• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kuru Öksürükten Kurtulma

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Kuru öksürük nasıl tedavi edilir?

Kuru öksürüklerde kullandığımız ilaçların en önemlisi, akut kuru öksürüklerde, geniz akıntısını azaltan ilaçlardır. Bu ilaçlar genellikle hap şeklinde olduğu gibi sprey şeklinde de olabilir. Alerjik öksürüklerde burundan geriye akıntıları azaltacak alerjik burun spreyleri, bronşlar için bronş hareketliliğiniz azaltacak inhalerler en çok kullanan ilaç çeşitleridir. Eğer buna bir viral enfeksiyon eklenmişse antiviral tedaviler, bakteriyel enfeksiyon eklenmişse antibiyotikler buna eşlik eden şeylerdir. Ama asıl tedavi kuru öksürüklerde inhalerlerdir.

Kuru öksürük nedenlerinden en önemlisi irritatif dumanlardır mesela sigara içilen bir ortamda öksürüyorsanız, dumanlı ortamdan bir miktar uzaklaşmak öksürük refleksini azaltacaktır. Şayet kapalı yüzme havuzuna gittiğinizde öksürüyorsanız bu klor alerjisinden kaynaklanıyordur yine ortamdan uzaklaşmak öksürüğünüzü ortadan kaldıracaktır. yani siz neden öksürdüğünüzü saptayıp o etkenden uzak durarak en önemli tedaviyi kendinize uygulayabilirsiniz.
 
Top