• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Msn Şifrelerini Çaldırmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
ŞİFRENİZİ ÇALDIRMAMANIZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER KURALLAR

1-) Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemini mümkün olduğunda güncel tutmaya çalışın. Ne kadar sıklıkda update yaparsanız o sıklıkda az sorun yaşarsınız.

2-) Bilgisayarınızda Antivirüs programı kullanmaya dikkat edin. Antivirüs programı adından da anlaşılacağı üzere virüslere karşı geliştirilmiş bir korunma programıdır. Antivirüs programının veritabanındaki tanıdığı virüs sayısı çalışma ve tarama prensibi sonrasında ise sisteme ne kadar yük bindirdiği önemlidir. Benim tavsiyem sürekli kullandığım Kaspersky son sürümü.

3-) Bilgisayarınızda kesinlikle firewall (Ateş duvarı) programı kullanmaya dikkat edin. Firewall (Internet Güvenlik Sistemi), internet üzerinden bağlanan kişilerin, bir sisteme girişini kısıtlayan/yasaklayan ve genellikle bir internet gateway servisi (ana internet bağlantısını sağlayan servis) olarak çalışan bir bilgisayar ve üzerindeki yazılıma verilen genel addır. Firewall, ağ ortamında internet ortamında, tehlikeli kişiler ve aletlerin karşısına bir duvar çekme amacı için kullanılır. Firewall sistemleri, iki temel mekanizma çerçevesinde hizmet ederler: Biri, karşılıklı haberleşme trafiğinin bir bölümünü engellemek, diğeri de trafiğe izin vermektir.
Benim tavsiyem sürekli kullandığım ZoneAlarm.

4-) Mecbur kalmadıkça bilgisayarınızı ağda paylaşıma açmayın. Eğer açacaksanız mutlaka en az 4-6 karakterli bir şifre ile korumaya alın. Şu andaki virüsler tek karakterli şifreleri de geçebiliyorlar.

5-) Güvenliğinden emin olmadığınız ve bilmediğiniz sitelere (bedava mp3, program yada porno) girmeyin. Unutmayın ki hiçbir şey bedava değildir ve bir bedeli vardır. Bizim forumumuz hariç Burada her şey bedeva

6-) Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığınız site veya forum adresi gibi yerlerden kesinlikle sign out demeden veya çıkış yapmadan exploreri (tarayıcı) kapatmayınız. Çıkış yaparak çıkmadığınız adrese sizden sonraki bir kişi girebileceği için ciddi anlamda bir güvenlik tehditi oluşabilir.

7-) Herhangi bir siteye kayıt sırasında yazdığınız Ülke mümkünse Türkiye olmasın. Posta Kodu girebileceğiniz bir yer seçerseniz bulma ihtimali oldukça zor olacaktır.

Hatırlatma sorunuz ve cevabınız birbiri ile alakalı olmasın Yada zor tahmin edilebilecek bir şey olsun. Aşağıdaki örnekdeki gibi bir maili ele geçirmek oldukça zordur

Örnek :
Gizli Soru : Tuttuğum takım
Cevabı : 19FENER07BAHÇE
veya
Cevabı : EÇHABRENEF

Aslında basit bir mantık kullanarak bulunması oldukça zor çözümler üretmek mümkün.

9-) Bilgisayarınızda trojan olma ihtimali varsa eğer şifre girişlerini donaltılar kısmındaki sanal klavye ile yapın.

10-) Mecbur Kalmadığınız Durumlarda Halka Açık Yerlerde İnternet Cafe vb yerlerde mail adreslerinize banka hesaplarınıza giriş yapmamaya çalışın.
Eğer kendinizi giriş yapmak mecburiyetinde hissediyorsanız Başlat>Çalıştır "osk.exe" yazarak Ekran klavyesi ile giriş yapabilirsiniz..

