Mehmet Sait Özkan İle Siyaset Üzerine Röportaj

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben 1954 Siirt Şirvan doğumluyum. Babamın memuriyeti sebebiyle Şırnak, Eruh, Beşiri ve Merkezde çalışması sebebiyle bu ilçelerde bulunduk. Üniversite İktisat Bölümü mezunuyum. 1974-1977 Şırnak adliyesi, 1977- 1990 Şırnak kaymakamlığı ilçe yazı işleri müdürlüğü, 1990- 1994 Şırnak vali özel kalem müdürü, 1994- 2001 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önce insan vakfı genel müdürlüğü yaptım. 2009da emekli oldum. Evli ve 8 çocukluyum. Siirt'e geldim ve hizmetkarlık yapmak istiyorum.

Siyasete girmeye niçin karar verdiniz? Neden AK Parti?

Siyasetin zaten içindeyiz. Milli görüş çizgisinden gelen bir kardeşimizin partisindeyiz. Neden AK Parti, artık AK Parti kurulduğundan bu yana dünyada bir etiket, bir marka sayın başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Türkiye'ye ve dünyaya bakışı tüm dünya ülkeleri tarafından ve halkımız tarafından da kabullenmektedir.

Siyasette hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

Siyasette ilk amacım önce insan, insana insanca davranmak, insana insanca muamele etmek ve insanın ayağına hizmeti getirmek olacak. İkincisi de yapıma başlanmış, hala bitmemiş projelerin tamamlanmasını sağlamaktır. Tabi bunun yanında yeni projelerimizde olacak. Her ilçenin ihtiyacını mahallinde tespit edip onlara yöneleceğiz. Birde ben Siirtliye proje üretmeyeceğim. Siirtli kardeşim bana proje üretecek. Gelip diyecek ki benim projem bu. Kanuna uygunluğu, insanlara faydası olduğu müddetçe ben o projelerin takipçisi ve yapımcısı olacağım.

Siirt'in sorunları nelerdir? Bu sorunlara hangi çözümler getireceksiniz?

2002'den bu yana sayın başbakanımızın başa gelmesinden bu yana bu 8 yılda yaptıklarıyla cumhuriyet tarihinde 2002 yılına kadar yapılan tüm hizmetlerle eşdeğerdir. Duble yollar, hastaneler, okullar, refah düzeyinin yükselmesi, sağlıkta, eğitimde bunlar hep gözle görülen şeylerdir. Dediğim gibi Siirt'e de yatırımlarımız olacak. Geldiğimizde vatandaşlarımız bunu fazlasıyla görecek.

Siirt halkı Mehmet Sait Özkan'a niçin oy versin?

Çünkü Mehmet Sait Özkan gününden beri her zaman Siirtli hemşerisinin yanında olmuştur. İthal kelimesini kullanıyorlar. Ben o ithal kelimesine karşıyım. Şırnak, Siirt'e bağlı bir ildi. Babamın memuriyeti dolayısıyla Şırnak'ta, Eruh'ta, Beşiri'de görev yapması nedeniyle bende o ilçelerde görev yapıyordum. Memuriyetim Şırnak'ta olup o zaman Şırnak 1990'a kadar Siirt'e bağlı bir ilçeydi. 1994'te bende büyük şehre gittim. Memur olan bir vatandaş her yere de gidebilir. O zaman biz şöyle diyelim. Siirtli, Siirt'ten çıktıktan sonra Siirt'e dönmesin. O zaman niye gidip Siirtli zenginlere gelin ilimizde yatırım yapın diyoruz. Ben Siirt halkına şunu söylüyorum. Bugüne kadar gelmiş geçmiş aday ağabeylerimin yaptıklarından daha güzelini yapmaya çalışacağım inşallah diyorum. Yine tekrar söylüyorum insana insanca muamele diyorum. Bugüne kadar örneğin Eruh'ta yıllar önce testi yapılıyordu. Çömlekçilik vardı. Çömlekçiliği hiç kimse ele almamış. PORTLAND'ı bilirsiniz dünya markası, Süleyman Pamukçu oda bizim hemşerimiz, niye bu n toprak oraya gidip analiz edilmiyor da Eruh'ta bir PORTLAND fabrikası kurulmasın. Size diyeyim, bin yıl önce Siirt'te ipek böcekçiliği yapılmış, malumunuz bir tül ipek böceği bir ton pamuğa bedeldir. Bunlar niye yapılmasın, yapılan barajlar var. Bu barajlar faaliyete girdikten sonra Devlet Su İşlerini oraya götürüp bir an önce su kanalizasyonları yapılması gerekir. Seracılık önem verilmesi gereken bir geçim kaynağıdır. Hayvancılık var. Tabi hayvancılıkta herkes bugüne kadar herkes ele almış ama takibi yapılmamış. İnşallah biz yaptığımız bütün projelerin takipçisi olacağız. Ne yaparsak takipçisi olacağız. Vatandaşta mı aksama var, devlette mi aksama var, biz bu aksamanın takipçisi olursak inşallah Siirtliler beni o zaman daha iyi anlayacak. Evet, takipçisidir, gelip görüyor, bize geliyor, gidiyor. Şimdi edindiğim izlenimler bizim vekillerimiz bize gelmiyor. İnşallah biz bu tabuları yıkacağız, halkın ayağına kadar geleceğiz.

