulaşmanız olanaksızdır. Motivasyonu gerçekten artırmanın yolu, büyük, belirli ve güçlü bir hedef saptamaktır."

Mutlu olmak için paraya ihtiyaç yok
Paranın hayatta her şey demek olmadığını sadece bir araç olduğunu fark edin. Kendinizi zengin hissetmek için çok fazla paraya ihtiyacınız olmadığını bilin. Sahip olduğunuz her şey sizin bir uzantınızdır, şeyleri anlamlandıracak olan sizsiniz.

Hayattan istediğinizi alın
Almaktan korkmayın. Etrafınızdaki insanların size karşı verici olmalarına izin verin. Yaşamı tüm getirdikleriyle birlikte içinize sindirip, her anının tadını çıkarın.

Karşılık beklemeden verin
Etrafınızdakilere herhangi bir çıkar gözetmeden ve beklenti içine girmeden yardımcı olun. Hayattan ne istiyorsanız, önce karşılıksız olarak sizin vermeniz gerekir.

Güçlü bir amacınız olsun
Hayatta kendilerini zengin hisseden insanların mutlaka uğrunda çalıştıkları büyük bir amaçları vardır. Bir amacınızın olması kendinizi iyi ve güçlü hissetmenize yardım eder.

Kin tutmayın ve affedin
Kin tutmak ve öfke dolu olmak sizi içten içe yakar, hayatınızı zorlaştırır. Öfkenizin dinmesine izin vermemek sizi geçmişe bağlar, gününüzü gerektiği gibi yaşamanıza ve gelecekteki fırsatları görmenize engel olur. Teşvik edici sözleriyle tanınan ünlü yazar Louise L. Hay'e göre özgürlük affetmekte saklı; "Affetmek, kendime verdiğim en büyük armağandır; ben affediyorum ve kendimi özgür bırakıyorum."

Şükredin
Hep daha fazlasını istemek yerine sahip olduklarınız için minnettar olun. Şükretmek kendinizi evrene açmanızı ve size sunulan fırsatları kolayca görmenizi sağlar.