• Merhaba Ziyaretçi.
    "Siyah Beyaz" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizinde bu yarışmaya katılamanızı isteriz.

Mini Golf

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...

testtesttest

MİNİ GOLFÜN KURALLARI

  1. Her oyun başlangıç noktası olan numaralı alandan başlar.
  2. Top kenarlarda veya köşelerde kaldığında 10 cm. açıktan vuruş yapılabilir.
  3. Her oyun için 6 vuruş hakkı vardır. Altıncı vuruş sonunda topu deliğe atamayan oyuncunun oyun hanesine 7 yazılır.
  4. Topun oyun alanı dışına çıkması halinde tekrar başlangıç noktasından başlanır.
  5. Parkur tamamlandığında en az vuruş ile oyunu tamamlayan oyunu kazanır.


Bilindiği üzere golf dünyada yaygın bir spor dalıdır. Genelde oynanması için çok geniş ve uygun zeminler gerekmektedir. Bunun sonucu olarak da bu sporun her yaştaki insanlar tarafından ve her ortamda oynanması pek mümkün olmamaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı mini golf bir gereksinim olarak ortaya çıkmıştır. Mini golfün tarihine baktığımızda; 1900'lerin başlarında düzenli golfün küçüğüydü. O zamanlar adı"bahçe golfü" idi ve gerçek çimlerin üstünde metal başlı vuruş sopasıyla oynanırdı. 1920-1930 yılları arası topu sınırlar içinde tutmak için raylar belirmeye başladı. Oyun yüzeyi pamuk tohumuyla kaplanarak pürüzsüz bir yüzey oluşturulmaya çalışıldı. 1930'lar boyunca, yalnız New York'da 150'den fazla saha yapıldı. Bu sahaların sayısı diğer ülkelerle birlikte 30.000'i geçti. 1930 yılının sonunda play-off'da 48 ülkenin yarışacağı oyuncuları kapsayan ilk Milli Tom Tumb açık Mini Golf turnuvası düzenlendi. 10.000 $ ödül konuldu ve 200'den fazla oyuncu katıldı. İnsanlar dışarıda giydikleri ayakkabılarıyla saha içine girdikleri için, pamuk tohumuyla kaplı saha zamanla yırtıldı. Böylece saha sahipleri pürüzsüz, ucuz, dayanıklı ve montajı kolay başka maddeler aradılar. Hemen hemen her maddeyi denediler. Halının yerleştirilmesi çok zor ve pahalıydı. En sonunda keçi kılıyla volkanize kauçuğun kombinasyonu bulundu.


Dayanıklı ve ucuz olduğu için, keçe yüzey kaplama 1940'larda ve 1950'lerde çok popüler oldu. 1960'larda sentetik halı kaplama futbol stadyumlarında kullanılmaya başlanınca Mini Golf sahalarıda sentetik halıyla kaplanmaya başlandı. 1980'lerin ortalarında çok popüler oldu. Bu sahalar Turistlerin çok olduğu yerlerde ve eğlence merkezlerinin yakınında yapılmaya başlandı. Böylece yaygınlaştı ve gelişti. 1990'ların ortalarında Mini Golf sahaları, 1920 ve 1930'lardaki gibi oynanan Golf'ü temel almıştır. Michael Jordan and PGA Pros, jack Nicholas, H.Erwin ve diğer Golf öğrenme merkezleri, Golf Akademileri ve Golf kursları açıldı. Almanya'da 5000 saha, 15 milyon minigolf oyuncusu bulunmakta ve 9. popüler spor olarak kabul edilmektedir.

Halen Avrupa ülkelerinin yanında, başta Amerika ve Kanada olmak üzere Amerika kıtasında, Uzak doğuda yaygın olarak oynanmaktadır. Avrupa'da 24 ayrı ülkede Mini golf spor federasyonları kurulmuştur. Her yıl Dünya Minigolf Spor Federasyonu'na (WMF) bağlı olarak 32 ayrı ülkede, 8 ayrı uluslararası turnuva düzenlenmekte ve her yıl 1000 kez müsabaka yapılmaktadır.
 
Top