Siyaset içindeki en büyük avantajınız ne olacaktır?

Siyaset içindeki en büyük avantajım, geçmişte yaptıklarım çoğu kardeşimiz tarafından bilinmektedir. Bilhassa İstanbul'a gelen öğrenci kesimi, İstanbul'a gelen işsiz kesimi, hastası olan bunlar hepsi İstanbul'da yaptıklarımı biliyorlar, anlatıyorlar. Bunlarda sevindirici şeylerdir.

Lider bir siyasetçi nasıl olmalıdır?

Lider bir siyasetçi kurduğu ekibiyle liderdir. Bir lider siyasetçinin iyi bir ekibi olmazsa o lider hiçbir yere varamaz. Onun için en önemlisi büyük bir lider iyi bir ekibe sahip olmalıdır.

Mehmet Sait Özkan'ın siyaset anlayışı nasıl olacaktır?

Tekrar söylüyorum önce insanlık olacaktır.

Mehmet Sait Özkan milletvekili seçilirse halkla nasıl iletişim içinde olacaktır?

Mehmet Sait Özkan seçilir inşallah, Allah izin verirse seçileceğine de inanıyorum. Seçilirsem bir vatandaşın bana, beni arayıp da telefonuma çıkmadı demesi halinde siz basınında büyük portrelerle yazıp benim önüme gelip koymanızı istiyorum. Ben vatandaşın ayağına gideceğim, vatandaş benim ayağıma gelmeyecek. Vatandaşı Ankara'da istemiyorum. Buraya geleceğim, vatandaşın derdini burada dinleyeceğim. Çözümünü ürettik, üretmedik. Ürettik mi kardeşim burada işin tamam. Üretmedik mi, sıkıntımız budur. Vatandaşa dönerek, bilgilendirerek yapacağız biz bunları inşallah.

Cumhuriyetimizin 100.yılı 2023'te AK Parti'nin büyük hedefleri var. Siz 2023 yılında nasıl bir Türkiye görmek istiyorsunuz?

Ben 2023'ü beklemeyeceğiz inşallah diyorum. Sayın başbakanımızın önderliğiyle inşallah bu önümüzdeki dönemde 2023'ü beklemeden dünya ülkelerin ilk 10 arasına gireceğine inanıyorum.

Partiniz sizi aday göstermezse partiye tavrınız ne olacaktır?

Hiç küsmem, küsmek Müslüman'a yakışmaz. Hizmete soyunduk, yola çıktık bu kader kardeşlerimizle. Hangisine nasipse Allah ona nasip etsin. Olmazsa da seçilen kardeşlerimizle sonuna kadar onlarla beraber olacağıma, Ankara'ya gittiklerinde de vatandaşlarıma benim yapmak isteyip de onların yapamadığını görürsem gelir tekrar sizinle görüşür ben onlara gittim, sorunu ilettim ama çözdüler veya çözmediler diye söylemekten de çekinmem.

Son olarak genel seçimlerle ilgili Siirt halkına neler söyleyeceksiniz?

Siirtli kardeşlerime şunu demek istiyorum. İktidarın nimetinden istifade etsinler. Bence en önemlisi odur. Seçin, görün inşallah Siirt en güzelini görecek gibi görüyorum ben. Ben ona inanıyorum. Siirt önemli hizmetlere layıktır. Ama her şeyi de devletten beklemeyelim. Önce elimizi taşın altına koyalım. Daha sonra bekleyelim.

Teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ediyorum. Bütün Siirt halkına şükranlarımı sunuyorum.

Haber Kaynağı: Siirt Manşet / Reşit Çakır