• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mimoza çiçeği (Küstüm çiçeği)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Mimoza, güzel kokulu süs bitkisidir. Dokunulduğunda veya rüzgarla temas ettiğinde belirli bir biçimde katlanan yaprakları olduğundan küstüm çiçeği olarak da bilinir. Elinizi mimoza üzerinde gezdirdiğinizde, yapraklar katlanacak ve yaprak sapı boynunu eğecektir. Mimozanın bu hareketleri parlak güneş ışığı altındaki genç bitkilerde daha hızlıdır. Birkaç dakika içerisinde normal hallerine dönerler. Mimozalar iyi havalanmış güneşli ortamları severler.

Geceyi ve gündüzü farkeden çiçek: Mimoza

Mimoza çiçeği (Küstüm çiçeği)

Mimoza çiçeklerinin gece ve gündüzü ayırt ettiğini bilmem biliyor musunuz? Bu bitkilerin çiçekleri gece olunca kapanıyor ve sabah olunca da açılıyorlar. Bunu nasıl mı yapıyorlar? Mimoza bitkisinin bir çiçeğinin altında motor işlevi gören küçük bir organ vardır. Bu küçük motor karanlıkta büzülme özeliğine sahip hücrelerden oluşur. Karanlık bastığı zaman çiçek bu organın çeperlerinde bulunan açık kanallardan çiçekte bulunan suyu atar. Böylece çiçekler büzüşür ve kapanır. Sabah gün ışığıyla birlikte köklerden gelen su çiçeklere ulaşarak yeniden açılmasını sağlarlar. Elbette bu olaydaki en önemli etken gece ve gündüz arasındaki ışık farkıdır. Dahası bu işlemi mimozalardan başka, soya ve fasulye gibi bitkiler de yapıyor.

Mimoza (Mimosa pudica) (küstüm çiçeği) bitkisi ise en hafif dokunuşta bile ince yapraklarını aşağı doğru indirir. Mimoza bitkisi, dokunmaya karşı çok duyarlıdır ve tüm yapraklarını, saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kapatabilir.

çiçek dilinde Mimozalar, fazla alıngansın anlamı taşımaktadır

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Hiçbir çiçeğin-gülün ve hatta balık türlerinin adını bile bilmem. Benim için görüntüsü ve kokusu önemlidir :) Bunlar da çok hoş görünüyor...

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
evet cok güzeller ben paylaşırım çicekleri hep beraber ögrenir ve şeklinide görmüş oluruz. yalnız konuyu iki defa acmışım silemedimde. Konu başlığında parantez kapatmayı unuttum yeniden acmaya calışıncada ikitane aynı konu oldu

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Küstüm çiçeğinin hikayesi, yaprakları açılıp kapanmasından dolayı birtakım öngörüler ile anlamlandırılmaktadır. Çoğu kişiye göre küstüm çiçeği anlamı, bu yaprak hareketlerinden ileri gelmektedir. Özellikle deprem anında yaşanan sarsıntı, küstüm çiçeğinin yapraklarının önceden kapanmasına sebep olur

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri

KÜSTÜM ÇİÇEĞİ GİBİDİR BAZI İNSANLAR ..​

Kendi halinde, hassas ve duygusaldır,
küstüm çiçeği;
Yapraklarını ilmek ilmek, basamak basamak özenerek büyütmüştür...
O yüzden alanında yayılmak ister ..
Biraz aydınlık, biraz beslenme çokça sevgi bekler..
Sevgi bekler de amma velâkin uzaktan sevilsin ister, ona dokunulmadan...
Enerji alanı, başka enerjileri korku olarak algılar.
Kazara biri dokunmasın ona, yapraklarını indirir küser hassas çiçeğimiz..

Çok uzun küsmez ama 20 dakika sonra barışır..​

Biz insanlar da kendimize ve başkalarına
işte böyle korkudan küseriz aslında..
Canımız daha fazla acımasın diye küser, kabuğumuza çekiliriz...
En çok da sevdiklerimize küseriz..
Ama ne zaman küsersek küstüm çiçeği gibi
20 dakikayı geçmesin kırgınlıklarımız...

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Brezilya kökenli bir tropikal bitkidir. - Küstüm çiçeğinin boyu 1.5 metreye kadar ulaşabilir. - Nemli ve sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. - Yaprakları dokunulduktan sonra kapanır ve büzüşür. - Bitkinin yaprakları dış etkenlere karşı oldukça hassastır. - Zengin ve humuslu topraklarda daha hızlı ve kolay yetişir. - Saçak kök yapısına sahip bir bitkidir. - Küstüm çiçeği yuvarlık başçıklarda bulunur. - Temas halinde turgorin adında kimyasal bir madde salgılar. - Turgorin maddesi salgılandığından sonra yaprakları su ile dolar. - Küstüm çiçeğinin ömürleri genellikle 7 yıldır.