11-) Ekran klavyesi %100 güvenli olduğunu kesinlikle düşünmeyin. Bu tür klavyelerin kaydını yapabilen keyloggerler mevcut. (Genelde online bankacılık sistemlerinde kullanılıyor bu ekran klavyeleri ve oldukça güvenilir olduğu savunuluyor. ) Yanlız bu tür güvenlik önlemleride artık aşılabiliyor.

12-) Tanımadığınız kişiden dosya kabul etmeyin. Tanıdığınızda olsa bir kere daha düşünün. Sonuçta karşınızdaki kişi gerçekten arkadaşınız olmayabilir mailini çaldırmış olabilir. Arkadaşınız olsa dahi gönderdiği dosyanın zararlı olduğundan haberi olmayabilir.

13-) Umuma açık cafe gibi yerlerde bilgisayardan kalkmadan önce araçlar>internet seçenekleri>içerik>otomatik tanımlama>form Parolalarını Silin
araçlar>internet seçenekleri>Temprory Internet Fıles>Dosya sili tıklayıp Tüm Çevrimdışı içeriği sil i tıklayın. Zaman zaman sörf yaparken sayfaların bir kopyası "C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\Local Settings\Temporary Internet Files" da depolanır. Mailinize gelen bir şifrenin burda görülmesi hoşunuza gitmez sanırım. Onlarıda silin.

14-) Konuşma ortamında hiçbir şekilde kimliğinizi belirten kimlik bilgileri gibi kredi kartı vb. gibi bilgilerinizi kesinlikle vermeyin.

15-) Mümkün olduğunca ip adresinizi gizlemeye çalışın.

16-) Maillerinizin güvenlik sorularını tahmin edilmeyecek bir şey yaptınız ama aman bir yere yazın ki kendiniz unutmayınız. Bu yazdığınız yer kesinlikle bilgisayar olmasın Trojan vb. programlar sayesinde bir şekilde başkalarının eline geçebilir.

17-) Üye olunan portal site ve forumlarda kullanılan şifre ile mail şifrelerinin farklı olmasında fayda var. Neden derseniz portal site veya forum hacklenmesi sonucu mailinizi kaybedebilirsiniz.

Windowsun uzaktan erişim için aşağıdaki servisleri var. Bunları kullanmıyorsanız kapatmakda fayda var.

18-) Yönlendirme ve Uzaktan Erişim - Yardım ve Destek - Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlandırıcı - Uzaktan Kayıt Defteri - Remote Desktop Help Session Manager ? Sunucu ? Telnet - NetMeeting - Remote Desktop Sharing - Messenger

19-) MSN alırken hotmailden almamaya çalışın adresinizi. Hotmail olmayan diğer mail ile kayıt olun. Bu yeterli olacaktır şifrenizi geri alabilmek için. Neden derseniz mail şifreniz ile msn şifrenizi farklı atıyabiliyorsunuz. Msn şifreniz çalınsa bile mail elinizde olacağı için şifrenizi geri isteyebilirsiniz.

Yukarda belirttiğim yöntemler ile güvenli bir şekilde hareket edebilirsiniz. Dikkat güvenliğin temelidir, bu yüzden her yeni yönteme karşı dikkatli olun. Teknoloji ile yeni yöntemler muhakkak gelişecektir. Teknolojiye ve yeniliklere ayak uydurmakta her zaman fayda olacağını düşünüyorum.

Bu anlattıklarım size %100 güvenlik sağlamaz ama siz kendinize maksimum güvenlik sağlıyabilirsiniz.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
COK TESEKURLER ( SAH) BU KONUYU YU BIZLERLE PAYLASTIGIN ICIN VE BURDAKI KORUMALAR GERCEKTEN SUPER BIRSEYY TESEKKURLER BEN

VURUS KORUMASI OLARA (AVAST . ZoneAlarm VE SPYWARE DOCTOR . KULLANIYORUM. SPYWARE DOCTOR ,BU PROGRAMDA SITELERE GIRDIGIM DE VURUS OLAN PROGRAMLARI KESINLIKLE AC MIYOR
 
Top