maria curie'nin 144.Doğum günü

Paradoks

... Elif ...
Özel üye
Marie Curie Biyografisi
maria curie'nin 144.Doğum günü
Google Madam Curie olarak da bilinen, Polonya asıllı Fransız kimyacı Marie Curieyi unutmadı...
Googledan süper bir doodle geldi.


Google Madam Curie olarak da bilinen, Polonya asıllı Fransız kimyacı Marie Curieyi unutmadı… Googledan süper bir doodle geldi Marie Curie Kimdir? Marie Curienin hayatı… Marie Curie (d. Maria Skłodowska, 7 Kasım 1867 – ö. 4 Temmuz 1934), Madam Curie olarak da bilinen, Polonya asıllı Fransız kimyacı. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki kez Nobel Ödülü kazanmıştır.

Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülünü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanı olmuştur. Çocukluğu ve Gençliği 7 Kasım 1867 tarihinde, Polonyanın Varşova kentinde dünyaya gelen Marie Curie (doğduğunda adı Maria Skłodowska idi), ablası Brenya ile birlikte öğretmen anne-babanın eğitimi ile yetişti. Gençlik yıllarında Varşova, Rus yönetimi altındaydı.Babasının idareci olduğu okulun yanında ücretsiz olarak taşındılar.Babasının idarecilik görevine son verilmesiyle evden taşınmak zorunda kaldılar.Annesini 11 yaşındayken Tüberküloz yüzünden, babası Zofiyi ise tifüsten kaybetti.Siyasi aktifliği, Varşovadan ayrılmasını gerektirdi. İlk olarak Krakówa giden Maria orada istediği bilimsel eğitimi alamayacağını gördü. Ailesinin parasal desteğinin az olması sebebiyle Paris Sorbonneda tıp eğitimi alan ablası Bronyaya eğitiminde yardım etmeye karar verdi. Ablası da karşılığında matematik ve fizik eğitimi alması için yardım edecekti.

1891 yılında Parise ablasının yanına gitti. Küçük bir tavan arasında kötü koşullarda yaşayarak eğitimini sürdürdü. İki yılda sınıfının birincisi olarak fizik derecesi aldı. 1894 yılında ikinci derecesi olan matematiği de bitirdi. Bir sonraki hedefi ise öğretmenlik diploması alıp Varşovaya dönmekti. Kariyeri ve Evliliği 1894 yılında, kardeşi Jacques ile piezoelektriği keşfeden Pierre Curie ile tanıştı. 35 yaşındaki Pierre Curie, Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanıydı. Maria ve Pierre, ortak bilimsel ilgilerinin de katkısıyla birbirlerine bağlanıp, Temmuz 1895′te evlendiler. Bu tarihten itibaren Maria Skłodowska yerine Marie Curie adını aldı. 1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897′de, daha önce Henri Becquerel (okunuşu: Bekerel)in duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları radyoaktivite olarak adlandırılacak ışın üzerine detaylı araştırmalara başladı. Fakat Eylül 1897′de ilk kızı Irenein dünyaya gelmesi, çalışmalarına ara vermesine sebep oldu.

1898 başlarında çalışmalarına hız veren Marie toryumun da bu ışınları yaydığını fark etti. Bu noktada eşi Pierre de kendi çalışmalarını bırakarak Marieye yardım etmeye başladı.Bu arada Becquerel, iki farklı uranyum mineralinin daha aktif olduğunu keşfetti. Mineralleri çeşitli kimyasal işlemlerden geçirdikten sonra polonyum ve radyum elementlerini elde etti. Temmuz 1898′de Curieler yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduklarını duyurdular. (İsmini Marienin vatanı Polonyadan esinlenerek koydular.

Eylül 1898′de Fransız kimyacı Eugene Demarchayın spektroskopi yöntemi ile tanımlanmasına yardım ettiği, doğal radyoaktif element radyumu duyurdular.Marie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransada gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülünü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu. yılında eşi Pierre Sorbonneda öğretmenliğe başladı. Marie de Sevrdeki bir kızlar okulunda fizik öğretmenliği yapmaya başladı. Aynı yılın sonlarına doğru ikinci kızları Eve doğdu. O sıralar Marie ve Pierre,radyasyondan kaynaklanan rahatsızlıklar geçirmeye başladılar. Radyumun dokuya verdiği zarar, araştırmacılar tarafından kabul edilmeye başlanmıştı.

Aynı zamanda, radyumun etkisinin kötü dokulara uygulanarak tedavide kullanılabileceği fikri de doğmaya başlamıştı. Amerikalı mucit Alexander Graham Bell, kanserin tedavisi için tümöre radyum verilmesini önermişti.19 Nisan 1906′da Pierre Curie bir at arabasının çarpması sonucu öldü. İki çocuğu ile dul kalan Marie, kocasının Sorbonnedaki öğretmenlik görevini sürdürdü ve 1908′de Sorbonnedaki ilk kadın profesör oldu.

Googlein 7 kasım günü doodlei Marie Curie ! Peki ya Marie Curie kimdi. Marie Curienin 144.yaş günü kutlu olsun.Marie Curieye kısaca Madam Curie derlerdi. Marie Curie Fransanın gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarından biridir. Dünyaya ise bıraktığı en büyük miras Kimyadır. Dünya Kimyası Madam Curieden sorulmaktatır.Kısava Maria curie
ma altında incelenebilmektedir.
 
Top