Menepoz diyeti

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Menepoz diyeti nedir?
Menepozda diyet yapmak

Menopoz dönemi, doğurganlık yetisinin artık mevcut olmadığı bir süreçtir. Kadınlar için oldukça önemli bir dönemdir. Menopoz yaşı ülkemizde çoğunlukla 45-55 yaşları arasında yaşanmaktadır. Menopoz döneminde hormonal olarak çeşitli değişimler yaşanır. Bu değişimlerden mütevellit olarak, beslenme düzenini değiştirmek ve vücudun hareketli olmasını sağlamak önemlidir.

Menopoz döneminde değişen hormonal olaylar sebebiyle kadınların kilo alma riski daha fazla yükselir. Bazı kadınlar, aşırı yemek yemeseler dahi kilo aldıklarını ya da yağlandıklarını düşünebilir. Bu doğal bir fizyolojik olayın sonucudur. Daha önce kilo sorunu olmayan kadınlarda da menopoz dönemine girildiğinde kilo alma sorunu ortaya çıkabilir. Östrojen adı verilen hormon, menopoz döneminde azalmaktadır. Bu sebeple de metabolizmada azalma söz konusu olur. Şayet kadın spor yapmıyor ise, bu yavaşlama daha da fazla olacaktır.

Menopoz döneminde öncelikli olarak spor yapılması ya da en azından düzenli yürüyüşler oldukça önemlidir. İdeal ağırlığın korunması ya da ideal ağırlığa ulaşmak, kalp ve kemik sağlığı açısından önem teşkil eder.

Bundan dolayı da menopoz dönemindeki kadınların haftada 4-5 defa, düzenli olarak en az 45-60 dakikalık yürüyüşler yapması gerekir.
 
Top