Kripto Paralar ile İlgili Belirlenen İlk Vergi Açıklandı

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P

Gelir İdaresi Başkanlığı, Bitcoin'in miras bırakılması konusunda karar verdi. Buna göre Bitcoin mirasçıları beyanname verip vergisini ödeyerek Bitcoin miras alabilecek.Bitcoin ve genel olarak kripto paralar hakkında kanunlar henüz tam olarak oturmuş değil. Hemen her ülke bu konuda farklı kararlar veriyor. Örnek vermek gerekirse Rusya ve Çin gibi ülkeler, kripto paraları sanal varlık olarak değerlendiriyor.


Daha önce Maliye, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası, kripto paraların nasıl sınıflandırılacağı üzerinde değerlendirmeler yapmıştı. Kripto paraların nasıl konumlandırılacağı konusu tartışma konusu olmaya devam ettiği için hangi yasalara göre değerlendirileceği de kesinleştirilemiyor.


İsim koymadan vergi olmaz:​

bitcoinYasal olarak bir şeyin vergilendirilebilmesi için, o şeyin türünün belirlenmesi gerekir. Ekonomi bültenlerinde sık sık duyduğumuz ve aslında "satılacak mal" anlamına gelen emtialar, menkul kıymetler ve hatta döviz işlemleri farklı şekillerde vergilendirilir.


Kripto paraların hangi kategoriye gireceği konusu şu anda tartışmalı. SPK, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası arasında görüş ayrılığı yaşanıyor. Öte yandan yakın zamanda Bitcoin başta kripto paralara vergi gelebileceği de söylenmişti.

Alıntı
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konu dünyanında gündeminde aslında ama nasıl vergilendirileceği konusunda karar verilmiş değil. Büyük paralar dönüyor ve devletlerin bu konuyla ilgilenmemesi düşünülemez. Çalışmalar var ve devam edecek gibi görünüyor.
 
Top