Mücevher Cichlid

BeReNN

Alyam?
Özel üye
(Hemichromis Guttatus )

Latince Adı: Hemichromis guttatus
Habitatı ve Anavatanı: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler.
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
Yüzme Seviyesi: Dip - Orta
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı pek kolay değildir. Erkeklerin renkleri daha parlak, kırmızılıkları daha koyudur. Dişileri nispeten daha küçük boyda ve renkleri daha soluktur.
Üreme: Düz yumurta dökerler. Eş tuttuktan sonra her 3 haftada bir yüzlerde yumurtlarlar. Yumurtaları beraber korurlar ve tehlike anında yuvayı taşırlar. Bir kaç genç balık koyup balıkların eşlerini seçmesi sağlanmalıdır.
Sıcaklık: 26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 120lt
Su Sertliği: Orta serlikte
pH: 7.0-7.5

Ülkemizde "Mücevher Cichlid" ismi ile uzun yıllardır tanınmakta olan bir cichlid türüdür. Özellikle Nil nehrinde dağılım göstermektedirler. Kavgacı bir tür olmakla beraber akvaryum ortamında bitkilerden hiç hoşlanmazlar. Renkleri isimleri ile uyumludur. Üreme zamanlarında mavi-yeşil pulları dikkat çekicidir. pH düzeyi 7,0 - 7,5 arasındaki sulardan hoşlanırlar. Birçok cichlid türünün aksine, mücevher cichlidlerde dişiler, erkeklerden daha gösterişlidir.

Üreme dönemlerinde akvaryumun bir köşesine yerleşirler. Küçük taşların ve saksıların içlerine yuva yapmayı severler. 100-300 arasında yumurta bırakabilirler. Kuluçka dönemlerinde dişi yuvayı beklerken, erkekte ona yardım eder. Yavrular çıktıktan sonra artemia salina lavrası ile beslenmeleri uygun olucaktır.

Genel Yorum: Cichlide yeni başlayanlara önerilen bir türdür. Üreme zamanı çok agresifleşirler ve vücudu, özellikle de ağız bölgeleri fotoğraftaki erkek balık gibi kızarır. Canlı yem takviyesi üremlerini olumlu yönde etkileyecektir. Mücevherler kazıcı balıklardır bitkileri sökebilirler, bu yüzden bitkiler iyi sabitlenmelidir.[/FONT]​
 
Top