• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...

LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

AybüKe

Aşk Sandığın Kadar Değil Yandığın Kadar
V.I.P
LGBTI kavramları ve anlamları. • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Agender: Cinsiyetsiz, bir cinsiyet kalıbına girmek istemeyen.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Biseksüellik: Biseksüellik, hem erkek hem kadınlara yönelik romantik çekim, cinsel çekim veya cinsel davranış, ya da herhangi bir cins veya cinsiyet kimliğinden kişilere duyulan romantik veya cinsel çekim; bu ikinci görüş, bazen panseksüellik olarak da adlandırılır.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Cinsel yönelim: Cinsel yönelim kişilerin karşı cins veya cinsiyete, hem cins veya cinsiyete, her iki cinse veya birden fazla cinsiyete karşı romantik veya cinsel çekim (veya her ikisini de) hissetmeye yönlendiren kalıcı kişisel bir nitelik.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Gay: Genellikle erkek eşcinselleri belirtmek üzere kullanılan terim, aynı zamanda eşcinsel kadınları tanımlamak için de kullanılmaktadır.

 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Heteroseksüel: Duygusal ve cinsel açıdan sadece karşı cinse ilgi duyan kadın veya erkeğe denir. Toplumsal bir ''norm'' olduğu için kendilerini bu şekilde tanımlama ihtiyacı duymazlar.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  İnterseksüellik: İnterseksüellik, hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların durumunu belirtir. İnterseksüel olmak için çift cinsiyetli olmak gerekmez. Birey içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir ve her iki cinse de duygusal ve/veya cinsel bir çekim hissedebilir.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Panseksüellik: Alışık olduğumuz ve toplumun çoğunda hakim olan erkek ya da kadın cinsiyetleriyle sınırlı olmayan, trans erkek, trans kadın ya da interseks bireylerle de birlikte olan insanlardır. Panseksüel genelde biseksüel ile karıştırılır. Fakat ikisi çok farklıdır. Biseksüeller kadınlar ve erkeklerden hoşlanırlar. Panseksüellerin birinden hoşlanması için cinsiyet durumlarının/kimliklerinin hiçbir önemi yoktur


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Transseksüel: Transseksüel bireyler kendilerini tamamen karşı cinse ait hissederler. Yani transseksüelizmin kaynağı psikolojik taleplerdir. Ayrıca transseksüelizmin cinsel yönelimle bir ilgisi yoktur. Yanlış bedende dünyaya geldiğine inanan bir erkek transseksüeli kadın olduktan sonra da kadınlardan hoşlanan lezbiyen bir transseksüel olarak hayatına devam edebilir. Transseksüeller cinsiyet değiştirdiğinden artık travesti olmazlar, olamazlar zira kendi cinslerine uygun giyinmektedirler.

 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Travesti: Giyim ve davranış açısından karşı cinsin özelliklerine yakınlık duyan kadın ve erkekler şeklinde açıklanabilir. Biyolojik cinsiyet değişikliği söz konusu değildir.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Queer: Cinsiyet kimliğinin ve cinsel yönelimlerin sabit olmadığını, heteroseksüel veya homoseksüelleri, tüm insanları belirli kimlik tanımları üzerinden genellemenin doğru olmayacağını ifade eden tanımdır.

 • 1114
  LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Cisgender (Ciscendır olarak okunuyor): Dünyaya gelinen cinsiyet ile toplumsal cinsiyet kimliğinin aynı olma durumu.


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Transgender: Herhangi bir cerrahi müdahale geçirmiş yada geçirmemiş kadın veya erkeklerden biyolojik cinsiyetine ve görünümüne bir şekilde müdahale edenlerin tamamını kapsayacak şekilde, İngilizce bir tanımlama olup Türkçe’deki travesti ve transseksüel tanımlamalarının ikisini de kapsar. İngilizcede LGBT kısaltmasındaki T’dir. Yurtdışında yaygın olarak kullanılmakla birlikte ülkemizde bu terim çok fazla yaygınlık kazanmamıştır.

 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Heteronormatif: Heteroseksüelliğin normal ve tek cinsel yönelim olarak görülmesi, toplumsal değerlerin, kuralların ve yaşam biçimlerinin herkes heteroseksüelmiş gibi kabul edilmesidir. İnsanların kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmasını; cinsel ilişkilerin/evliliklerin sadece ve sadece karşı cinsiyetlere sahip kişiler arasında olabileceğini ve her cinsiyetin kendine has rolleri olduğunu iddia eden inançlar, düşünceler, normlar bütünüdür


 • LGBTI terimleri ne anlama geliyor?

  Lezbiyen: Kadın eşcinsel. Sözcüğün kökeni, M.Ö. 6.yüzyılda, Yunan kadın şair Sappho’nun yaşadığı Lesbos (Türkçe adıyla, Midilli) adasından gelir.
 
Top