Mozilla Firefox Karakter Kodlaması Sorunu ve Çözümü

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Firefox Karakter Kodlaması Sorunu ve Çözümü
Birçok sitede karakterler görünmemekte ve bu yüzden anlamsız yazılar oluşmakta. Firefoxta Karakter kodlaması değişmeksizin, Türkçe (ISO-8859-9) olarak seçili.

İsterseniz sizde emin olmak için,
Araç çubuğundan; Görünüm / Karakter Kodlaması / Türkçe (ISO-8859-9) seçeneğinin yanındaki işaretten seçili olduğunu anlarsınız..
Aynı şekilde Görünüm / Karakter Kodlaması / Türkçe (Windows-1254) seçimini yaptığınızda sorun düzeldi gibi görünür ama aksine sayfayı yenilediğinizde seçim eski haline döner..

Karakter kodlaması sorunundan kurtulmanın tek yolu seçemediğimiz "Türkçe (windows-1254)" seçili olmasından geçiyor..

Araştırdım ve buldum.. Bu windows kodlamasınıda seçmenin tek yolu ufak bi Charset Switcher eklentisinden geçmekte...

Sorunun tamamen çözümü

eRKWt.jpg

Charset Switcher eklentisini yükleyin.. Ardından eklenti indiriliyor penceresi ile karşılacaksanız ve hemen akabinde "Şimdi Kur" penceresi çıkar karşınıza.

igaF2.jpg

Eklentiyi yükledikten sonra sorun yaşadığınız sitelerde "Mouse ile sağ tıklayıp, Karakter kodlamasından, Türkçe (Windows-1254)" seçimini yaparak sorunu çözebilirsiniz.. İstediğiniz kadar sayfayı yenileyin kodlama seçimini değiştirmedikçe seçtiğiniz kodlamada değişiklik olmayacaktır..

fa1gq.jpg

Not: Her site için kodlamayı ayrı seçmelisiniz.. Yoksa kodlama otomatik olarak Türkçe (ISO-8859-9) seçimini algılar ve karakter sorunu yaratır..

Anlatım alıntı değildir, bana aittir (ZeyNoO) :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Chrome kodlama sırasında birkaç satır kod yazıp halletseydi keşke eklenti ile halledileceğine. Teşekkürler epeyce büyük bir sorun firefox kullananlar ve vazgeçemeyenler için.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
:))) ay programi yukledim bilgisayarim turkce oldu :))))) simdi birde almancaya cevirmem lazim cocuklar icin ay cerezforum basima neler getirdi yaff :)))

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
zeynooooooooooooo maf ettin beni hahaha :)))))yazilar 99 derece degistii bu is bize gore degil bizde turkce karekter yokya vallahi hersey bozuldu :))

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
zeynooooooooooooo maf ettin beni hahaha :)))))yazilar 99 derece degistii bu is bize gore degil bizde turkce karekter yokya vallahi hersey bozuldu :))
Abla o zaman almanca karakter kodlaması neyse senin pcde o seçeneğe döndür tekrar:)
Türkçe windows karakterler içindi o:)
Ben senin almanyada olduğunu unuttum tamamen:)

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
:)) türkiyede yasayanlar icin gercekten süperr programlar ama yurt disindakiler icin pek uygun degil karekterler farkli bozuk cikiyorr en mantiklisi yasadigin ulkeye yada bilgisayarda kullandigin programin diline göre programi kurmak :))