"Merhaba"nın Anlamını Biliyor musunuz? - Merhaba'nın anlamı nedir?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Her gün defalarca söylediğimiz bir söz olan “Merhaba” ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi? Konuşmaya başlarken söylediğimiz ilk söz genellikle merhaba olur. Peki ne demektir Merhaba? Neden hitap sözü olarak “Merhaba” kelimesini kullanırız?

“Merhaba” sözünün çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı var. Farsça kökenli olan Merhaba sözünün anlamı, “Benden size zarar gelmez” demektir. Ne kadar anlamlı bir söz söylüyormuşuz aslında öyle değil mi? “Merhaba” sözünün anlamını öğrendikten sonra “Merhaba” demek daha anlamlı ve hoş olacak bu yazıyı okuyan herkese “Merhaba”. Sevgiyle ve huzurla kalın…

Esr3

Özel Üye
Özel üye
Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Sünnet olduğu düşünülmeden, alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Müslümanın müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.) [Müslim]

(Bir yere girerken oradakilere selam vermek borç olduğu gibi, çıkarken de selam vermek borçtur.) [Beyheki]

(Bir yere, bir meclise giren oradakilere selam versin. Oradan kalkıp giderken yine selam versin.) [Tirmizi]

(Bir kimse ayrılırken, selam verirse, onların hayırlı işlerine ortak olur.) [Rüzeyn]

(İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.) [Taberani]

(İnsanlara güler yüzle selam vermek sadakadır.) [Beyheki]

(Bir eve girince, ev halkına selam verin. Çıkarken de selam verin.) [Beyheki]

your choice your life :P

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Öerhabanın anlamını biliyordum,güzel bir bilgi paylaşımı olmuş :)
@Esr3 kız erkekler selam versin ama kadınlara yakıştıramıyorum,selamunaleyküm demeyi,ağzında kürdan var mı diye bakıyorum hemen :D

Düzenleyen yönetici:

Esr3

Özel Üye
Özel üye
Öerhabanın anlamını biliyordum,güzel bir bilgi paylaşımı olmuş :)
@Esr3 kız erkekler selam versin ama kadınlara yakıştıramıyorum,selamunaleyküm demeyi,ağzında kürdan var mı diye bakıyorum hemen :D

ahaahaha :D bende yakistiramiyordum ama manasini okuduktan sonra kendimi zorladim sindi artik cok normal geliyor bana :D

Düzenleyen yönetici: