Moda Dünyasının Unutulmaz Skandalları

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
Skandallar sadece siyasette veya spor dünyasında mı olur zannediyorsunuz? Moda dünyasında meydana gelen ve pek bilinmeyen bu skandalları okumalısınız!
moda-dunyasinin-unutulmaz-skandallari-7038797_x_5698_o.jpg

Sarhoş Galliano: Ünlü modacının yahudi karşıtlığı ortalığı karıştırmıştı. Önce Nazi lideri Adolf Hitler'i sevdiğini söylerken çekilmiş bir video ortaya çıktı, ardından Yahudiler'e küfürler savurdu.Bir barda sarhoş olup anti semitik ( Yahudi karşıtı) konuşmalar yaptıktan sonra Dior'dan uzaklaştırılan John Galliano, moda dünyasının birçok ismi tarafından destek görse de 2011'de gerçekleşen skandaldan sonra eski haline geri dönemedi.
Galliano'nun sarfettiği sözler yalnızca insanlar tarafından değil, bu tür konuşmaların yapılmasının yasak olduğu Fransa Hükümeti tarafından da cezalandırıldı. Galliano 6.000 euro ceza ödemeye mahkum edildi.
Ayrıca Dior markasına zarar verdiği için de 1.17 milyon euro da eski çalıştığı moda evine ödeyen Galliano, artık daha dikkatli.
Kürk skandalı: Sahte diye satılan gerçek kürkler moda dünyasının en kanlı skandallarından biri. Hala devam eden bu skandal ilk olarak 2007'de ortaya çıktı.
Tommy Hilfiger, Baby Phat ve Sean John gibi büyük markalar bir halkla ilişkiler ve reklam kabusu yaşamaya başladığında ortaya çıkan skandalda, markaların sahte kürk adı altında sattıkları malzemenin aslında Rakun köpeğinin gerçek kürkü olduğu anlaşıldı.
Ralph Lauren'in ilham perisi: Yves Saint Laurent'in erkek kıyafeti, smokinlerden esinlenerek tasarladığı kadın takım elbiseleri 1966 yılında moda dünyasına damgasını vurmuştu. 1994 yılında ise Ralph Lauren bir elbisesinin tasarımında aynı çizgileri kullanınca iki moda devi arasında gerginlik yaşandı. YSL, Ralph Lauren'e açtığı davadan 400,000 dolar tazminat kazandı.
Ralph Lauren ise YSL genel müdürüne hakkında karalama kampanyası başlattığı ve model çaldığına dair iftira attığı gerekçesiyle açtığı davadan 90,000 dolar tazminat aldı.

Marc Jacobs: Marc Jacobs'un adı 2008'de moda haftasında meydana gelen bir rüşvet skandalıyla gündeme geldi.
Ünlü tasarımcı koleksiyonunu sergilemek üzere kiraladığı mekanın yöneticilerine rüşvet vermekle suçlandı. Marc Jacobs bu rüşvet skandalı sonucunda iki sene moda haftalarından men edildi ve 1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.
Kardashian çantaları: Skandal kelimesi ve Kardashian soyadının bir araya gelmemesi tabiiki mümkün değil. Amerika'da Sears adlı mağazada satılmak üzere bir çanta koleksiyonu hazırlayan Kardashianlar, Monica Botkier adlı bir moda tasarımcısının suçlamasıyla karşılaştı.
Monica Botkier, Kardashianların kendi çanta koleksiyonundan bir hayli esinlendiğini ve hatta onun koleksiyonunu çaldıklarını iddia ediyordu.
Fakat asıl skandal Kardashian çantalarının üretildiği yerlerin merdiven altı atölyeler olduğu anlaşılınca ortaya çıktı.
Victoria's Secret: Victoria's Secret meleklerinin skandallarla ne işi olur diyorsanız bir kez daha düşünün. Victoria's Secret firması yalnızca organik pamuk kullanacağını açıkladıktan sonra meydana geliyor.
Ünlü iç çamaşırı firmasının pamuk tedarikçilerinden biri, merdiven altı atölylerde kötü çalışma koşullarında çocuk işçiler çalıştırıyordu.
Sonunda Victoria's Secret firmasının bu durumdan haberdar olmadığı ortaya çıktı
 
Top