Learning English

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Yeni birtakım Korona virüs varyantları türerken, pandeminin ne zaman sona ereceği konusunda uzmanlar farklı görüşte olmayı sürdürüyorlar. Evet bu süreç hepimizi kısıtlıyor ama tüm salgınlar gibi bunun da elbet bir gün sonu gelecek.

Pandeminin kısıtlayıcılığı yetmiyormuş gibi bir de ekonomik belirsizliğin getirdiği psikolojik yük eklendi. Şimdi eldekini avuçtakini kesinlikle daha dikkatli harcamak gerekiyor. Bu nedenle pandemi sonrasına hazırlıklı olmak için bu günleri hala bir fırsat olarak görebiliriz diye düşünüyorum.

Neyse ki, internetimiz var ve bu sayede sınırları dijital olarak aşabiliyor, farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini öğrenerek ufkumuzu genişletme, hatta yabancı dil öğrenme fırsatı yakalayabiliyoruz. İnternetin sunduğu olanaklardan yararlanmak lazım.

Birçokları zaten pandemiyi yeni diller öğrenmek veya bilgilerini tazelemek için değerlendirdiğinden eminim ancak bir de ben değineyim dedim. Daha önce öğrenmeye başladığımız ama çeşitli nedenlerden dolayı ilerletemediğimiz İngilizcemizi şimdi tazeleme ve cilalama fırsatı bulabiliriz. Böylece daha önce mevcut olmayan iş fırsatlarına daha kolay ulaşabiliriz.

Şöyle bakalım: Ticarette küreselleşme süreci pandemiden sonra kaldığı yerden devam edecek, yabancı dil bilenler yeniden aranan kişiler olacaktır. İngilizceyi (ve belki başka dilleri) ne kadar iyi düzeyde biliyorsak, kariyer basamaklarında o kadar hızlı yükselme şansını yakalayabiliriz.

Gelin okullarda ya da dil kurslarında öğrencilerin kafasına çivi çakar gibi gramer çakmaya çalışan dil öğretim sistemlerini unutalım. Yabancı filmleri/dizileri orijinal dilinde izlemek yabancı dil öğrenmenin en gerçekçi yoludur. İlk izlediklerimizi anlamamız gerekmeden, kulak dolgunluğu yerleşene kadar orijinal dilinde ve altyazısız izlemeliyiz. Kulak dolgunluğu var ya da oluştu diye düşünüyorsak, orijinal dilinde ve (gene orijinal dilde) altyazılı olarak izlemeliyiz.

YouTube üzerinden ücretsiz İngilizce öğrenmek için şu yazili isimleri yotubeden aratip harika izlemekte yarar var:

• BBC Learning English kanalı
  • VOA İngilizce
  • Speak English With Mr. Duncan
  • Easy English
  • Jennifer ESL
  • EnglishClass101
  • EF YouTube kanalı
  • Angelina ile Los Angeles
  • Maria ile Cape Town
  • Asya ile Vancouver

Son düzenleme: