Merhaba Benim ismim Meme Kanseri.. Umarım benimle hiç yüzyüze tanışmazsınız.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Benimle tanışmak ve gerçek yüzümü görmek istemiyorsanız, aşağıda yazdıklarımı çok iyi okuyunuz. Okumakla yetinmeyiniz, annenizle, annanenizle, kızınızla, kızkardeşinizle, kadın akrabalarınızla, kız arkadaşlarınızla ve komşu hanımlarla paylaşınız.
Çünkü, ben kadınlarda en sık görülen kanserim. Siz de dahil olmak üzere çevrenizde bildiğiniz her 9 kadından birini yakalarım. Sakın sadece başkalarında görülürüm sanmayın, bu 9 kadından biri de siz olmayın.
Hatta o kadar hain bir kanserimdir ki, her 100 kadına karşılık, 1 erkekte de karşınıza çıkabilirim. Üstelik erkeklerde çok saldırgan olurum, çabuk ilerlerim. Bir erkek, memesinde eline gelen bir kitleyi asla hafife almasın, söyleyin onlara..
Memenizde sadece süt bezleri yoktur. Damarlar, yağ, destek dokuları ve lenf dokuları da vardır. Bu nedenle ben çok kolayca damarladan ve lenf yollarından diğer organlara da ulaşabilirim. İlk ziyaret ettiğim yer, koltuk altınız olur.
Eğer ihmal ederseniz, karaciğerinize, akciğerinize, kemiklerinize ve beyninize yolculuklar düzenler ve oralarda yerleşirim.
En çok kimleri severim biliyor musunuz?
Meme sağlığını ihmal edenleri çok severim
Yaşı ileri kadınları çok severim
Birinci derece akrabasında meme kanseri olanlara özel bir ilgim vardır
Daha önce meme kanseri olanların öbür memesine de çok yakın ilgi gösteririm.
Özellikle şu kadınları seçmeye özen gösteririm:
İlk adet kanamasını çok erken yaşta görenlere bayılırım
Geç menopoza girenleri çok sık ziyaret ederim
Size defalarca, “Doğurun ve uzun süre emzirin!” deyip duruyorum. Doğurmazsanız ve emzirmezseniz, benimle tanışma olasılığınız artar
Alkol, sigara, şişmanlık ve sağlıksız diyetin kokusunu çok uzaklardan alabilirim
Aslında beni uzak tutmak çok kolay. Başlangıçta çok yavaş büyürüm. Yedi yılda ancak bir santim boyuna gelirim. Bu aşamada muayene, ultrason ve mammografi ile çok kolay yakalanırım. Ama beni hafife alıp büyümeme izin verirseniz, birden bire nasıl hızlandığıma inanamazsınız.
Büyürken kendimi aslında ele verecek çok belirtiler veririm:
Memede bulunduğum yerde bölgesel sertleşme yaparım
Bulunduğum yerde kızarıklık yapabilirim
Meme başından akıntı yaparım
Üzerimdeki damarlarınızı çok belirgin görünür hale getiririm
Her iki memenizin büyüklüğünü farklı hale getiririrm, biri durup dururken büyük, biri küçük olur
Bulunduğum yerin üstündeki deriyi portakal kabuğu gibi kabarık ve nokta nokta yaparım
Bulunduğum yerde cildinizi içeri doğru çekerim ve çukurlaşmalar yapabilirim
Bulunduğum yerde büzüşme yapabilirim
Üzerimde, iyileşmeyen yara açabilirim
Ve elinize kitle gelecek şekilde büyürüm
Koltuk altınızda ve köprücük kemiğinizin altında ve üstündeki lenf bezlerini şişiririm
Ama aslında o kadar hainimdir ki, bu belirtilerin hiç birini vermeden de sinsice büyüyebilirim
Ama uygun aralıklarla yapılan muayene, ultrason ve mammografiden pek kaçamam, yakalanırım.
Benden korunmak kolaydır ama diyelim ki, gözden kaçsam bile erken yakalanacak kadar da basit olabiliyorum.
20 yaşın üzerindeki her kadın, her ay kendi kendine meme muayenesi yaparsa, beni küçükken yakalayabilir.
40 yaşına gelen bir kadın her yıl meme muayenesi ve jinekolojik muayene olursa, beni kendisinden uzak tutabilir veya yakalanmışsa bile benden kolay kurtulabilir.
40 yaşından itibaren her yıl düşük radyasyonlu dijital Mammografi ve gerekirse Meme Ultrasonografisi yaptırırsa, benle tanışma olasılığı oldukça azalır.
Mammografide görülen küçük kireçlenmeler, (mikrokalsifikasyonlar) beni kolayca ele verir. Çok hainimdir ama iyi saklanamam. Saklanmama izin verirseniz, sizi ve sizi sevenleri üzerim.
Beni küçükken yakalarsanız, % 98 olasılıkla benden kolayca kurtulursunuz. Ama büyüdükçe çok sıkı tutunurum. Beni oradan söküp atamazsınız.
❤
kendinizi ihmal etmeyin

BaYBiLgE

Özel Üye
Özel üye
her şeyden önce kişi kendinin doktoru olmalı,vücuutaki hiç bir olayı hafife almayın ve ertelemyin..rabbim korusun inşallah..