• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Manisa Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
İlçe bazında ilk Fen Lisesi olma özelliği taşıyan Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi grubunun 26. halkası olarak Turgutlulu hayırsever Halil Kale tarafından yaptırılıp Milli Eğitime bağışlanmış, 96-97 eğitim-öğretim yılında hizmete açılmıştır.

Modern bir yapıya sahip olan okulumuz pansiyon ve idare binası olmak üzere 2 binadan oluşmuştur. Pansiyon binasında kız ve erkek yatakhaneleri, yemekhane, çamaşırhane ve revir yer almaktadır. Temiz ve güvenli yemekhane ve pansiyon binasının yanı sıra birçok okulda bulunmayan fiziksel imkanlarla donatılmış yeterli fizik, kimya ve biyoloji laboratuarları okulumuzun seçkinliğini artırmıştır. Ayrıca okul bahçemizde bulunan 2 basketbol, 2 voleybol sahası öğrencilerin ders dışı zamanlarını geçirebilecekleri uygun ortamı sağlamaktadır.

İlk mezunlarını 1999 yılında veren Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi ÖSS sınavında % 100 lük başarı sağlıyarak 169 sayısal puan ortalamasıyla Türkiye 32.olmuştur.Her geçen yıl ÖSS başarılarındaki ivmesini artıran okulumuz 2001 yılında 181 sayısal puan ortalaması ile Türkiye 2.liğine yerleştikten sonra, 2004 yılında da yerleştirme bazında 96,6 lık bir yüzde ile TÜRKİYE BİRİNCİSİ olmuş, toplam 90 öğrenci ile 283,142 sayısal puan ortalamasını yakalıyarak, 31 öğrencisiyle 1.olan Aydın Fen Lisesinin ardından TÜRKİYE 2.si olmuştur.Aynı sınavda okulumuz MATEMATİK alanında TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİni elde ederek bu alandaki iddiasını bir kez daha göstermiştir.2005 ÖSS sınavına okulumuz 47 öğrenciyle katılmış ve 282,672 sayısal ortalama ile başarısını devam ettirmiştir.Bu sonuçla okul olarak Türkiye sıralamasında ilk üçte yer almayı umuyoruz.

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme sınavına göre daima ilk beşte bulunan okulumuz, Ege üniversitesi, 9 eylül üniversitesi, CBÜ, Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Petkim gibi çeşitli kamu kuruluşları ile yapılan işbirliği sonucunda bilim kurulumuzun rehberliğinde sürekli proje çalışmaları yapılmaktadır.Her yıl Tübitak bilim olimpiyatlarına, Tubitak,MEF, Mucitler ve Araştırmacılar Derneği ve Enerji Bakanlığının düzenlediği araştırma projeleri yarışmalarına devamlı katılmakta olup, 2001-2002 öğretim yılında Modern Eğitim Kurumları araştırma projeleri yarışmasında fizik projemiz Türkiye birincisi olurken, kimya projemiz jüri özel ödülü almıştır.

2002-2003 öğretim yılında yine modern eğitim kurumları proje yarışmasında fizik projemiz Türkiye birincisi, biyoloji projemiz Türkiye üçüncüsü olmuştur.

2003-2004 öğretim yılında modern eğitim kurumları proje yarışmasında fizik dalında Türkiye 3. Olarak şimdiye kadar gerçekleşmeyen bir rekor kırdık. Fizik alanında üst üste üç yıl derece yapan tek okul unvanını elde ettik.

2005 Tübitak Proje Yarışmasında Ege Bölgesinde finale kalan Matematik projemiz Ankara�daki genel yarışmada TÜRKİYE 2.si olarak adını bir kez daha duyurmuştur.

Fen Liseleri, bilindiği gibi matematik ve fen alanındaki üstün yetenekli çocukların yetenekleri yönünde hazırlandığı ve böylece yurdumuzun ihtiyaç duyduğu yüksek düzeydeki bilim ve fen adamlarının yetişmesine kaynaklık eden eğitim-öğretim kurumlarıdır. Bu okullardaki çocukların eğitimi ülkenin geleceğini çok büyük ölçüde etkileyecektir. İşte bu noktada Halil Kale Fen Lisesi büyük duyarlılık ve sorumluluk davranışı göstererek öğrencilerine en rahat ortamı hazırlamayı, en iyi şekilde eğitim ve öğretim vermeyi amaç edinmiştir. Bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır.

Okulumuza her yıl Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'yla öğrenci alınmakta ve bu öğrencilerin hepsi ile ayrı ayrı ilgilenilip en iyi şartlarda eğitim-öğretim görmeleri için uğraşılmaktadır. Okuldaki sıkı idare-öğretmen-öğrenci ilişkisine sıcak arkadaşlıklar yatılı bir öğrencinin en çok gereksinim duyduğu aile ortamını aratmamaktadır.

Bu okulda öğrencilerin yapması gereken tek şey çalışmaktır. Çünkü ortam ve şartlar onların önüne sunulmuştur ve öğrencinin demokratik, mantıklı ve makul tüm istekleri yerine getirilir.

Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi'nde asıl olan , sayın müdürümüz Tahsin Bozkurt'un tabiriyle; öğrencileri bu kutsal eğitim yuvasını sonsuza kadar yaşatacak olan tüm iyi alışkanlıkların, geleneklerin ve özellikle Atatürkçü düşüncenin yılmaz bekçileri, onurlu savunucuları olarak yetiştirmektir. Okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin özverileriyle tüm engeller aşılmış ve koyulan hedeflere varılmıştır. Bundan sonrası için ise, hedef en iyi olmaktır.

Okulumuzun iddiası şudur; Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi'nde okuyan öğrenciler bu okulda okumanın gururunu içlerinde bir ömür boyu taşıyacaklardır.

Turgutlu HALİL KALE FEN LİSESİ -İletişim Bilgileri
Subaşı Mahallesi S.Demirsoy Cad.No:45 - TURGUTLU