• ÇTL > TL dönüşümü tamamlandı. Sistem önceki kurallara göre yeniden aktiftir.
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

MEB BULUT SİSTEMİ HAKKINDA HER ŞEY

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BULUT DEPOLAMA SİSTEMİ

Sistem sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki tüm kurum ve birimlerin daha hızlı, fonksiyonel ve güvenli bir şekilde veri paylaşımını yapabilmesine imkan tanınacak. Sistemdeki verilere web, mobil ve masaüstü uygulamaları üzerinden güvenli bir şekilde erişilebilecek.

MEB bulut sistemi


Hiçbir verinin dışarı çıkmasına izin verilmiyor
Tamamen yerli imkanlarla hazırlanan sistemdeki veriler MEB altyapısında kriptolu ve güvenli bir şekilde saklanıyor ve hiçbir verinin dışarı çıkmasına izin verilmiyor.

MEBBulut sistemi ile kurum genelinde herkes için ortak bir çalışma alanı da sağlanıyor. Ayrıca sistemle anlık olarak veri paylaşımında bulunma ve bu veriyi dünyanın her yerine hızlı bir biçimde iletebilmeye olanak tanınıyor.

Hiçbir veri kalıcı olarak silinemediği için yüksek seviyede veri koruması sağlanırken, sistem zararlı yazılımlara karşı da yüksek koruma içeriyor.

Öte yandan diğer kurumlar ile bilgi alışverişi yapılmasına da olanak tanıyan MEBBulut, kurumlar arası güvenli veri paylaşımına da katkı sunacak.

Bulut depolama sistemi MEB Bulut adresinden hizmet vermektedir.
MEBBulut giriş ekranıBulut Depolama Sistemine web, masaüstü ve mobil uygulamalar üzerinden erişim sağlanabilir ve kullanılabilir. Mobil uygulamalar AppleStore veya GooglePlay üzerinden indirilebilir.

MEBBulut mobilMEB Bulut Depolama Sistemini Nasıl Kullanırım?
Bulut sistemi ilk aşamada Merkez Teşkilatlar ve İl Müdürlükleri personelinin kullanımına açılmıştır. Sistem kurum kullanıcıları ve dış kullanıcılar için iki ayrı şekilde giriş yapılabilir şekilde tasarlanmıştır. MEB personeli sisteme Mebbis üzerinden giriş yaparken dış kullanıcılar bireysel giriş seçeneğini kullanacaklardır.

Sisteme giriş yapabilmeniz için öncelikle Mebbis üzerinde tanımlı “meb.gov.tr” uzantılı bir mail adresiniz olmalıdır. Eğer Mebbis sisteminde tanımlı olan mail adresiniz “meb.gov.tr” uzantılı bir adres değilse sisteme giriş yapamazsınız. Bu sebeple önce Mebbis de yer alan kişisel bilgilerinizi kontrol edip, kayıtlı mail adresinizin meb.gov.tr olduğunu teyit etmeniz faydalı olacaktır.

Bulut depolama sisteminde Mebbis içerisinden oluşturulan bir şifre/uygulama anahtarı kullanılmaktadır. Bu sebeple uygulama şifresi oluşturma bölümünden bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemin nasıl yapılacağı aşağıda ekran görüntüleri ile anlatılmıştır.MEBBIS Sitemi üzerinden uygulama şifresi oluşturma,

a. Mebbis’e giriş yapılır ve oradan, kişisel bilgiler modülüne girilir,
Kişisel bilgiler modülüb. Kişisel bilgiler modülünde ilk önce mail adres bilgisi kontrol edilir. Mail adresimizin meb.gov.tr uzantılı bir mail adresi olması gerekir aksi halde sisteme giriş yapamayız. Mail adresimiz meb.gov.tr uzantılı değilse hemen meb adresimiz ile güncelleme yapmamız gerekir.
Kişisel bilgiler modülüc. Kişisel Bilgiler Modulüne girildikten sonra burada yer alan Uygulama Şifreleri’ne tıklanır ve ilgili bölümüne geçilir.

Kişisel bilgiler modülüd. Şifre Üret butonu tıklanarak 16 haneli uygulama şifresi oluşturulur.
Şifre ekranıe. Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra MEB Bulut adresinden sistem giriş sayfasına ulaşılır. Bu ekranda Mebbis ile Giriş butonuna tıklanır.
MEBBulut giriş ekranıf. Sistem girişi için kullanıcı adı bölümüne TC kimlik numaranızı giriniz ve ileri butonunu tıklayınız. Sonrasında gelen ekranda Mebbis’den oluşturduğumuz uygulama anahtarını giriyoruz ve sisteme giriş yapmış oluyoruz.

Sistem girişi sağlandıktan sonra kullanmaya başlayabilir, dosyalarınızı, yükleyebilir, arşivleyebilir ve dilediğiniz gibi, paylaşabilirsiniz.
MEBBulut ekranı
 
Top