• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Marcel Marceau, Fransız mim sanatçısı

Suskun

V.I.P
V.I.P
220px-Marceau2.jpg


220px-Marceau1.jpg

Marcel Marceau
(d. 1923, Strasbourg - ö. 25 Eylül 2007),
Fransız pandomim (mim) sanatçısı.

"Sessiz sanatın üstadı" olarak bilinen Marceau, Strasbourg - Alsatian doğumlu olmasına karşın, mesleği kasaplık olan ve II. Dünya Savaşı'nda Fransa'yı işgal eden Naziler tarafından esir alınıp öldürülen babasının çalıştığı şehir Lille'e gitti. Sanatçı babasının ölümünün ardından Fransız Rezistans (Direniş) hareketine katıldı. 1945'e kadar Almanya'da yerleşik olan müttefik ordusunda kaldı.

Marcel Marceau, savaşın ardından sanat yaşamına adım attı. Mim ustası Etienne Decroux'un öğrencisi oldu. Kendine özgü Bip adlı bir karakter yaratarak, geniş kitlelerce tanındı. Marceau, uzun yıllar boyunca mim sanatının en başarılı uygulayıcılarından biri olarak kabul edilerek, her meslek, cinsiyet, yaş ve türü kapsayan insanı, sahnede sözsüz olarak yansıtmış, dünyaya birçok pandomim sanatçısı kazandırmıştır.Ayrıca Michael Jackson'ın Moonwalk adlı dansının mucidi olarak kabul edilir. Sanatçının Türkiye'de yetiştirdiği ünlü isimlerden biri de Erdinç Dinçer'dir. 1978' de Légion D'Honneur Nişanı, 2002'de Birleşmiş Milletler onur ödülü verilmiş ve Japonya tarafından Ulusal değer olarak kabul edilmiş olan sanatçı, ayrıca birçok ulusal ve uluslararası ödül sahibi olup, yazdığı iki de kitap bulunuyor.
Eserleri

Philippe Petit's 1985 book, On The High Wire. ISBN 0-394-71573-X
Stefan Niedzialkowski's and Jonathan Winslow's 1993 book, Beyond the Word—the World of Mime. ISBN 1-879094-23-1.
 
Top