• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Muhabbet Kuşu Irk ve Çeşitleri

Papatya

V.I.P
V.I.P

Evinde yalnız bir adet muhabbet kuşuna bakan biri için kuşunun ırkı çok da önemli olmasa gerek. Ancak iş üretime geldiğinde bu durum biraz farklılaşıyor. İnsanoğlunun aç gözlülüğünden midir bilinmez ama muhabbet kuşu ürettikçe üreticinin gözüne kuşların boyları takılmaya başlıyor, yani üretici artık daha büyük boylarda kuşlara gözünü dikiyor. Genel olarak “ilk ufak cins kuşlarla başlayayım daha sonra onları irileştiririm” düşüncesi hakim oluyor. Bana kalırsa da kuşları iri olanları, küçüklerine göre daha makul.

Muhabbet kuşu ırkları
Muhabbet kuşlarının bilinen altı temel ırkı bulunmaktadır. Esasında ırk demek tam doğru olmamakla birlikte muhabbet kuşları ülkemizde yaygın bir biçimde Pakistan,Yerli,Hollanda,Çekoslovak, İngiliz ve Jumbo olarak adlandırılmaktadır. Bunların haricinde Belçika ve Bulgaristan kökenli kuşlar olsa da zamanla ‘yerli’ kavramına geçmiş ırklardır. Kuşların cinsini tanımlarken kullandığımız ırk kelimesinden ziyade orijin kelimesinin kullanımının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Zira nam-ı diğer mubişlerin bu şekilde sınıflandırılmasındaki en büyük etken geldikleri ülkelerdir.

Resimlerle muhabbet kuşu ırkları
Not: Kuşları boy sırasına göre sıraladık.

Pakistan Muhabbet Kuşları
Bu kuş türünü ayırt etmek diğer ırklara göre daha kolay çünkü serçe kadar boyları onları deşifre ediyor.

Yerli Muhabbet Kuşları
Avustralya’da doğada bulunan kuşlarla hemen hemen aynı boyda olan bu ırk Türkiye’de en yaygın bulunan muhabbet kuşu çeşididir.

eYndM.jpg

Hollanda Muhabbet Kuşları
Yerli muhabbet kuşlarından bir nebze daha iridirler ancak bu irilik boy olarak değil de göğüslerinin daha geniş olmasıdır. Aynı zamanda kafaları daha büyüktür yerlilere oranla. Özetleyecek olursak kalıpları daha geniş diyebiliriz.

IC7FV.jpg

Çekoslovak Muhabbet Kuşları
Bu kuşların en belirgin özelliği kanat ve kuyruk tüylerinin oldukça uzun olmasıdır. Hollanda cinsinden daha uzun ve ince yapılı olmakla birlikte çekoslovak muhabbet kuşları bir nebze daha iridir.

İngiliz Muhabbet Kuşları
İngiliz muhabbet kuşunun en temel özelliği iri bir başa ve büyük beneklere sahip olmasıdır. Diğer bir özellikleri ise enlemesine geniş olmalarıdır. Resimde de görüleceği üzere göğüs kısımları oldukça kabarıktır. Yukarıdaki kuş türlerine göre en etli kuşlar da yine ingilizlerdir.

3xbvn.jpg

Jumbo Muhabbet Kuşları
Şov muhabbetleri olarak da bilinen bu ırk adından da anlaşılacağı üzere yarışmalarda boy gösteren muhabbet kuşlarıdır. Bu kuş cinsi bahsettiğimiz ırklar arasında en iri kuşlardır. Öyle ki bir jumbo muhabbet kuşu Hollanda ırkı bir muhabbet kuşunun iki katı kadar olabilir.

pgvOh.jpg

Artık muhabbet kuşlarının ırkları hakkında bir takım bilgiye sahibiz. Ancak bu yazılanları örneklemek amacıyla şimdi de farklı cinslerin yan yana fotoğraflarına bir göz atalım.

xD3Ud.jpg

En soldaki Jumbo, diğer ikisi yerli cins kuşlardır.

-

q9FDi.jpg

Yerli muhabbet kuşu ve Jumbo Kuş

-

Soldaki iki kuş Çekoslovak ya da Hollanda iken, sağdaki yerli bir kuştur.

Şimdi de bu sevimli arkadaşlarımızı videolarda daha net görme fırsatını değerlendirmek üzere aşağıdaki bu iki videoyu sizlere izlemenizi öneriyorum. İlk videoda show (jumbo) muhabbet kuşu dediğimiz cinsten kuşlar yer alırken, ikinci videomuzda bir ingiliz muhabbet kuşunun marifetlerine şahit olacaksınız.

-

Konuşan İngiliz Muhabbet Kuşu

yJ4Oh.jpg

-

Jumbo ve Yerli Muhabbet Kuşu

Eklentiler

• pakistan-muhabbet-kuslari.jpg
    pakistan-muhabbet-kuslari.jpg
    13.1 KB · Gösterim: 1,458
Düzenleyen yönetici:

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
kuşları seviyorum ama sesleri çok fenaa,her sabah odamın penceresine gelip konan iki kuş camı tıklatıyor...ağaçta da yuvaları cikcikcik sinir oluyorum:(yada bugünler de agresifim bilemiyorum:(abimin muhabbet kuşu vardı kafesini açıp kaçmasını sağlamıştım:Dgıcıklık olsun diye,eskiden çok yaramazdım:P

Papatya

V.I.P
V.I.P
Gökyüzü (astroloji,burçlar) yüzünden herkes agresif bu sıralar. Ay'la ilgili. :)
Bende yeni bi kuş almayı düşünüyorum :)

Esr3

Özel Üye
Özel üye
kuşları seviyorum ama sesleri çok fenaa,her sabah odamın penceresine gelip konan iki kuş camı tıklatıyor...ağaçta da yuvaları cikcikcik sinir oluyorum:(yada bugünler de agresifim bilemiyorum:(abimin muhabbet kuşu vardı kafesini açıp kaçmasını sağlamıştım:Dgıcıklık olsun diye,eskiden çok yaramazdım:P

Aklima ne geldi. Gecen seneydi galiba babam aksam yemegini yiyor allahin bi güvercini pencereye kondu tip tip sesler cikariyor babam sinirlendi host pist höt diyor kus susmuyor bu sefer babam basladi küfretmeye babam iceriden bagriyor kus disardan :D allam ne gulduydum ama sonradan babam sinirini bendn cikardi o ayri :D

KaRaNFiL

1+1=3 :) bebegimiz saglicakla gel :)
Kayinbabamin mavi bir tanesi muhabbet kusu vardi. 10 senedir onlarla birlikte yasiyordu. Ramazanin son günlerindeydi öldügünde. Cok üzüldü kayinbabam cocuk gibi agladi resmen.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Aklima ne geldi. Gecen seneydi galiba babam aksam yemegini yiyor allahin bi güvercini pencereye kondu tip tip sesler cikariyor babam sinirlendi host pist höt diyor kus susmuyor bu sefer babam basladi küfretmeye babam iceriden bagriyor kus disardan :D allam ne gulduydum ama sonradan babam sinirini bendn cikardi o ayri :D

hahaha:Dkuşla bile kavga ediyor bende bugünler de baban gibiyim :D