• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Libido Nedir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Cinsel istek ya da dürtü. Sigmund Freud ve onu izleyenlere göre libido, insan yaşantısının en önemli öğesidir. Libido yalnız cinsel yaşantıyla değil, tüm yaşantının birçok yönüyle ilgili bir kavramdır. Freudculara göre, cinsellik tüm insan davranışlarında çok önemli bir rol oynar. Bundan dolayı libido insan ilişkilerine ve etkinliklerine yön veren ana öğedir. Buna karşılık kimi ruhbilimciler ise libidoyu yalnız cinsel birleşmeye katılma dürtüsü olarak yorumlamaktadır. Bu yoruma göre, libido, herhangi bir insanın tamamen rastlantı sonucu ortaya çıkan cinsel birleşme olanağını kullanma dürtüşüdür.

Libidonun iki öğesi, değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Tüm hayvanların erkeklerinin çiftleşme davranışlarım etkileyen bu iki öğe, eş seçmek ve seçilen eşi başka erkeklerden korumaktır. Bu nedenle libido ile erkek saldırganlığı birbirine bağlıdır.

Cinsel davranış saldırgan dürtünün açığa vurulması olarak da yorumlanabilir. Bu nedenle cinsel dürtünün ve saldırgan dürtünün hormonsal denetiminin aynı maddeye yani testosterona bağlı olması ilginçtir Testosteron erbezleri tarafından salgılanan hormondur. Böbreküstü bezleri de bu hormonu salgılar. Erbezlerinin vücuttan çıkarılması, yani erkeklerin hadım edilmesinin insan kişiliği üzerinde önemli etkisi olduğu bilinmektedir.

Erbezlerinin buluğ çağından önce çıkartılması, ses değişmesini ve diğer ikincil cinsel özelliklerin gelişmesini önler. İkincil cinsel özelliklerden biri de cinsel dürtüdür. Buluğ çağından sonra hadım edilen kişinin cinsel ilişkilere ilgi göstermeyeceği sanısı daima geçerli değildir. Hadım edilmiş kişilerin bazılarında, erbezleri çıkarıldıktan sonra bir süre daha penis sertleşmesi ve meni fışkırması gerçekleşmektedir Hadım edilmiş kişilerde görülen bu oldukça şaşırtıcı durumu sözkonusu kişilerin böbreküstü bezlerinin salgıladığı testosteronun sağladığı sanılmaktadır.