• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Meslek liseliler dershaneli oldu

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Meslek liseliler dershaneli oldu

Katsayının eşitlenmesiyle meslek liseli öğrencilerinin dershanelere ilgisi arttı.


Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, bu eğitim öğretim yılında üniversiteye girişte katsayı uygulamasının tüm lise mezunları için eşit hale getirilmesi nedeniyle dershanelere başvuran meslek lisesi öğrencilerinin sayısında artış olduğunu bildirdi.

Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık için dershane kayıtlarının devam ettiğini, lise mezunlarının kayıtlarının ekim ayında da süreceğini duyuran Köprülü, "Meslek lisesi öğrencileri 8-7 yıldır pek dershanelere gelmiyorlardı ama bu yıl meslek lisesi öğrencileri de başvuruyor, bunu gözlüyoruz. Kayıtlarda Yüzde 20, yüzde 30'luk bir artış söz konusu olabilir. Kayıtlar devam ediyor" diye konuştu.

Köprülü, üniversiteye girişte, 2010'dan itibaren yeni sistemin uygulanmaya başlayacağını işaretle şunları söyledi:

"Bu nedenle dershanelerin öğrenci sayısında artış olacağını düşünüyoruz. Çünkü yeni sınav sistemi öğrencinin daha iyi hazırlanmasını gerektiren bir sınav sistemi. Sınav içerik olarak aynı olmakla birlikte daha çok soru yöneltilecek. Bütün müfredattan soru gelme ihtimali artacak. Bundan dolayı öğrencinin daha iyi hazırlanması gerekiyor. Daha iyi hazırlık için de öğrenciler dershanelere ihtiyaç duyacak."

SBS'LER DE KAYITLARI ARTIRDI

Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) hazırlık kurslarına kayıtların da arttığını belirten Köprülü, "hem velilerin bilinçlenmesi, hem sınavların ilköğretim 6. ve 7. sınıflarda da yapılmasının" kayıtların artışında etkili olduğunu vurguladı.

Köprülü, "Geçtiğimiz yıllarda veliler çok fazla bilinçli değildi. Milli Eğitim Bakanlığının geçen yıl Türkiye genelinde yaptığı SBS, velilerin bir parça daha bilinçlenmesine neden oldu. Tabii SBS'nin yıllara yayılmasının da etkisi var, kayıtların artışında. Artık 6. ve 7. sınıflarda da öğrenciler dershanelere geliyorlar. Kayıtlarda da en az yüzde 40, yüzde 50 gibi artış söz konusu" dedi.

2008-2009 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre, Türkiye genelindeki 4 bin 262 dershaneye 1 milyon 178 bin 943 öğrenci kayıt yaptırdı.
 
Her ne kadar düzeldi deselerde önceki yıllarda mezun olan ve katsayı mağduru olan öğrencilerin bu kadar sıkıntıdan sonra okumaya niyeti kalmıyo.Paylaşım için teşekkürler:)
 
Top