Milli Bayramlar ve Atatürkçülük Okullara Geri Döndü

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik yürürlüğe girdi. Buna göre, milli bayramların okullarda kutlanması yeniden zorunlu hale getirildi.

MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te neler yer alıyor? Detaylara birlikte bakalım.

Daha önce okul yönetiminin inisiyatifine bırakılan milli bayramlar zorunlu hale getirildi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, yeni yönetmelikte, ‘Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’ne, ‘Dünya Okul Sütü Günü (28 Eylül)’, ‘Mevlid-i Nebi Haftası (Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek haftada)’, ‘Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)’, ‘Kişisel Verileri Koruma Günü (7 Nisan)’, ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)’, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası (4-10 Mayıs)’, ‘Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)’ ve ‘Zafer Bayramı (30 Ağustos)" kutlama tarihleri esas alınarak gösterildi.

Çizelgede, ‘Vergi Haftası (Şubat ayının son haftası)’ ise tarihi esas alınarak sırası değiştirildi. Adı değiştirildiği için ‘Kutlu Doğum Haftası (14-20 Nisan)’ ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

Atatürkçülük ile ilgili konuların işlenişi öğretmenler kurulunda görüşülecek.

Buna göre, Atatürkçülükle ilgili konuların derslerde işlenişi ile öğretim programlarının uygulanmasına yönelik hususların öğretmenler kurulunda görüşülecek. “Atatürkçülükle ilgili konuların üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması ile öğretim programlarının incelenmesi, programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun olarak uygulanması, yıllık plan ve ders planlarının hazırlanması ve uygulanmasında konu ve kazanım ağırlıklarının dikkate alınması,” şeklinde eklenen fıkra ile sınıf/alan zümre toplantılarında Atatürkçülük konularının ele alınması sağlanacak.

Her dersten en az iki sınav yapılacak.

Haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın her dersten en az iki sınav yapılması esas olacak. Her dönem başında sınav sayısı eğitim kurumu alan zümrelerince, sınav tarihleri ise zümre başkanları kurulunca belirlenecek ve okul müdürünün onayından sonra e-Okul sistemi üzerinden ilan edilecek.

Yazılı sınavlar, gerektiğinde okul, eğitim bölgesi, ilçe, il ve ülke genelinde ortak sınavlar şeklinde yapılabilecek. Bu sınavların uygulanmasıyla ilgili iş ve işlemler Bakanlıkça hazırlanan yönerge veya kılavuz ile belirlenecek.

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Öyle mutlu oldum ki! Olması gereken, buydu zaten... Çocuklarımız okullarda hep beraber ve bizler onlarla beraber, tüm millet el ele kutlamak gerek... Bazı yerlerde, öyle sıradan ve basit bir şekilde geçiştiriliyordu ki... ATA mızın resmini bile asmayan yerlere şahit olduk... Öyle tepkiler veriyorduk ki... Zaten baştan beri hata idi... Bizler bu duygularla büyüdük... Çocuklarımız bocalama dönemi yaşadı, maalesef... Daha çok yazılacak şey var... Diğer arkadaşlara da bırakalım, biraz... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...