• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Makattan Kan Gelmesi

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Tuvalet kağıdında kan olması bize ön planda makatta çatlak veya hemoroid gibi bir sorunu düşündürür. Bağırsak kanseri durumunda kan dışkıya bulaşmış olarak çıkar.


Makattan kanama:

1. Basur (hemoroid) : Hamilelik sürekli kabızlık ve yanlış tuvalet alışkanlıkları nedeniyle 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülen basur veya hemoroid makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tarif edilir. Tuvalet kağıdında tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli kan ve dışkılamada ağrı olabilir. Makattan kanamanın en sık görülen nedeni hemoroiddir.

2. Makat çatlağı (fissür) : Makatta çatlak yada tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür' anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır.

3. İltihaplı (infeksiyonlu) ishal: Ani gelişen ishal mide bulantısı kusma baş ağrısı karın krampları düşük ateş ve yorgunluk olabilir. Bu ishalin nedeni gıda zehirlenmesi olabilir.

4. Bağırsak kanseri: dışkıda kan görülmesi bağırsak alışkanlıklarında değişiklik; bir haftadan uzun süren kabızlık ishal ya da dışkı çapının incelmesi gibi bağırsağın tam olarak boşalamama hissi karın ağrıları nedeni açıklanamayan kansızlık ve yorgunluk hissi nedeni olmayan kilo kaybı gibi belirtiler gösterir.

Makattan kanama durumunda hastalarımızın büyük bir çoğunluğu başlıca utanma duygusu nedeniyle ya bir yakınından bilgi almakta ya da bir eczaneye başvurarak gelişigüzel ilaç almayı tercih etmektedirler.

Bu durum tanıda gecikmeye sebep olmakta ve altta yatan hastalığın çoğu zaman ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle maktan kanama varlığında; doğru davranış konunun uzmanı olan bir Genel Cerraha başvurmak olmalıdır.


Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
 
Top