• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kuşların Konmadığı Cami

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Şemsi Paşa (Kuşkonmaz) Camii, İstanbul'un Üsküdar ilçesi, Şemsi Paşa Caddesinde yer alan, Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi bir camidir. Üsküdar sahilinin hemen kıyısında yer alan Şemsi Paşa Camii, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır.

Şemsi Paşa (Kuşkonmaz) Camii

Titizliği nedeniyle Mimar Sinan'dan üzerine kuşların pisletemeyeceği bir cami yapmasını istedi. Usta mimar bunun üzerine araştırmalarını yaptı ve çözümü buldu. Kuşların rüzgarların yönünden etkilenmesi sebebiyle, camiyi kuzey ve güney rüzgarlarının kesiştiği noktaya inşa etti. Bu şekilde kuşlar camii üzerine konamaz oldular.

Mod-53

Uzaklardayım
Özel üye
ben bu camı bılıyorum ... hıc bu yonden bakmamaısıtım
ilk gıtıgımda bakacam kuş konuyormu diye

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
Rivayete göre Şemsi Paşa çok titizmiş. Sokollu’yla da rakip olan paşa bir gün vezire, "Senin külliyeye kuşlar pislemiş" diye takılmış. Vezir de "Gökyüzüne açık olan her mekan kuşlardan nasibini alır" diye cevaplamış paşayı. Şemsi Paşa, adına bir cami yaptırmayı planladığında Sinan’a gidip hiç kuşların konmadığı bir yer olup olmadığını sormuş. Sinan da Üsküdar’da kuzey ve batı rüzgarlarının kesiştiği bir derya kıyısı bulunduğunu ama denize doğru kayma riskinden dolayı bir mekan inşa etmenin zor olduğunu söylemiş. Ama paşanın ısrarını kıramamış ve Kuşkonmaz Camii’ni yapmış.

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
en nihayeti iki ters rüzgar tam o noktada birbiriyle çakışıyor ve kuşlarda ters rüzgarla baş etmek yerine etrafından dolaşıyor

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
boğazda olduğu düşünülürse çıkıntı gibi bir yerdeyse durmaması lazım sürekli eser tabii istanbulda yaşayan üyelerimizin konuya bir bakması incelemesi lazım